Czego nie można sprzedawać na Allegro? Na czarnej liście m.in. karty prepaid

redaktor Bankier.pl

Serwis Allegro udostępnia listę produktów, których nie można wystawić na portalu. Jednak nie zawsze egzekwowanie regulaminu jest dla administratorów proste, sprzedawcy wiedzą, jakich informacji nie podawać i w jaki sposób wystawiać aukcje, aby obejść przepisy.

Od 17 stycznia Allegro zakazało sprzedaży na swoim portalu zarejestrowanych kart prepaid w związku z ustawą antyterrorystyczną, jednak nie są to jedyne produkty, których wystawienie na serwisie jest zakazane. Czego nie można sprzedać na Allegro?

Warunkowa sprzedaż rzeczy "zakazanych" na Allegro

Okazuje się, że lista „produktów zakazanych” jest dość długa i tylko w niektórych przypadkach można wystawić dany produkt przez spełnienie określonych warunków. Towary, które bezwarunkowo nie mogą zostać sprzedane na portalu to m.in. bazy danych i usługi mailingu, dowody rejestracyjne i karty pojazdu, adresy WWW, karty gwarancyjne, narkotyki, niebezpieczne substancje chemiczne, organy ludzkie lub zwierzęce, prace licencjackie i magisterskie, przedmioty nieoryginalne, a także systemy do gier liczbowych. Warunkowo dopuszczonych jest 15 towarów, których wymogi prezentuje poniższa tabela.

Towary dopuszczone warunkowo do sprzedaży na Allegro.pl

Lp.

Rodzaj towaru

Warunki

Wymagane elementy opisu

1.

Zwierzęta inne niż wymienione w art. 1 pkt. 10 i 11 Regulaminu (psy i koty bez rodowodów oraz gatunki zwierząt podlegające ochronie)

Sprzedający musi zagwarantować bezpieczne i humanitarne warunki transportu (najlepiej odbiór osobisty).

Oświadczenie o zapewnieniu bezpiecznych i humanitarnych warunków transportu.

2.

Wyroby tytoniowe

Muszą mieć charakter wyłącznie kolekcjonerski.

Oświadczenie o wyłącznie kolekcjonerskim charakterze towaru.

3.

Dekodery Cyfry+, NC+ i Cyfrowego Polsatu

Nie mogą być własnością Cyfry+, NC+ ani Cyfrowego Polsatu.

Podanie numeru seryjnego dekodera.

4.

Audiobooki i videobooki nie będące oficjalnymi wydawnictwami

Sprzedający musi być wyłącznym autorem publikacji lub jej wydawcą. 

Podanie nadanego publikacji numeru ISBN znajdującego się w bazie danych Biblioteki Narodowej na stronie http://alpha.bn.org.pl/search*pol/

5.

Bilety na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe

Mogą być oferowane wyłącznie z opcją Kup Teraz, przy czym cena biletu nie może być wyższa od jego ceny nominalnej.

Informacja w formie tekstowej o wysokości ceny nominalnej biletu.

6.

Karty gwarancyjne

Nie mogą być samodzielnym przedmiotem sprzedaży (muszą być dołączone do towarów objętych gwarancją).

7.

Leki (OTC)

Mogą być oferowane wyłącznie z opcją Kup Teraz przez apteki ogólnodostępne, które posiadają status konta Firma, po dołączeniu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, wydanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego   Podanie informacji (także w tytule oferty) o: nazwie leku (OTC), dawce, wielkości opakowania, postaci leku (OTC) oraz ilości. 

Podanie danych identyfikujących aptekę ogólnodostępną: nazwa, adres, nr telefonu kontaktowego, imię i nazwisko farmaceuty odpowiedzialnego za realizację umowy, a także umieszczenie na stronie „Informacje od Sprzedającego” odnośnika do posiadanego zezwolenia w formacie PDF.

8.

Alkohole

Mogą być oferowane wyłącznie przez punkty sprzedaży alkoholu, które posiadają status konta Firma, po dołączeniu wydanego przez uprawniony organ zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5 % do 18 % alkoholu z wyjątkiem piwa   Podanie danych identyfikujących sprzedającego: dane firmy, nazwa i adres punktu sprzedaży, a także umieszczenie na stronie „Informacje od Sprzedającego” odnośnika do posiadanego zezwolenia w formacie PDF.

Oświadczenie o treści: „Oświadczam, że prowadzę sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5 % do 18% alkoholu, z wyjątkiem piwa, na podstawie aktualnego i ważnego zezwolenia. Miejscem zawarcia umowy z kupującym jest adres punktu sprzedaży alkoholu. Warunkiem wydania towaru jest weryfikacja przez dostawcę pełnoletniości kupującego oraz stanu jego trzeźwości”.

9.

Gazy pieprzowe

Mogą być oferowane wyłącznie w kategorii “Gazy pieprzowe”, przez punkty posiadające koncesję na sprzedaż wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Podanie informacji o: nazwie gazu, stężeniu oraz składzie.

10.

Paralizatory
(przedmioty obezwładniające przy użyciu energii elektrycznej)

Mogą być wystawiane wyłącznie w kategorii “Paralizatory” przez punkty posiadające koncesję na sprzedaż wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

Średnia wartość prądu w obwodzie nie może przekraczać 10mA i energia nie może przekraczać 300mJ. Podanie informacji o: nazwie, natężeniu prądu oraz producencie.

Oświadczenie o średniej wartości prądu w obwodzie nie przekraczającej 10mA i energii nie przekraczającej 300mJ.
Oświadczenie o treści:

„Obrót przedmiotami obezwładniającymi przy użyciu energii elektrycznej reguluje ustawa z dnia 22 czerwca 2001 o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2001 nr 67, poz. 679). 
Zgodnie z nią sprzedaż takich produktów podlega ewidencjonowaniu, a sprzedawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji zawartych transakcji. Przedmioty obezwładniające przy użyciu energii elektrycznej mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po zweryfikowaniu tożsamości”.

11.

Broń palna i jej istotne części

Broń rozdzielnego ładowania (nie na amunicję scaloną) wytworzona przed rokiem 1885 lub jej replika.

Oświadczenie, że broń rozdzielnego ładowania lub jej istotne części została wytworzona przed rokiem 1885 lub jest jej repliką.

12.

Amunicja (np. pociski, miny, granaty) lub jej istotne części

Amunicja jest pozbawiona cech bojowych.

Oświadczenie, że amunicja jest pozbawiona cech bojowych.

13.

Wiatrówki

Energia pocisku nie może przekroczyć wartości 17 J.

Oświadczenie, że energia pocisku nie przekracza wartości 17 J.

14.

Grzyby

Atest wystawiony przez klasyfikatora lub grzyboznawcę (z wyłączeniem grzybów hodowlanych oraz wprowadzonych do obrotu w innych krajach UE).

Oświadczenie, że oferowane grzyby posiadają odpowiedni atest i dołączenie do oferty (jej opisu) pliku w formie elektronicznej zawierającego atest lub wyraźnego zdjęcia etykiety zawierającej wymagane prawem informacje.

15.

Materiały pirotechniczne

Mogą być oferowane wyłącznie w kategorii “Fajerwerki” przez punkty posiadające koncesję.

Podanie informacji o nazwie producenta lub importera, znak dopuszczenia lub certyfikat produktu.

Źródło: regulamin aukcji Allegro.pl

Zarejestrowane karty prepaid na Allegro

Do bezwzględnego zakazu sprzedaży na Allegro dołączyły pod koniec stycznia 2017 roku zarejestrowane karty prepaid (telefoniczne i „przedpłacone”). Jednak po wpisaniu w wyszukiwarkę serwisu interesującego użytkownika hasła, na ekranie monitora pojawia się kilka aukcji, na których można kupić zarejestrowaną kartę telefoniczną. 

(Allegro)

- Od 17.01 (zmiana w regulaminie) do 2.02 włącznie w serwisie Allegro została zablokowana niewielka liczba ofert tego rodzaju, stanowiąca ok. 1% ofert usuniętych z przyczyn naruszenia regulaminu. Liczby zgłoszeń nie monitorowaliśmy dokładnie ze względu na małą skalę zjawiska. Obecnie tego rodzaju zgłoszenia pojawiają się sporadycznie - komentuje dla Bankier.pl Michał Bonarowski z biura prasowego Allegro.pl. 

(Allegro)

Znajdą sposób

Okazuje się, że karty prepaid to nie jedyna kategoria, na której można odnaleźć zakazane aukcje. Innym przykładem są podróbki butów czy przerobione konsole. Do tej pory bez problemu można znaleźć sprzedawcę, który udostępnia "kolekcjonerskie" dowody osobiste. Ceny wahają się od 300 do nawet 1100 zł. "Na życzenie klienta istnieje możliwość dokupienia hologramu, aby dokument idealnie odzwierciedlał oryginał. Cena hologramu to 200 zł" - czytamy w artykule Wojciecha Boczonia.

Ponadto nieuczciwi sprzedawcy wystawiają na Allegro psy i koty rzekomo z zarejestrowanych hodowli - jednak szybka weryfikacja danych w internecie pozwala ocenić, że dość często są to po prostu nieprawdziwe informacje, które jednak pozwalają sprzedawcy zamieścić ogłoszenie na portalu. 

Allegro grozi palcem, że aukcje, które łamią zasady regulaminu mogą zostać usunięte, a jeśli naruszenie jest poważne lub powtarza się, konta sprzedających mogą zostać zawieszone. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jaspers

Jeśli faktyczni wystawiacie na Allegro, to ogarnijcie temat Ogis. Można zintegrować z nimi konto i wtedy macie wystawione automatycznie ogłoszenia na dwóch serwerach. Łatwiej tak, zdecydowanie łatwiej ;-)

! Odpowiedz
0 1 ~marcin

Wystarczy poszukać na Allegro. Nadal w sprzedaży jest pełno zarejestrowanych kart SIM. Sprzedawcy sprytnie omijają zakazy - nie piszą, że karta jest zarejestrowana, a jedynie, że "będzie ona aktywna po 1.02". Albo że "wystarczy włożyć do telefonu i dzwonić".
Handel zarejestrowanymi kartami kwitnie. Ustawa antyterrorystyczna jest "martwa".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~edit_pjaf

mlodymilioner, ale przyznaj ze w Polsce bys tego maka nie sprzedal moze max za tysiaca, a pewnie i nawet nie. Ceny na ebay sa nieraz polowe wyzsze niz na allego, wie i tal wyszedles lepiej, chyba soe nie myle co? :)

! Odpowiedz
2 1 ~Sceptyk

Dlaczego autor artykułu kontaktował się z Allegro żeby rozmawiać o egzekwowaniu zakazu, a nie zapytał dlaczego Allegro zabrania sprzedaży, która nie jest sprzeczna z prawem i muszę kupować gdzie indziej?

! Odpowiedz
0 0 ~Mlodymilioner

Lacznie*

! Odpowiedz
0 1 ~Mlodymilioner

Nie narzekajcie Allegro nie jest TAKIE zle, ostatnio w DE sprzedalem Mac'a za 1500 Euro, EBay pobral 152 Euro prowizji + Paypal 30 Euro, czyli lancznie za wystawienie zwyklej aukcji zaplacilem 182 Euro, czyli Prawie 800 Pln!!!! Na swoje narzekacie, a cudzego Gowna nie znacie

! Odpowiedz
0 5 ~collector

a co z surowcami takimi jak srebro, złoto, platyna....pamiętam jak kiedyś były ogólnodostępne

! Odpowiedz
0 0 ~pozdro

chyba oni foruja ten serwis otozloto.pl do tego. Osobiscie polecam do Lobardu i podac falszywe dane

! Odpowiedz
1 6 ~endi

" największą karą dla nieuczciwego sprzedawcy jest zawieszenie konta " - po czym jeszcze tego samego dnia właściciel zawieszonego konta zakłada nowe i zabawa w kotka i myszkę zaczyna się od początku ...

! Odpowiedz
0 4 ~endi

i jeszcze dodam , że jeden sprzedawca może mieć na allegro legalnie kilka kont , więc bardzo często nie musi zakładać nowego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne