REKLAMA

Inflacja w Czechach przechodzi w galop

2022-04-11 09:40
publikacja
2022-04-11 09:40
Inflacja w Czechach przechodzi w galop
Inflacja w Czechach przechodzi w galop
fot. Kristyna Henkeova / / Shutterstock

Inflacja w Czechach nadal przyspiesza, bijąc kolejne oczekiwania analityków. Tempo wzrostu cen nad Wełtawą jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

W marcu inflacja CPI w Czechach wyniosła 12,7 proc. w skali roku wobec 11,1 proc. odnotowanych przed miesiącem i 9,9 proc. w styczniu - podał tamtejszy urząd statystyczny. Tak szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych za naszą południową granicą nie notowano od maja 1998 r. Ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 12,4 proc.

Bankier.pl na podstawie danych czeskiego urzędu statystycznego

O ponad 50 proc. wyższe niż przed rokiem były ceny paliw. Litr benzyny Natural 95 kosztował średnio 44,5 korony (ok. 8,5 zł), a oleju napędowego: 47 koron (prawie 9 zł). Czeskie władze - w przeciwieństwie do polskich - nie zdecydowały się obniżyć podatków, by ulżyć portfelom kierowców, na co narzekał m.in. były premier Andrej Babiš.

Gwałtownie drożały również koszty mieszkania: ceny prądu były wyższe niemal o 25 proc. niż w marcu 2021 r., gazu - o prawie 38 proc., a ogrzewania i ciepłej wody - o blisko 14 proc. We wszystkich przypadkach tempo wzrostu przyspieszyło w porównaniu z lutym.

W całej kategorii "transport" ceny wzrosły o 21,6 proc. (wobec 15,3 proc. w lutym), a w kategorii "mieszkanie, woda, prąd, gaz i inne paliwa" - o 17,6 proc. (wobec 16 proc. miesiąc wcześniej).

O 7,7 proc. w górę poszły ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Mąka i masło podrożały o ponad 30 proc., a mleko i ziemniaki: o 20 proc. - podaje urząd statystyczny. Koszty właścicieli mieszkań wzrosły o 16,3 proc., ubrania i obuwie: o 18,3 proc., a restauracja i hotele: o 14,5 proc. Jedyny spadek zanotowano w kategorii poczta i telekomunikacja (-0,1 proc. rdr).

Ceny towarów wzrosły o 14,3 proc., a usług: o 10,4 proc.

W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 1,7 proc. wobec 1,3 proc. w lutym.

Czescy statystycy oszacowali również wstępnie inflację HICP, czyli wskaźnik zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych służący do porównań międzynarodowych w ramach Unii Europejskiej. W marcu wyniósł on 11,9 proc., co stawia Czechy w czołówce UE pod względem tempa wzrostu cen. Spośród krajów strefy euro, dla których znamy już odczyty za ubiegły miesiąc, tylko w dwóch inflacja była wyższa niż za naszą południową granicą: na Litwie i w Estonii.

Czesi starają się wyhamować inflację, podwyższając cenę pieniądza. Od czerwca czeski bank centralny podniósł stopę referencyjną z 0,25 proc. do 5 proc. Polityka monetarna jest jednak zacieśniana wyraźnie wolniej, niż wynosi tempo wzrostu cen konsumpcyjnych. Od czerwca inflacja CPI przyspieszyła z 2,8 proc. do 12,7 proc. Zgodnie z podręcznikiem wpływ podwyżek stóp proc. na gospodarkę staje się wyraźnie widoczny najwcześniej po roku. W kontekście polskim mówił o tym podczas ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (101)

dodaj komentarz
chenoch
Za "wirusowe" i klimatyczne szaleństwa rządów płacą zwykli ludzie szalejącą inflacją.
yardx
JAK TO MOŻLIWE?! Przecież Czechy słuchały ekspertów z bankiera! Podnosiły stopy szybko i gwałtownie! Oszukano ich XD
drzaraza
Zabrać wszystkie przywileje i zlikwidować rozdawnictwo i zadziała.
xiven
hmmm czechy podnoszą stopy raptownie i z wyprzedzeniem... nie działają

turcja zaniża stopy wedle własnych teorii... i nie działają

mitologia wszechmocnych stóp procentowych, jaramy sie nimi jak jakąś bronią masowego rażenia a tymczasem mają one zdolność oddziaływania na rynki bardziej jak kurze łapki
demeryt_69
Inflacja jest fot wysoka tak w €-zonie, jak i poza nią - czy to nie jest dziwne?

itso_comrades
''W praktyce zarządzanie ryzykiem utożsamiane jest z procesami diagnozy i sterowania ryzykiem, których celem jest intencjonalne zapewnienie stabilnych wyników finansowych oraz stworzenie uwarunkowań dalszego rozwoju. ''

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Zarz%C4%85dzanie_ryzykiem
itso_comrades odpowiada itso_comrades
2. Redukcja ryzyka - podejmowana jest w celu dokonania próby zmniejszenia częstotliwości i rozmiarów potencjalnych szkód.
koperytko
Może ktos mi wytłumaczy jak to się dzieje że według niektórych dodruk jest przyczyna inflacji w Polsce (oczywiscie dodruk którego nie ma w 2022 roku i nie było w 2021 roku...) a w Czechach i Holandi jest podobna inflacja. Czy mozna w tym momencie przyjąć że na te 3 państwa oddzałuja te same czynniki i sa one zewnetrzne ???
demeryt_69
To już zostało stwierdzone jakiś czas temu, że masowy dopływ 'pustego' pieniądza na świecie jest tego powodem.

Zawsze mnie szokuje, że sporo ludzi z uporem wartym lepszej sprawy odrzuca tak oczywista przyczynę.

itso_comrades odpowiada demeryt_69
nie ma nic lepszego a to dopiero zaczątek :D
''Wydaje się bowiem, że to właśnie ten wskaźnik, nie zaś podaż pieniądza per se, jest kluczową determinantą kształtowania się procesów cenowych. ''
źródło: https://tep.org.pl/szybkosc-obiegu-pieniadza-kluczowa-dla-inflacji-57-2020/

no i oczywiście psyche samych
nie ma nic lepszego a to dopiero zaczątek :D
''Wydaje się bowiem, że to właśnie ten wskaźnik, nie zaś podaż pieniądza per se, jest kluczową determinantą kształtowania się procesów cenowych. ''
źródło: https://tep.org.pl/szybkosc-obiegu-pieniadza-kluczowa-dla-inflacji-57-2020/

no i oczywiście psyche samych polaków w niedawnym czasie można było zaobserwować panikę i wypłacanie pieniędzy do znienawidzonej formy systemu bankowego będącego poza kontrolą :)
''Polacy zaczęli wypłacać więcej pieniędzy z banków''
''Limit płatności gotówką 2022 ''

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki