REKLAMA

Czerwińska: Wskutek kryzysu poziomy zadłużenia osiągną niespotykane rozmiary

2020-05-18 14:42
publikacja
2020-05-18 14:42

Wskutek kryzysu wskaźniki zadłużenia osiągną niespotykane do tej pory rozmiary, a poziom deficytu sektora finansów publicznych - wielkości nienotowane od czasów II wojny światowej - powiedziała w poniedziałek wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

/ Ministerstwo Finansów

Czerwińska wzięła udział w poniedziałek w sesji towarzyszącej EEC Online (Europejski Kongres Gospodarczy) poświęconej europejskiej odpowiedzi na kryzys. Wyraziła wiarę, że wspólne wysiłki i skoordynowane działania przynoszą efekt i pozwolą na złagodzenie skutków pandemii i relatywnie szybki powrót do normalności.

Zaznaczyła, że owa normalność nie będzie taka sama jak przedtem, a skutki COVID odcisną swoje piętno nie tylko na życiu gospodarczym. Zdaniem byłej minister finansów skutki gospodarcze obecnego kryzysu będą dużo bardziej dotkliwe, niż skutki kryzysu lat 2008-2009.

"Ten kryzys dotyczy w bezpośredni sposób sfery realnej gospodarki, w odróżnieniu od kryzysu poprzedniego, który generowany był przez kryzys finansowy" - zauważyła.

Powołując się na dane statystyczne poinformowała, że z szacunków wynika, iż na skutek pandemii gospodarka światowa skurczy się o ponad 3 proc., czyli znacznie bardziej niż w latach 2008-2009, a zgodnie ze scenariuszem bazowym, który zakłada zatrzymanie pandemii w drugiej połowie tego roku, odbicie gospodarcze w 2021 r. wyniesie 5,8 proc. Jednocześnie, zdaniem Czerwińskiej, gospodarka europejska odczuje ten kryzys znacznie bardziej dotkliwie niż Polska - skurczy się ok. 7,4 proc., wobec spadku PKB Polski w wysokości o ok. 4,3 proc. w 2020 r.

"Niemniej poziom produkcji, poziom usług, poziom rozwoju gospodarczego z roku 2019, jeszcze co najmniej przez dwa lata będzie dla nas nieosiągalny. Odpowiedź na tak potężny szok gospodarczy będzie w znacznej mierze należała do instrumentów polityki fiskalnej. Prognozuje się, że wskaźniki zadłużenia osiągną niespotykane do tej pory rozmiary na skutek zarówno pomocy publicznej, jak i efektu mianownikowego, czyli obniżenia się dynamiki produktu krajowego brutto" - powiedziała.

Dodała, że prognozy mówią, iż poziom długu publicznego wobec PKB po raz pierwszy przekroczy w UE 100 proc., a w przypadku Polski najprawdopodobniej zbliży się do poziomu 60 proc. PKB.

"Deficyt sektora finansów publicznych jeszcze w bieżącym roku przewyższy poziomy, które pamiętamy z lat 2009-2010, w przypadku Polski zbliży się do 10 proc. PKB, przekraczając 8 proc. dla krajów UE i 18 proc. dla Stanów Zjednoczonych" - powiedziała wiceprezes EBI.

Podkreśliła, że to poziomy w zasadzie nieobserwowalne od czasów II wojny światowej. Dlatego, jak zaznaczyła, niezwykle ważna jest szybka, skoordynowana i odpowiednia do wyzwań reakcja ze strony państw członkowskich i instytucji europejskich. "Stoimy przed wyzwaniem historycznym. Mówimy o potrzebie planu na miarę nowego planu Marshalla" - oceniła.

Dodała, że Grupa EBI postawiła sobie za zadanie natychmiastową odpowiedź na skutki pandemii. Wskazała m.in. na pomoc dla firm wspólnie z Komisją Europejską, na co zmobilizowano ok. 8 mld euro, oraz Paneuropejski Fundusz Gwarancyjny z kwotą 25 mld euro, który ma zmobilizować kapitał na poziomie ok. 200 mld euro. Fundusz ten stanowi część pakietu unijnego o łącznej wartości 540 mld euro.

Do tego dochodzą projekty w obszarze ochrony zdrowia za ponad 6 mld euro, a także program wsparcia gospodarek spoza UE, z tego 1,7 mld euro adresowane do Bałkanów Zachodnich.

Czerwińska mówiła o przygotowaniach do odbudowy gospodarki i powrotu na ścieżkę wzrostu. Dodała, że pandemia odgrywa też rolę katalizatora w niektórych sektorach, jeśli chodzi o zmiany strukturalne w gospodarce - pokazuje wyraźniej niż przedtem, jak ważna jest rola innowacji, nowych technologii dla kształtowania procesów gospodarczych i budowania odporności na szoki wewnętrzne i zewnętrzne.

"Plan odbudowy pozwoli na zwiększenie inwestycji w sektory, które do tej pory nie mogły liczyć na tak duże wsparcie" - zaznaczyła. Zwróciła uwagę na gospodarkę cyfrową, sztuczną inteligencje, ochronę środowiska czy inteligentne miasta. Jej zdaniem teraz widać, że cele inwestycyjne banku: spójność, innowacje i klimat są ze sobą nierozerwanie związane, a w dobie pandemii nabierają większego znaczenia. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
nostsherlock
Nic odkrywczego trąbi się o tym od co najmniej 10 lat
ractaros96
Niestety, zaprzestanie procederu rozwalania systemu monetarnego długiem wymagałoby przyznania się do błędu wszystkich ludzi w to zaangażowanych w ciągu ostatnich 50 lat (od bankierów, przez państwowych urzędników, po polityków), a do tego nigdy nie dojdzie. Ci ludzie prędzej doprowadzą do chaosu na świecie w przyszłości,Niestety, zaprzestanie procederu rozwalania systemu monetarnego długiem wymagałoby przyznania się do błędu wszystkich ludzi w to zaangażowanych w ciągu ostatnich 50 lat (od bankierów, przez państwowych urzędników, po polityków), a do tego nigdy nie dojdzie. Ci ludzie prędzej doprowadzą do chaosu na świecie w przyszłości, aby kupić kolejny rok względnego spokoju niż stwierdzą: "Nawaliliśmy, padliśmy ofiarą stadnej, obsesyjnej mentalności w imię filozofii ekonomisty Keynesa - musimy zbudować system monetarny od nowa". Nie ma niczego gorszego od trwania w zepsutym systemie, który prędzej czy później uczyni z życia większości ludzi piekło.
bigboom
Prosta matematyka, dwa minusy daje plus
bigboom
Dług to też kasa. Więc jest OK. Im więcej tym lepiej
znawca_wszystkiego
W tym długu nie chodzi o kasę, w tym długu chodzi o niewolnictwo. USA będzie panem całego świata. Musi tylko jeszcze powstawiać swoje marionetki do rządzenia w takich krajach jak rosja, chiny, iran i będzie mieć władzę absolutną na tej planecie. A zielone papierki to tylko droga do celu.8 mld ludzi trzymanych za mordy W tym długu nie chodzi o kasę, w tym długu chodzi o niewolnictwo. USA będzie panem całego świata. Musi tylko jeszcze powstawiać swoje marionetki do rządzenia w takich krajach jak rosja, chiny, iran i będzie mieć władzę absolutną na tej planecie. A zielone papierki to tylko droga do celu.8 mld ludzi trzymanych za mordy w kredytowym kagańcu, robią posłusznie co im się każe. A jak nie to wylądują w najlepszym razie na ulicy jako bazdomni.
1a2b
"Dobra" wiadomość jest taka, że jakimś dziwnym trafem zawsze jest od kogo pożyczyć.
To jest bardzo ważna lekcja dla P.T. Publiczności. Czarno na białym widać, że te pieniądze które macie w portfelu czy na koncie to nie są takie same pieniądze jak te którymi w waszym imieniu bawią się rządy. Warto to
"Dobra" wiadomość jest taka, że jakimś dziwnym trafem zawsze jest od kogo pożyczyć.
To jest bardzo ważna lekcja dla P.T. Publiczności. Czarno na białym widać, że te pieniądze które macie w portfelu czy na koncie to nie są takie same pieniądze jak te którymi w waszym imieniu bawią się rządy. Warto to wiedzieć bo gdybyście to wy mieli "zadłużenie o niespotykanych rozmiarach" to by wam nikt złamanego grosza nie pożyczył.
sammler
A ci głupi królowie w minionych wiekach na prowadzenie wojen zadłużali się u Rothschildów. A przecież mogli sobie "wydrukować" (wybić) więcej pieniądza. A że byłby coraz mniej wart... A cóż to za przeszkoda? Zgodnie z prawem Kopernika, lepszy pieniądz odpłynąłby pewnie za granicę, ale gorszym przecież A ci głupi królowie w minionych wiekach na prowadzenie wojen zadłużali się u Rothschildów. A przecież mogli sobie "wydrukować" (wybić) więcej pieniądza. A że byłby coraz mniej wart... A cóż to za przeszkoda? Zgodnie z prawem Kopernika, lepszy pieniądz odpłynąłby pewnie za granicę, ale gorszym przecież też można się posługiwać chyba, nie? Dziś złoty ma wartość niemal papieru toaletowego, a jakoś ludzie w Polsce nim się posługują i mu ufają. Tylko jakoś Morawiecki nie próbuje uplasować emisji obligacji w PLN np. w Londynie czy Frankfurcie. Ciekawe dlaczego.

https://histmag.org/Rothschildowie-bankierzy-krolow-12893/

Swoją drogą, czas już chyba myśleć o odebraniu paru nagród Banku Szwecji i napisaniu podręczników ekonomii na nowo.
plutarch
Dodruk i dług dadzą ludziom Zachodu pracę tylko chwilowo.
skaurus
Oj tam, dodrukuje się, cały świat pokazuje, że można.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki