Coraz większa presja na Węgry w związku z prawem o uczelniach wyższych

Komisja Europejska nasiliła w czwartek presję na Węgry w związku z wprowadzonym przez ten kraj w kwietniu prawem ograniczającym działalność uczelni wyższych, otwierając drugi etap postępowania, które może zakończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

"Węgierska ustawa o szkolnictwie wyższym w sposób nieproporcjonalny ogranicza działalność uniwersytetów z UE i spoza UE i musi być jak najszybciej dostosowana do prawa UE. Oczekujemy reakcji od węgierskiego rządu w ciągu miesiąca. Jeśli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału" - oświadczył w komunikacie prasowym wiceszef KE Frans Timmermans.

Komisja Europejska postanowiła zająć się sytuacją na Węgrzech, bowiem ustawa jest - zdaniem krytyków - skierowana przeciw Uniwersytetowi Środkowoeuropejskiemu (CEU), uczelni założonej przez amerykańskiego finansistę George'a Sorosa.

W ustawie zapisano, że na Węgrzech mogą działać tylko te wydające dyplomy zagraniczne szkoły wyższe spoza UE, które dysponują międzypaństwową umową popierającą ich działalność. Innym warunkiem będzie posiadanie przez nie placówki edukacyjnej w kraju pochodzenia. Uczelnie, które nie spełnią zawartych w nowelizacji warunków, od 1 stycznia 2018 roku nie będą mogły przyjmować nowych studentów. Uniwersytet Środkowoeuropejski, który prowadzi działalność edukacyjną tylko w Budapeszcie, twierdzi, że realizacja warunków stawianych przez ustawę wydaje się nieprawdopodobna lub bardzo mało prawdopodobna w wyznaczonym terminie.

KE poinformowała, że jej zdaniem prawo to jest sprzeczne z fundamentalnymi zasadami unijnego rynku wewnętrznego. Chodzi o swobodę świadczenia usług i swobodę przedsiębiorczości. Bruksela uważa ponadto, że węgierskie regulacje naruszają prawo do wolności akademickiej, prawo do edukacji i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej zagwarantowaną w karcie praw podstawowych UE, a także wynikającą z międzynarodowego prawa handlowego, którym związana jest UE.

KE zdecydowała, że da władzom z Budapesztu miesiąc na odpowiedź na te zastrzeżenia.

W maju Parlament Europejski wezwał do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu, wskazując, że sytuacja w tym kraju usprawiedliwia rozpoczęcie procedury, która może zakończyć się sankcjami. Było to następstwo kwietniowej debaty w PE, podczas której węgierskie władze były krytykowane m.in. za prawo dotyczące szkolnictwa wyższego.

kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~PRS

Inny tytul:
Super obrona Wegier przed badziewiackimi uniwersytetami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil