REKLAMA

Czarnek: Przygotowujemy pięć wariantów odnośnie do nauki w szkołach

2021-01-27 15:04, akt.2021-01-27 16:25
publikacja
2021-01-27 15:04
aktualizacja
2021-01-27 16:25
Czarnek: Przygotowujemy pięć wariantów odnośnie do nauki w szkołach
Czarnek: Przygotowujemy pięć wariantów odnośnie do nauki w szkołach
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FORUM

Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu różnych wariantach, jeśli chodzi o decyzje dotyczące szkolnictwa - powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, decyzje odnośnie szkół przedstawi w kolejnych dniach premier Mateusz Morawiecki.

Czarnek wskazywał też, że to, czy szkoły będą działały w trybie stacjonarnym, czy zdalnym, zależy od dynamiki rozwoju pandemii.

"My przygotowujemy się na okoliczności różne, w różnych pięciu wariantach, które opracowujemy. Po to zbieramy informacje również ze szkół każdego dnia o frekwencji uczniów, o ilości szkół, które pracują w trybie zdalnym, które pracują w trybie stacjonarnym, by przekazywać to na bieżąco Ministerstwu Zdrowia i specjalistom z zakresu epidemiologii i wirusologii" - podkreślił minister w środowym wystąpieniu.

Zaznaczył, że dane te umożliwią podejmowanie decyzji co do tego, czy dalsza nauka w szkołach będzie się odbywała w trybie zdalnym, czy stacjonarnym. Czarnek podkreślił, że jego resort przygotowuje i konsultuje z Ministerstwem Zdrowia oraz z GIS wytyczne dla klas IV-VIII.

Według Czarnka, decyzje odnośnie nauki w szkołach zależą od dynamiki rozwoju pandemii koronawirusa nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Podkreślił, że "najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi, społeczeństwa i to jest wytyczną zasadnicza do podejmowania decyzji dalszych w tym zakresie".

Jak mówił, mogą więc to być decyzje "dotyczące ewentualnego przywracania nauczania stacjonarnego w innych klasach", ale także "decyzje, które mogą iść w drugim kierunku". "Bo może się zdarzyć, że będą decyzje o powrocie do nauki zdalnej klas I-III" - zaznaczył minister.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane.

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone.

Nauczyciele mogą przeprowadzać sprawdziany w szkołach, zachowując zasady sanitarne

W ramach konsultacji z uczniami nauczyciele mogą przeprowadzać sprawdziany na terenie placówki, zachowując zasady sanitarne – przypomniał w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że w szkołach mogą być organizowane egzaminy próbne i olimpiady przedmiotowe.

Minister Czarnek powiedział, że dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych i maturalnych konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych. Konsultacje takie mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ponadto Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotuje próbne arkusze i w marcu udostępni je szkołom.

Szef MEiN poinformował również, że "w ramach konsultacji z uczniami nauczyciele mogą przeprowadzać sprawdziany, zachowując zasady sanitarne". "Stąd też niekiedy obecność ósmoklasistów lub maturzystów na terenie placówki, z zachowaniem wszelkich zasad i reżimu sanitarnego po to, żeby poddać się egzaminowi bądź sprawdzianowi. To wszystko jest potrzebne w ramach przygotowań do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów" – podkreślił Czarnek.

"Bardzo dziękuję dyrektorom szkół i nauczycielom za organizowanie tego rodzaju konsultacji, sprawdzianów kontrolnych, egzaminów próbnych" – powiedział minister.

Szef MEiN przypomniał, że na terenie szkoły mogą być również przeprowadzane olimpiady przedmiotowe. Szkoły mogą też prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Minister dodał, że "uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal realizują zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u tych pracodawców nie występują istotne zagrożenia".

Czarnek dodał, że w oddziałach i w szkołach sportowych i mistrzostwa sportowego szkolenie sportowe odbywa się także w formie stacjonarnej.

Organizowanie stanowisk do nauki zdalnej w szkołach dla uczniów klas 4-8 będzie fakultatywne

Organizowanie stanowisk do nauki zdalnej w szkołach dla uczniów klas 4-8 będzie fakultatywne, a nie obowiązkowe - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyjaśnił, że ta zmiana ma nastąpić z mocy rozporządzenia.

W środę na konferencji prasowej Czarnek mówił o "incydentach" nadużywania przepisu dającego możliwości organizacji nauki w szkołach dla starszych uczniów z klas 4-8.

Chodzi o rozrządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole dla uczniów niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie dotyczy też uczniów pełnosprawnych, którzy nie mają możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania.

Media podawały, że wniosków o objęcie takim nauczaniem uczniów pełnosprawnych jest coraz więcej - zazwyczaj rodzice argumentują je tym, że dzieci nie mają dostępu do internetu czy do odpowiedniego sprzętu.

W efekcie są szkoły, gdzie całe klasy wracają do nauki w szkole pomimo tego, że w ubiegłym tygodniu, w poniedziałek po feriach zimowych tylko uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną - mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.

Czarnek odnosząc się do tych praktyk poinformował, że po zmianie rozporządzenia dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek organizowania nauczania stacjonarnego tylko dla uczniów niepełnosprawnych. W przypadku pozostałych uczniów "będą mogli, ale nie będą musieli organizować stanowisk od nauki zdalnej na terenie szkoły" dla tych uczniów, którzy nie będą mogli korzystać z nauki zdalnej z powodów sprzętowych i informatycznych.

"Przechodzimy z trybu obligatoryjnego na fakultatywny. To dyrektor decyduje, czy robi stanowisko (w szkole do nauki zdalnej - PAP), czy nie. Bo musi mieć przede wszystkim na względzie warunki bezpieczeństwa uczniów i środowiska szkolnego. Zasadą jest nauka zdalna w klasach 4-8 i w szkołach ponadpodstawowych" - powiedział Czarnek.(PAP)

Autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Olga Zakolska

ozk/ joz/ sdd/ mhr/ krz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki