REKLAMA

Czas na patriotyzm gospodarczy. Debata: Polska silna, innowacyjna i przyjazna przedsiębiorcom

Michał Kryński2016-05-11 09:09redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-05-11 09:09

Czas na patriotyzm gospodarczy to cykl debat organizowany przez „Puls Biznesu” z udziałem najważniejszych postaci administracji rządowej, najwybitniejszych polskich przedsiębiorców oraz czołowych menedżerów. Pierwsza edycja odbyła się w maju 2013 r.

Jaka powinna być rola państwa w gospodarce? Jak zwiększyć jej innowacyjność? Jak wspierać eksporterów i przyciągać inwestorów? Jak i po co wzmacniać rynek kapitałowy? Odpowiedzi padną podczas naszej debaty z udziałem premierów, ministrów i prezesów.

Inaugurująca tegoroczną edycję debata "Polska silna, innowacyjna i przyjazna przedsiębiorcom" odbędzie się 11 maja na stadionie PGE Narodowym. Jej tematem będzie idea patriotyzmu gospodarczego, pobudzenie innowacyjności oraz przedsiębiorczości, a także wzmocnienie polskiego kapitału. W kolejnych tygodniach odbędą się debaty tematyczne poświęcone najważniejszym wątkom debaty głównej.

Debatę otworzy Beata Szydło, prezes Rady Ministrów. Udział wezmą też: Mateusz Morawiecki (wicepremier, minister rozwoju), Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego), Dawid Jackiewicz (minister skarbu państwa), Henryk Baranowski (prezes PGE), Marek Chibowski (prezes Poczty Polskiej), Adam Góral (przedsiębiorca, prezes Asseco Poland) Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, Wojciech Jasiński (prezes PKN Orlen), Michał Krupiński (prezes PZU), Sebastian Kulczyk (prezes Kulczyk Investments), Krzysztof Pawiński (prezes Maspexu), Sławomir S. Sikora (prezes banku Citi Handlowy), Krzysztof Skóra (prezes KGHM), Małgorzata Zaleska( prezes GPW).

Źródło:
Michał Kryński
Michał Kryński
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.tv, specjalista od transmisji internetowych. Z Bankier.pl i PRNews.pl związany od 2008 roku. Tel.: 22 333 99 11

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Sowa
Prezes PKOBP do wymiany.Dawid Jackiewicz ma racje
~czynyniesłowa
zamiast debaty proponuję założyć start up, który zdobędzie uznanie na świecie. na ten przykład Apple ma 203 miliardy dolarów w gotówce i papierach wartościowych
~anonim
Mój patriotyzm gospodarczy kończy się na płaceniu w Polsce podatków. Nie twierdzę ze Polskie produkty są złe, ale biorąc pod uwagę, że Polskie produkty są produkowane w Polsce (przynajmniej w teorii), nie podlegają zatem kosztom transportu z odległych państw, a poziom płac jest w Polsce znacznie niższy niż w innych Mój patriotyzm gospodarczy kończy się na płaceniu w Polsce podatków. Nie twierdzę ze Polskie produkty są złe, ale biorąc pod uwagę, że Polskie produkty są produkowane w Polsce (przynajmniej w teorii), nie podlegają zatem kosztom transportu z odległych państw, a poziom płac jest w Polsce znacznie niższy niż w innych krajach UE czy USA, nasze produkty powinny być co najmniej o połowę tańsze przy zachowaniu jakości, bądź mieć 2-3 krotnie wyższą jakość od produktów pochodzących z zagranicy. Jeżeli mam do wyboru między Polskim produktem np topionym serkiem po 3 zł, a Francuskim po 2 zł Przy jednakowym składzie i tej samej tablicy Mendelejewa to wybiorę produkt francuski. To co Polskie jest OK. Ale podkreślam, niższe koszty produkcji, mniejsze koszty transportu a cena taka sama albo wyższa. A to czy zachodnie firmy konkurują na skutek unikania podatków to raczej leży w kwestii rządu, i to właśnie on powinien dbać żeby albo ze wszystkich ściągano po równo, albo wszystkich zwolnić z tego podatku by konkurencja była większa. A podatki jako takie i tak wrócą do państwowej skarbonki w podatkach od pensji pracowniczych czy VATu
~patriota
Jestem patriotą gospodarczym i jestem z tego dumny :) Jak tylko mam do wyboru polski produkt to go wybieram . Oczywiście bez fanatyzmu , bo np. samochody to tylko co najwyżej montowane w Polsce i nie będę sobie ograniczał wyboru do Fiata 500 i Opla Astry :))ale ciuchy czy buty to w większości polskie produkty . Wybierałem Jestem patriotą gospodarczym i jestem z tego dumny :) Jak tylko mam do wyboru polski produkt to go wybieram . Oczywiście bez fanatyzmu , bo np. samochody to tylko co najwyżej montowane w Polsce i nie będę sobie ograniczał wyboru do Fiata 500 i Opla Astry :))ale ciuchy czy buty to w większości polskie produkty . Wybierałem polskie jak rządziło SLD i jak rządziło PO i tak robię teraz .
~podatnik
Dwa pytania? będące jednocześnie zagadkami do wyjaśnienia? W czym się przejawia patriotyzm gospodarczy Sebastiana Kulczyka, którego jedyną zasługą jest przejęcie pieniędzy po dr pośredniku(bezpłatnie na życzenie PiS'u), który je zdobył dzięki prywatyzacji PRL'u? i Adama Górala, który wyjechał do USA jako Dwa pytania? będące jednocześnie zagadkami do wyjaśnienia? W czym się przejawia patriotyzm gospodarczy Sebastiana Kulczyka, którego jedyną zasługą jest przejęcie pieniędzy po dr pośredniku(bezpłatnie na życzenie PiS'u), który je zdobył dzięki prywatyzacji PRL'u? i Adama Górala, który wyjechał do USA jako specjalista od ketchup'u a wrócił do PRL'u bis jako specjalista od informatyki?
~KIMDZONGKACZYŃSKI
Żeby oceniać innych samemu trzeba miecz czyste sumienie. Chcecie polskich produktów to odejdźcie z polityki, przestańcie mieszać w prawie i weźcie się do roboty.
Tak długo jak partia będzie głosem narodu, społeczeństwo nie będzie miało własnego zdania.
~PolakPotrafi
Zacznijcie od siebie. Polskie samoloty dla Polskich oficjeli. Polskie auta dla rządowych VIPów. Żadnych ośmiorniczek, ani ananasów.
Tylko Polskie garnitury. Tylko Polskie komputery.
~niktniezmusza
nikt cię zmusza do gospodarczego patriotyzmu , możesz kupować wyłącznie importowane produkty , jak się trochę wysilisz to nawet jabłka i ziemniaki
~juja
O, jakby to było miło popatrzeć jak popylają Melexami.
Ale wolą wozić tyłki Bemami, a mi każą kupić polskie buty robione z chińskich półproduktów ku chwale CCC i LPP.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki