REKLAMA

Czarnek: Chcemy, aby 1 września dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym

2021-07-22 20:27
publikacja
2021-07-22 20:27
Czarnek: Chcemy, aby 1 września dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym
Czarnek: Chcemy, aby 1 września dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Chcemy, żeby 1 września dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym, przygotowujemy dodatkowe środki bezpieczeństwa zdrowotnego z tym związane – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN był pytany w Polsat News, czy w związku z zapowiadaną czwartą falą epidemii koronawirusa szkoły będą otwarte od 1 września.

Nawet 113 tys. zł na każde dziecko, a ma być jeszcze więcej

Przeszło 113 tys. zł mogą otrzymać rodzice na każde dziecko w ramach świadczeń z budżetu państwa – wynika z obliczeń Bankier.pl. Pod uwagę wzięliśmy rządowe programy: 500+, 300 zł na wyprawkę szkolną, bon turystyczny, becikowe oraz ulgę prorodzinną w rozliczeniu rocznym PIT.

"Trwają pełne przygotowania na 1 września i również po wczorajszej rozmowie z ministrem zdrowia przygotowujemy się do trybu stacjonarnego. Przygotowujemy również dodatkowe wsparcie dla organów prowadzących, żeby to bezpieczeństwo dzieci w szkołach było na jak najwyższym poziomie" - zapewnił Czarnek.

Poinformował, że szczegóły w tym zakresie zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. "Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić możliwość pójścia do szkoły dzieci w trybie stacjonarnym od 1 września. Chyba że czwarta fala będzie tak samo groźna i tak samo szkodliwa jak trzecia fala, zapełnią się szpitale, zapełnią się szpitale dodatkowe. W takiej sytuacji będziemy reagować konkretnymi decyzjami. Na dziś tego nie przewidujemy. 1 września chcemy, aby dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym" - zadeklarował minister.

Pytany, czy jego zdaniem wszyscy nauczyciele powinni być zaszczepieni przeciw COVID-19, szef MEiN odparł, że jest "przeciwnikiem jakiejkolwiek segregacji". "Cieszę się, że nauczyciele w zdecydowanej większości zaszczepili się wówczas, kiedy mieli priorytet. 70 proc. wtedy się zaszczepiło, przez te kilka miesięcy kolejna grupa nauczycieli się zaszczepiła, więc jesteśmy przekonani, że akurat pod tym względem mamy duży stopień bezpieczeństwa" - powiedział Czarnek.

Dodał, że "szczepionek jest pod dostatkiem", więc każdy chętny nauczyciel może pójść się zaszczepić. Podkreślił, że stopień szczepień wśród nauczycieli jest bardzo duży i wszyscy pedagodzy wrócą do pracy od nowego roku szkolnego.

Minister edukacji zaprzeczył jednocześnie, by szkoły były "rozsadnikiem zakażeń". "Rozsadnikiem był ruch około szkolny. 5 milionów, czy 10 milionów ludzi w ruchu, kiedy mamy wszystkie dzieci w szkole rzeczywiście powoduje, że jest duży kontakt społeczny związany z przewozami, obsługą gospodarczą, gastronomiczną. Generalnie mamy kilka milionów ludzi w ruchu około oświatowym, nie tylko samych uczniów. Natomiast sami uczniowie, jak wiadomo nie chorowali ciężko, nie byli hospitalizowani w takiej skali jak osoby dorosłe i w tym sensie szkoły nie były jakimś głównym źródłem ognisk zakaźnych" - zaznaczył Czarnek.

Podkreślił, że szczepionka zwiększa bezpieczeństwo samego zaszczepionego i jego otoczenia.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
anty12
Chcemy + wjechalo na banie.
3456
ludziom to pasuje co się dzieje , jest spokój jest ,,przy okazji są tacy co na tym zarabiają , inni też myślą że skorzystają , i kovid się kręci , a koszta rosną ,i tak się tym nikt nie przejmuje , rząd zafascynowany ,tak jakby to nic nie kosztowało wszystko było za darmo ,więc muzyka gra dalej , jak na tytaniku.ludziom to pasuje co się dzieje , jest spokój jest ,,przy okazji są tacy co na tym zarabiają , inni też myślą że skorzystają , i kovid się kręci , a koszta rosną ,i tak się tym nikt nie przejmuje , rząd zafascynowany ,tak jakby to nic nie kosztowało wszystko było za darmo ,więc muzyka gra dalej , jak na tytaniku. ciekawe tylko co będzie na jesień , Amerykańska giełda napompowana za wydrukowane dolary na maxa , ciekawe
zenonn
Ja chcę znowu maybacha.
Już kiedyś chciałem.
bha
Dzieci zaszczepione będą do września w 100% więc ryzyka nie będzie??? Zresztą u dorosłych też to samo??? Pandemia w odwrocie na chwilę.
zenonn
Nie martw się.
Jest jeszcze 67mln zamówionych dawek do szprycowania luda.
Nastolatków zachęci bon 500 zł.
Starszych się nastraszy wyrzuceniem ze studiów, pracy.
Kiedy pierwsi ukarani urwą łby kowidowym żołdakom i spalą im domostwa?
Kiedy rewolta? Co prędzej?
Zgodnie z planem sprzed lat Pandemia1, testowa,
Nie martw się.
Jest jeszcze 67mln zamówionych dawek do szprycowania luda.
Nastolatków zachęci bon 500 zł.
Starszych się nastraszy wyrzuceniem ze studiów, pracy.
Kiedy pierwsi ukarani urwą łby kowidowym żołdakom i spalą im domostwa?
Kiedy rewolta? Co prędzej?
Zgodnie z planem sprzed lat Pandemia1, testowa, ma trwać do lata przyszłego roku. Potem Pandemia2, redukcyjna.
eagleeye
Czyli tak 15 sierpnia br zgodnie z wytycznymi zaczynamy jazdę z tzw. czwarta falą grypy dla zmyłki nazwanej COV ID aby wyrobić kazdemu kod QR przy podaniu preparatu medycznego - który ważny jest na 365 dni ale nikt o tym nie mówi bo oo co. Następnie Pan mówiący "chcemy" 1 września otworzy szkoły a zgodnie z Czyli tak 15 sierpnia br zgodnie z wytycznymi zaczynamy jazdę z tzw. czwarta falą grypy dla zmyłki nazwanej COV ID aby wyrobić kazdemu kod QR przy podaniu preparatu medycznego - który ważny jest na 365 dni ale nikt o tym nie mówi bo oo co. Następnie Pan mówiący "chcemy" 1 września otworzy szkoły a zgodnie z wytyczną 25 września br. je zamknie.

Ja na pewno nie wrobie się w nauczanie on-line i na żadnym urządzeniu nie zainstaluje żadnego oprogramowania do zdalnego nauczania i nie pobiorę na użyczenie sprzętu ze szkoły.

Dlaczego??? Ano dla tego ze mnie nikt nie zmusii do tego a po drugie płace podatki a,z podatków jest zapewniona obowiązkowa nauka.

A więc sorry memory ale nie wkręce się w to
kenn
"płace podatki a,z podatków jest zapewniona obowiązkowa nauka"
- obawiam się, że to inaczej działa... płacimy podatki, by utrzymywać tych, co nam mówią, co robić i co jest dozwolone, a co "musimy" robić :P
wrecker
Tylko dzieci nie chcą do takiej "szkoły"

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki