REKLAMA

Cypr: Troika zgodziła się na opodatkowanie depozytów. Stracą klienci wszystkich banków

2013-03-23 07:39
publikacja
2013-03-23 07:39
Troika i Cypr porozumiały się na opodatkowanie depozytów. Jeszcze wczoraj cypryjski parlament przyjął pierwsze trzy z ośmiu ustaw przygotowanych przez rząd, których uchwalenie jest warunkiem otrzymania przez ten kraj unijnej pomocy finansowej. Termin mija w poniedziałek.
cypr kryzys
Hemera/Thinkstock

Stracą klienci wszystkich banków

Jak donosi agencja Reutera, Troika zgodziła się na opodatkowanie depozytów większych niż 100 tys. euro . Najwięcej - aż 20% - stracą klienci Bank of Cyprus. Klienci pozostałych instytucji finansowych stracą 4%.

Nie ma już łatwych rozwiązań

- KE ciężko pracuje nad rozwiązaniem problemów Cypru. Zauważamy starania, jakie podjął w tym kierunku cypryjski rząd. Intensywna praca i rozmowy będą nadal trwały. Ważne, żeby jutro Eurogrupa zgodziła się na pomoc Cyprwi. Porozumienie to należy szybko wprowadzić w życie na Cyprze i wśród członków strefy euro - powiedział Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

- Niestety, wydarzenia ostatnich dni doprowadziły do sytuacji, w której nie ma optymalnych rozwiązań. Dziś mamy przed sobą tylko trudne wybory. Wsparcie ze strony Eurogrupy pomoże zminimalizować straty oraz chronić najbardziej wrażliwe grupy przed skutkami kryzysu. - dodał polityk.

- To jasne, że w najbliższa przyszłość nie będzie dla Cypryjczyków łatwa. Jednak Cypr i jego obywatele są częścią europejskiej rodziny. Unia Europejska będzie ich wspierać w odbudowie cypryjskiej gospodarki" - zakończył Rehn.

Fundusz, restrukturyzacja i kontrola kapitału

Wczoraj wieczorem cypryjski parlament zaaprobował utworzenie "funduszu solidarności", który ma być rezerwą dla aktywów państwowych (m.in. licencji na wydobycie gazu) i bazą dla emisji obligacji ratunkowych.
Zobacz także:
O Cyprze bez cenzury
O Cyprze bez cenzury

Deputowani przyjęli także ustawę o restrukturyzacji sektora bankowego kraju. Przewiduje ona oddzielenie przez banki tzw. "dobrych" od "złych" długów. Głównie dotyczy to drugiego co do wielkości pożyczkodawcy Popular Banku. Zgodnie z ustawą, nastąpi redukcja zatrudnienia w bankach, przy czym w Popular Banku ma być zagwarantowane pozostawienie około 8 tysięcy miejsc pracy.

Wczoraj po południu ogłoszono także, że oddziały cypryjskich banków znajdujących się w Grecji przejmą lokalne banki. Depozyty w nich ulokowane będą bezpieczne.

To nie jedyny cios osłabiający cypryjski sektor bankowy. Agencja Moody's opublikowała komunikat, w którym informuje o obniżeniu ratingów cypryjskich banków (Laiki, Hellenic, Bank of Cyprus) z poziomu Caa2 do Caa3. Perspektywa w przypadku każdego banku jest negatywna. Przyczyną obniżenia ratingów jest spadek zaufania do banków, zmniejszenie ich płynności oraz wciąż realne zagrożenie opodatkowania depozytów.

Wcześniej cypryjski parlament zgodził się, by rząd sprawował nadzór kapitałowy nad bankami. Regulacja ta mocno dotknie osoby, które zaufały instytucjom finansowym i złożyły tam swoje pieniądze - jak podają cypryjskie media, kontrola kapitału oznacza, że nie będzie można m.in. transferować pieniędzy za granice, likwidować lokat przed terminem czy wypłacać dowolnie wysokich kwot.

Cypr jest pierwszym krajem w historii strefy euro, który zdecydował się na wprowadzenie kontroli kapitału. Istnieją wątpliwości, czy krok taki nie stanowi pogwałcenia jednej z czterech swobód wspólnego rynku Unii Europejskiej.

»Cypryjska Cerkiew za wyjściem ze strefy euro

Tymczasem wyzwania stojące przez Cyprem wczoraj wieczorem nieoczekiwanie wzrosły. Troika oficjalnie potwierdziła, że kwota, którą musi zebrać Cypr w celu uzyskania pomocy wzrosła o 0,9 mld, do poziomu 6,7 mld euro. Dopiero wówczas UE i MFW odblokuje pomoc finansową w wysokości 10 mld euro.

Największymi przegranymi wciąż obywatele

Przeciągający się kryzys ma wielki wpływ na życie mieszkańców. Banki po raz ostatni były ponad tydzień temu, a pozostaną zamknięte do wtorku. W bankomatach brakuje gotówki, która jest jedynym powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym na wyspie - w związkiem z zamrożeniem dostępu do kont, większość stacji benzynowych oraz supermarketów nie przyjmuje już płatności elektronicznych.

Bankowcy protestują

Pracownicy cypryjskich banków zorganizowali w Nikozji marsz w obronie miejsc pracy. Pochód chciał przejść przed pałac prezydencki, ale drogę demonstrantom zagrodziła policja. Według agencji prasowych, nie doszło do żadnych incydentów pomiędzy protestującymi, a siłami porządkowymi.

mz, IAR

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~satyryk
Zawsze uwazałem prawników i ekonomistów za tepaków.Jedyne wyjscie to wykluczenie z giełdy głownych akcjonariuszy banków i przydzielenie tych akcji w zamian za gotówke.pozostałym klientom wg zasady ryba smierdzi od prezesa.
~KIMDZONGTUSK
POBORCA KASY dobrze pisze; zbudowano na długu gigantyczną piramidę finansową, która właśnie zaczyna się chwiać; nie ma nic gorszego niż spadek zaufania do sektora bankowego ( to musiało nastąpić, gdyż system jest przelewarowany) ; gdybym miał kasę w którymś z PIGS-ów, to bym ją na pewno wycofał i kupił coś materialnego ( złoto, POBORCA KASY dobrze pisze; zbudowano na długu gigantyczną piramidę finansową, która właśnie zaczyna się chwiać; nie ma nic gorszego niż spadek zaufania do sektora bankowego ( to musiało nastąpić, gdyż system jest przelewarowany) ; gdybym miał kasę w którymś z PIGS-ów, to bym ją na pewno wycofał i kupił coś materialnego ( złoto, srebro, ziemię, działa sztuki, nieruchomość ) . Run na banki, przynajmniej w PIGS-ach nastąpi.
~polwielki
to nic, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat byli rajem podatkowym
żerowali na innych państwach, właściwie ich okradając, czyli są złodziejami i wrzodem dla innych państw UE
teraz nagle nasi "zwykli obywatele" tak się o nich martwią
żal
~Karol z Łodzi
Rodzina Rotszyldów figuruje w wielu tzw. „teoriach spiskowych”; uważa się ich za członków różnych tajnych stowarzyszeń, np. zakonu iluminatów, podobnie jak inne wpływowe rodziny bankierskie, jak np. Rockefellerowie, czy Morganowie. Według wielu z teorii, bankierzy ci są odpowiedzialni za wszystkie decyzje geopolityczne; Rodzina Rotszyldów figuruje w wielu tzw. „teoriach spiskowych”; uważa się ich za członków różnych tajnych stowarzyszeń, np. zakonu iluminatów, podobnie jak inne wpływowe rodziny bankierskie, jak np. Rockefellerowie, czy Morganowie. Według wielu z teorii, bankierzy ci są odpowiedzialni za wszystkie decyzje geopolityczne; nie będąc eksponowanymi przez media („ludzie-cienie”), stanowią prawdziwą władzę; dążą do stworzenia totalitarnego rządu światowego, z czym wiąże się idea tzw. Nowego porządku świata.NWO.

Rothschild (pl. Rotszyld) – międzynarodowa rodzina niemieckich Żydów, związana z bankowością i finansami, posiadająca silną pozycję w Europie z nadanymi tytułami szlacheckimi przez rządy Austrii i Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z najbogatszych rodzin na świecie. Już w XIX wieku nazwisko Rotszyldów było synonimem bogactwa

Nazwisko Rothschild (po polsku Rotszyld) jest nazwiskiem niemieckim, wywodzącym się od określenia domu z czerwonym szyldem (język średnio-wysoko-niemiecki: rōt „czerwony” + schild „tarcza”, „znak”), nazwą odnotowaną już w XIII wieku.

Rodzina wspomagała powstanie państwa Izrael. Edmond James de Rothschild jest patronem pierwszego osiedla w Palestynie w Riszon le-Syjon, m.in. w 1887 zakładając tam winnicę. W latach 1901–1989 działalność we Frankfurcie nad Menem była zawieszona.
~dfas
działania? przeciez to jest zwykła grabież, normalnie gdyby obywatel komuś tak ukradł pieniądze by siedział :/ cóż, widać państwo jest ponad prawem :/ zupełnie jak u nas.
~Karol z Łodzi
Europejczycy mieszkający na Cyprze zostali zaatakowali szantażem i grożbą do przyjęcie zgody na rbunek w Bankach rozbójników. EBC - reprezentuje interesy największych bankierów Europu takich jak "Rockchild" Rotszyl. MFW - reprezentuje interesy największych bankierów USA takich jak: Rockefeller.
Rockefellerowie –
Europejczycy mieszkający na Cyprze zostali zaatakowali szantażem i grożbą do przyjęcie zgody na rbunek w Bankach rozbójników. EBC - reprezentuje interesy największych bankierów Europu takich jak "Rockchild" Rotszyl. MFW - reprezentuje interesy największych bankierów USA takich jak: Rockefeller.
Rockefellerowie – amerykańska rodzina przedsiębiorców i filantropów pochodzenia żydowskiego, której współczesna historia rozpoczyna się wraz z osobą Johna D. Rockefellera, który wraz ze swym bratem Williamem założył jedno z największych przedsiębiorstw przemysłu naftowego Standard Oil Co. Firma w maksymalnym rozkwicie, przypadającym na przełom XIX i XX wieku, według niektórych danych przerabiała 95% ropy naftowej wydobywanej w Stanach Zjednoczonych
~gość
I tak bywa. Tym razem to banki napadły na obywateli i zrabowały im pieniądze.
~WAZNA_UWAGA
Czytam właśnie z dziesiąty tekst o tym podatku 20% (już ustalone)na Cyprze i wszelkie komentarze i jakoś nie mogę znaleźć by ktokolwiek napisał coś w tym tonie, że przecież teraz taki cypryjski Kowalski , który dajmy na to miał te 100 tys. euro uskładane powinien po prostu pozwać -... chyba bank , bo on tu jest stroną dla niego Czytam właśnie z dziesiąty tekst o tym podatku 20% (już ustalone)na Cyprze i wszelkie komentarze i jakoś nie mogę znaleźć by ktokolwiek napisał coś w tym tonie, że przecież teraz taki cypryjski Kowalski , który dajmy na to miał te 100 tys. euro uskładane powinien po prostu pozwać -... chyba bank , bo on tu jest stroną dla niego i oczywiście saprawę powinien wygrać! Nie mówiąc już o lawinie pozwów złożonych przez pozostałych Kowalskich , którym odcięto przez prawie 2 tygodnie dostęp do kasy! Przecież normalny sąd zasądzi zadośćuczynienie za pewne straty z tego powodu nie mówiąc już o moralnych, czy za stracone nerwy... Ale nikt tego nie pisze, a przecież to chyba oczywiste? Co za świat....
~Pipi
Na biednego nie trafiło. Uważam iż kto ma100tys EUR. to może, a nawet powinien sam się opodatkować aby ratować kraj.
~azerty
Cypr i jego obywatele są częścią europejskiej rodziny-potwierdza sie prawda, ze z rodzina to tylko na fotografii... Napad na banki w majestacie prawa!

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki