REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Coraz więcej pracowników z Ukrainy pracuje w polskich firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?

2023-03-25 09:00
publikacja
2023-03-25 09:00

58 proc. pracowników z Ukrainy pracuje w dużych firmach - wynika z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy”. Niemal co drugi przedsiębiorca deklaruje, że ma pracownika z Ukrainy, a niemal co trzeci ukraiński pracownik jest zatrudniony jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla - dodano.

Coraz więcej pracowników z Ukrainy pracuje w polskich firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?
Coraz więcej pracowników z Ukrainy pracuje w polskich firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?
fot. Waldek Sosnowski / / FORUM

Jak wynika najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, zatrudnienie pracowników z Ukrainy w firmach rośnie. Niemal co drugi przedsiębiorca ma w swojej załodze kadrę ze Wschodu, to wzrost o 7 pp. w porównaniu do edycji badania z listopada 2022 r. i o 15 pp. rok do roku.

"Osoby w wieku produkcyjnym, które znalazły schronienie w Polsce po wybuchu wojny i chciały pracować, bez problemu odnajdywały się na rynku pracy. Najwyraźniej wskazują na to statystyki ZUS. Pod koniec lutego br. 1,063 mln cudzoziemców odprowadzało składki, z czego 738,6 tys. to Ukraińcy" - tłumaczy we wtorkowej informacji prasowej założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” wynika, że najwięcej pracowników z Ukrainy pracuje w firmach zatrudniających ponad 250 osób – już 58 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu, w porównaniu do 54 proc. średnich firm i 34 proc. małych.

56 proc. firm wskazało, że pracownicy z Ukrainy najczęściej zatrudniani są na stanowiskach niższego szczebla. Rośnie jednak odsetek Ukraińców na średnim szczeblu – niemal co trzeci pracownik z Ukrainy pracuje jako wykwalifikowana kadra średniego szczebla. To wzrost o 4 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Z kolei 9 proc. Ukraińców jest zatrudnionych na wyższym szczeblu, to o 1 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Według badania 21 proc. Ukraińców zatrudnionych w Polsce otrzymuje za godzinę stawkę 22,8-24,9 zł brutto. Niemal co trzeci (30 proc.) za godzinę pracy brutto otrzymuje od 25 zł do 29,9 zł. Natomiast 15 proc. pracodawców oferuje pracownikom ze Wschodu stawkę od 30 do 34,9 zł za godzinę pracy brutto.

Na stawki od 35 zł do 39,9 zł brutto za godzinę może liczyć 5 proc. osób Ukraińców, a najwyższe stawki, gdzie zarabia się ponad 40 zł za godzinę brutto zarabia 8 proc. Ukraińców. Wzrósł odsetek pracodawców, którzy przyznają się do oferowania kadrze ze Wschodu stawki poniżej minimalnego wynagrodzenia – 5 proc. w porównaniu do 1 proc. w poprzedniej edycji badania.

"Rosnący odsetek pracodawców, którzy oferują wynagrodzenia poniżej minimalnego może w jakimś stopniu wynikać z tego, że pensja minimalna galopuje. Jeszcze w grudniu 2022 r. minimalna stawka nie przekraczała 20 zł, teraz jest to niemal 23 zł" - tłumaczy Inglot. Jak dodaje, spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto to jest ok. 4,5 tys. zł. "I to taka typowa pensja osoby z Ukrainy, choć oczywiście zależy to od regionu Polski i zajmowanego stanowiska" – wskazał.

Największe wyzwania dla firm. Inflacja numerem jeden

Z badania wynika, że 48 proc. firm obawia się, że sytuacja ich firmy w tym roku będzie gorsza niż w poprzednim.

"Obawy utrzymują się na wysokim poziomie we wszystkich firmach, bez względu na ich wielkość – wskazuje tak 47 proc. najmniejszych przedsiębiorców, 45 proc. średnich firm i 51 proc. największych" - podano w badaniu.

28 proc. pracodawców uważa, że inflacja jest największym wyzwaniem, z jakim przyjdzie im się zmierzyć w 2023 r. Na drugim miejscu wymieniane są wyższe koszty prowadzenia działalności (18 proc.), spadająca liczba zamówień (9 proc.) oraz presja płacowa ze strony pracowników (6 proc.). W ciągu najbliższych 12 miesięcy 30 proc. firm planuje zatrudniać Ukraińców – to niemal tyle samo co w poprzedniej edycji badania.

Badanie pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview). Przebadano 317 firm, w tym 105 to firmy zatrudniające od 10 do 49 osób; 108 to firmy zatrudniające od 50 do 249 osób; a 104 to firmy zatrudniające od 250 osób. Badanie realizowano 6-9 lutego br.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
gronostaj
Fajnie, że komuś jeszcze chce się pracować w tym kraju. Coraz więcej ludzi woli żyć z zasiłków.
bha
I oni coraz bardziej przeglądają na oczy jakie niby wielkie kokosy są wstanie zarobić na rynku niestety w ogromie branż i zawodów i coraz szybciej zmieniają pracę, wracają do siebie lub zwijają żagle do innych krajów.
andregru
To dobrze że ich tylu pracuje bo ja po 40 latach pracy w tym 30 na JDG mam już dość .

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki