Czerwińska: Schodzimy ze szczytowej koniunktury

W budżecie na 2019 rok fundusz wynagrodzeń zwiększy się o inflację, czyli 2,3 proc.; to pozwoli rozdysponować wśród pracowników ok. 2,4 mld zł - zapowiedziała w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister finansów Teresa Czerwińska. Minister zauważa też, że choć obecnie koniunktura jest szczytowa, to zaczynamy z niej schodzić.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM )

Wywiad szefowej MF poświęcony jest projektowi budżetu na 2019 rok, którym w tym tygodniu ma się zająć Rada Ministrów.

Czerwińska zapowiada m.in. wzrost nakładów na naukę o ponad 700 mln zł, wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc., czyli ok. 1,8 mld zł. Mówi też, że w przyszłorocznym budżecie rząd założył wzrost we wpływach z podatków o ok. 5 proc.

Pytana o zmiany podatkowe Czerwińska zapowiada, że jesienią MF wyśle do konsultacji projekt ustawy "związany ze stawkami VAT i ich matrycą". "Główna stawka 23 proc. w przyszłym roku pozostanie bez zmian i tak założyliśmy w projekcie ustawy budżetowej" - zapowiada.

Czerwińska przyznaje, że na obecny rok rząd założył wzrost PKB o 3,8 proc., choć dziś "wiele ośrodków analitycznych i Komisja Europejska szacują go na znacznie wyższym poziomie", a w pierwszych kwartałach wzrost wyniósł ponad 5 proc.

"Na przyszły rok nasz wariant wzrostu również będzie konserwatywny. Koniunktura jest obecnie szczytowa, ale według nas wszystko wskazuje, że z tego schodzimy" - mówi "DGP" szefowa MF.

"Dlatego w tym roku 3,8 proc. wzrostu z pewnością zostanie przekroczone, ale nie sądzę, żebyśmy zobaczyli go na 5-proc. poziomie. 3,8 proc. na przyszły rok jest naszym zdaniem ostrożnym założeniem" - dodaje minister finansów.

Mówiąc o deficycie sektora finansów, Czerwińska przyznaje, że w tym roku deficyt będzie na poziomie roku 2017 (1,7 proc. PKB), choć wyraża nadzieję, "że po uwzględnieniu pewnych wydatków okaże się on niższy niż 1,7 proc.".

pś/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 3 niepelnosprawny_org

najlepsze przed nami, mylący tytuł, gospodarka coraz bardziej przyspiesza, niewazne, ze naokoło moze byc burza w gospodarkach regionu, unii, turcji, nasza i tak bedzie najwyzej, kto wie, moze na świecie najwiekszy wzrst bedzie tuz tuz, w trudniejszym czasie zyc, to jest zycie, a nie jak wszystko idzie dobrze...

! Odpowiedz
25 14 2kbb

Do końca 2019 roku w Polsce zostanie oddanych ok 800 km dróg ekspresowych i autostrad co poprawi logistykę i wprost wzrost PKB ...Czy biurowi urzędasy nie są zbyt mocno przywiązani do słupków i tabelek....
Poziom wiedzy tych ludzi jest bardzo słaby... Ale OK , próbują przynajmniej coś reformować...
Być może też obawiają się przegrzania i zaczynają tonować nastroje ludzi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 20 ryszard_ochodzki

w Hiszpanii przed 2008 zbudowano wiele nowych dróg, lotnisk, hoteli i osiedli. Więc nie wiedzieć czemu j#bło

! Odpowiedz
23 47 karbinadel

Chwalili się na prawo i lewo, w jakim to świetnym stanie są finanse, to ludność zaczęła się domagać podwyżek. Więc taniej wyjdzie stonować ten hurraoptymizm

! Odpowiedz
25 34 pull_up

Hehe kiedy nagła dymisja?

! Odpowiedz
11 67 mb-1

Fajnie, a jak tam strona kosztowa budżetu, też schodzi ze szczytu przed wyborami ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil