REKLAMA

Czerwińska: Zapowiedziane zmiany podatkowe obniżą klin podatkowy

2019-02-27 08:04
publikacja
2019-02-27 08:04

Tzw. zerowy PIT dla młodych ludzi, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc. to impulsy prorozwojowe dla gospodarki, na których mi zależało - powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Teresa Czerwińska.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Podkreśliła, że szczególnie zabiegała o to, aby w pakiecie tym znalazły się elementy długoterminowego wsparcia aktywności ekonomicznej, pobudzania wzrostu gospodarczego. Jej zdaniem działania takie są szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się spowolnienia gospodarczego.

Pytana o koszt tzw. piątki Kaczyńskiego minister finansów powiedziała PAP, że zapowiedziane zmiany będą wprowadzane stopniowo. Nie wszystkie wydatki będą ponoszone od razu - wyjaśniła. Przedstawione plany są ambitne i wyznaczają też ambitne cele i to nie tylko dla resortu finansów. Wymagają przeglądu zarówno strony dochodowej, jak i wydatkowej budżetu, sposobów racjonalizacji pozostałych wydatków" - dodała.

Poinformowała, że na razie znane są szacunkowe wydatki związane z wprowadzeniem 500+ na pierwsze dziecko - to około 10 mld zł w tym roku - oraz koszty trzynastej emerytury - także około 10 mld zł.

Zmiany w podatkach

Jak zaznaczyła, wpływ na koszty budżetowe będą miały również propozycje podatkowe. Wśród nich wymieniła z jednej strony obniżenie PIT-u, na co składa się zastąpienie 18-proc. stawki, stawką w wysokości 17 proc. i objęcie zerowym PIT-em pracujących poniżej 26. roku życia, a z drugiej - podniesienie kosztów uzyskania przychodu dla zatrudnionych. Zdaniem Czerwińskiej to pakiet skutkujący obniżeniem klina podatkowego, co będzie impulsem prorozwojowym dla gospodarki.

Dobrze, że w zapowiedziach pojawiły się takie pozytywne dla gospodarki impulsy - powiedziała. Jeżeli spojrzymy na scenariusz makroekonomiczny, czyli nadchodzące spowolnienie gospodarcze, to instrumenty luzowania fiskalnego odgrywają istotną rolę w pobudzaniu koniunktury - uważa minister.

Oceniła, że wprowadzenie zerowego PIT-u dla pracujących poniżej 26 roku życia pozytywnie wpłynie na stabilizację sytuacji materialnej osób młodych, które pracują.

Jest to szansa dla ludzi młodych na wyższe wynagrodzenie, a także na wyjście z szarej strefy. Zarówno gospodarka, jak i rynek pracy skorzystają na takich rozwiązaniach - podkreśliła.

Minister przypomniała, że koszty uzyskania przychodu nie były waloryzowane od ponad 10 lat. Także obniżka do 17 proc. stawki PIT będzie skutkować obniżeniem kosztów pracy. Z raportów OECD wynika, że średnia progresja klina podatkowego w krajach należących do tej organizacji wynosi 8 pkt. proc., a w Polsce jest to 1 pkt. proc. To świadczy o tym, że w zasadzie nie mamy progresji w obciążeniach podatkowych. Klin podatkowy należy redukować, zwłaszcza w przypadku osób mniej zarabiających - uważa Czerwińska.

Dodała, że resort co prawda w ostatnim czasie przygotowywał gruntowne analizy kosztów dla budżetu propozycji podatkowych, ale zależą one także od tego, kiedy zmiany zaczną obowiązywać. Powinniśmy je wdrożyć do końca trzeciego kwartału bieżącego roku - poinformowała.

Zaznaczyła, że na przykład w przypadku kosztów uzyskania przychodu nie zdecydowano jeszcze dokładnie, o ile one wzrosną.

Zależy nam na tym, aby podnieść je w takim wymiarze, by z jednej strony w realny sposób zredukować koszty pracy, a z drugiej strony, by było to bezpieczne dla budżetu. Analizujemy różne możliwości - powiedziała.

Uwzględnienie propozycji w wykonywanym budżecie będzie się odbywać z poszanowaniem reguł fiskalnych, zarówno krajowych jak i unijnych - zapewniła.

Czerwińska podkreśliła, że ogłoszone propozycje muszą też uwzględniać kwestie związane ze szczelnością systemu podatkowego. Nie mogą go rozszczelnić, tego muszę być pewna. To jest przedmiotem naszych bardzo uważnych analiz - powiedziała.

Odnosząc się np. do zerowego PIT-u, szefowa MF wytłumaczyła, że chodzi o to, żeby z jednej strony m.in. promować zatrudnienie na umowę o pracę, a z drugiej nie pozwolić, aby to rozwiązanie było wykorzystywane do unikania opodatkowania.

Myślę, że pewne warunki brzegowe mogą się pojawić w tej propozycji - zapowiedziała.

Nowelizacja budżetu nie będzie konieczna

Jak poinformowała, mimo że piątka Kaczyńskiego nie jest uwzględniona w tegorocznym budżecie, nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej nie będzie konieczna.

Te zmiany w roku bieżącym będą absorbowane przez możliwości budżetu z poszanowaniem reguł fiskalnych i budżetowych. Obecnie nie rozważam - nowelizacji zapewniła.

Pytana, czy finansowanie obietnic jest możliwe z dalszego uszczelnienia systemu podatkowego, szefowa MF powiedziała, że w tym roku założono wyższe wykonanie dochodów podatkowych niż w 2018 r. "Spodziewamy się także, że dochody z podatków będą wyższe, niż planowane w budżecie" - dodała.

Poza tym w trakcie roku pojawiają się naturalne oszczędności, na przykład w zeszłym roku Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zablokował dotacje na poziomie ponad 10 mld zł - wyjaśniła.

Myślę, że projekty podatkowe będą gotowe nie wcześniej niż pod koniec marca. Powinny być dobrze skalibrowane i przygotowane. Chodzi o jakość proponowanych rozwiązań, a nie o wyścig z czasem - podsumowała minister Czerwińska.

Wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS" zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii. O nowych elementach programu mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
artur17
Co by nie mówić ruch w dobrą stronę. Powinniśmy dążyć do stawki 12-15%. Oczywiście w miarę uszczelniania systemu. Korporacje zaczęły płacić podatki w Polsce (widać na zestawieniach MF), złodzieje nie dostają już VAT i nagle jest kasa na wszystko.
wektorwg
Brawo kolejne 1,5 zł za post w kieszeni.
ernst
Oby sie paniusia nie przeliczyla z tymi dochodami bo sytuacja gospodarcza w swiecie nie wyglada różowo
bankier_david
Gdyby zlikwidowali PIT dla wszystkich to by wyszło o wiele taniej i jeszcze gospodarka dostałaby kopa.
wektorwg odpowiada bankier_david
Proponuję zlikwidować Polskę i iść pod zabory. Będzie przynajmniej na co narzekać!
zenonn odpowiada wektorwg
Pozornie śmieszna prowokacja.
Porponuję podzielić Polskę na 16 województw, guberni, landów, niezależnych kraików. Każdy kraik będzie zawierał sojusze z kim chce, niekoniecznie z sympatiami PIS, PO.
Wojsko 3RP zdewastowane, nienawiść międzyludzka rośnie, jakieś zbędne tarcia z Izraelem czy
Pozornie śmieszna prowokacja.
Porponuję podzielić Polskę na 16 województw, guberni, landów, niezależnych kraików. Każdy kraik będzie zawierał sojusze z kim chce, niekoniecznie z sympatiami PIS, PO.
Wojsko 3RP zdewastowane, nienawiść międzyludzka rośnie, jakieś zbędne tarcia z Izraelem czy Białorusią.
jasiek2017
No to juz rodzice czekaja aby przepisac na dzieci firme. W koncu nie beda placily podatku.
Gdyby nie patologiczne rozdawnictwo moznaby wszystkim obnizyc VAT, PIT,CIT i polikwidowac polowe podatkow.

Polak poradzi sobie sam ale nie mozna zabierac mu pieniedzy.
histeryk
No i nie powiedziała od kiedy ten 17% PIT. Kiedyś mówili, że przywrócą 22% VAT, potem jego obniżenie uzależnili od sytuacji budżetowej, która dzięki najnowszej kiełbasie wyborczej zwanej programem gospodarczym nigdy nie zaistnieje. Mieli też znieść podatek miedziowy. Mieli też zreformować służbę zdrowia i NFZ.No i nie powiedziała od kiedy ten 17% PIT. Kiedyś mówili, że przywrócą 22% VAT, potem jego obniżenie uzależnili od sytuacji budżetowej, która dzięki najnowszej kiełbasie wyborczej zwanej programem gospodarczym nigdy nie zaistnieje. Mieli też znieść podatek miedziowy. Mieli też zreformować służbę zdrowia i NFZ. Miałby być Lux torpedy, elektryczne auta i inne cuda. Teraz jest tylko "damy wam pińcet, wam tysiąc raz do roku, głosujcie na nas". Najpierw pożyczą w naszym imieniu a potem rozdadzą.
pomorzaninm
tez pamietam o obnizce VATu ... kłócilem sie kiedys z moim kolegą pro POowcem ... mowiłem mu ze wprowadzony podatku nize zginie ...
a On mowil ależ zobaczysz ze pod koniec kadencji PO zdejmą podatek to tylko CHWILOWE ...
i co ?
Mamy juz koniec kolejnej partyjnej opcji i nadal 23% istnieje jak istnialo ...
Ludzie
tez pamietam o obnizce VATu ... kłócilem sie kiedys z moim kolegą pro POowcem ... mowiłem mu ze wprowadzony podatku nize zginie ...
a On mowil ależ zobaczysz ze pod koniec kadencji PO zdejmą podatek to tylko CHWILOWE ...
i co ?
Mamy juz koniec kolejnej partyjnej opcji i nadal 23% istnieje jak istnialo ...
Ludzie badzmy raz madrzy i pokażmy Jaroslavowi ze jestesmy madrzejsi nniz jemu sie wydaje i zaglosujmy na kogos innego niz PIS i PO !!!
histeryk
Najlepsze jest to "nowelizacja budżetu nie będzie potrzebna". Dokładamy 20 mld po stronie wydatków w 2019, ale nowelizacja nie jest potrzebna :-)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki