REKLAMA

Coraz więcej pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego. Nie omija to młodych

2022-08-13 10:00
publikacja
2022-08-13 10:00
Coraz więcej pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego. Nie omija to młodych
Coraz więcej pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego. Nie omija to młodych
fot. Lightspring / / Shutterstock

W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.

Nationale-Nederlanden informuje w Światowym Dniu Pracoholika, że - zgodnie z danymi OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) - pracownicy w Polsce plasują się w europejskiej czołówce pod względem liczby przepracowanych w ciągu roku godzin. Więcej czasu w pracy spędzają tylko Maltańczycy, Grecy, Rumuni i Chorwaci. W ubiegłym roku polski pracownik spędził w pracy średnio 1830 godzin. W porównaniu z obywatelami Niemiec i Wielkiej Brytanii to więcej odpowiednio o 481 i 333 godziny.

Zwrócono uwagę, że eksperci coraz częściej apelują o zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a samopoczucie pracowników jest tematem, o którym zaczęto mówić otwarcie i przykładać do niego większą wagę. Zauważyła to również Unia Europejska, która w grudniu 2016 roku zaproponowała dyrektywę o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, nazywaną "work-life balance". Przepisy tej dyrektywy przyjęto w 2019 roku, a kraje członkowskie zobowiązano do implementacji prawa - przypomniano w wynikach badania. W Polsce - jak dodano - dyrektywa wciąż czeka na przyjęcie. Jak wskazano, nowe unijne regulacje pozwolą m.in. wydłużyć urlopy rodzicielskie, uregulować zasady pracy zdalnej, a także zwiększą możliwości wyrównywania szans pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy.

Nationale-Nederlanden podkreśliło, że dobrostan psychiczny wpływa na efektywność życia zawodowego i bezpośrednio przekłada się na wymierne korzyści dla całej organizacji. Skutkami złego stanu zdrowia psychicznego może być m.in. utrata wydajności, a w szczególnych przypadkach nawet wypalenie zawodowe, które objawia się poczuciem chronicznego zmęczenia, przepracowania i niezadowolenia z pracy.

Jak wynika z badania, na gorsze samopoczucie narzeka coraz więcej pracowników. "Aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w życiu codziennym, a 74 proc. pogorszenie zdrowia psychicznego" - podano.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W informacji zwrócono uwagę, że opinie pracodawców i pracowników dotyczące czynników, które mogą wywołać stres w miejscu pracy, znacząco się różnią – ci pierwsi dostrzegają ich dwa razy więcej. Zdaniem 74 proc. przedstawicieli firm jest on spowodowany przede wszystkim presją czasu. Natomiast w grupie pracowników na taką odpowiedź wskazuje jedna trzecia ankietowanych. Jednocześnie - jak podano - już co drugi pracodawca upatruje problem w zwiększonej liczbie obowiązków, podczas gdy takie zjawisko widzi 32 proc. zatrudnionych.

Zauważono, że funkcjonowanie w warunkach długotrwałego stresu może prowadzić do wypalenia zawodowego, a obecnie ponad połowa pracowników we wszystkich analizowanych branżach uważa swój sektor za narażony na to zjawisko. Syndrom wypalenia zawodowego rozwija się przez dłuższy czas i może trwać miesiące, a nawet lata - podano.

Wyniki badań pokazują, że aż dwie trzecie pracowników zauważyło u siebie w ciągu ostatniego roku objawy tej przypadłości. Najczęściej było to zmęczenie pracą i brak przyjemności z wykonywanych obowiązków. Dodano, że w tej grupie, 43 proc. uważa, że do takiego stanu rzeczy przyczyniła się pandemia koronawirusa.

"Niepewna sytuacja makroekonomiczna, długotrwałe przeciążenie obowiązkami czy ciągły stres mogą nieść fatalne skutki. Z naszego badania wynika, że symptomy wypalenia są zauważalne nie tylko u osób z długim stażem pracy, ale coraz częściej także u młodszych pracowników. Może ono prowadzić do spadku produktywności, częstych nieobecności, a nawet rezygnacji z etatu. Blisko 30 proc. ankietowanych potwierdziło, że w ciągu ostatniego roku myślało o zmianie miejsca zatrudnienia, z kolei co dziesiąty utracił wiarę w to, że może dobrze wykonywać swoje stałe obowiązki" - tłumaczy menadżer ds. produktów grupowych i oferty benefitowej w Nationale-Nederlanden Anna Kwiatkowska.

Badanie pokazało też, jak pracodawcy mogą dbać o dobrostan psychiczny osób zatrudnionych. "Według blisko 60 proc. ankietowanych czynnikiem, który w znacznej mierze wpływa na ich dobre samopoczucie jest jasny system awansów i wynagrodzeń. Dla 46 proc. badanych istotne jest to dofinansowanie do wyjazdów urlopowych, zajęć kulturalnych czy sportowych. Podobna grupa (43 proc.) za ważny benefit uważa ubezpieczenie grupowe, które może zapewnić im świadczenia pieniężne, a jedna trzecia wskazuje na szkolenia lub zajęcia +odstresowujące+" - wskazano.

"Większość pracodawców w naszym badaniu twierdzi, że podejmuje działania mające na celu poprawę dobrostanu pracowników. Blisko co piąty deklaruje nawet, że takich działań jest wiele. Zapewnienie osobom zatrudnionym odpowiednich warunków pracy, dbanie o ich bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie i zdrowie w obliczu bieżących wyzwań staje się dziś priorytetem" - wskazała Anna Kwiatkowska.

Nationale-Nederlanden zwraca jednak uwagę, że deklaracje pracodawców nie znajdują odzwierciedlenia w opiniach pracowników. "Z badania wynika bowiem, że aż 63 proc. Polaków nie czuje, aby kadra zarządzająca starała się zadbać o ich well-being w miejscu pracy. Tymczasem jedynie co dziesiąty respondent uważa, że jego firma podejmuje działania wspierające zdrowie psychiczne. Wśród osób, które oczekują w tym zakresie wsparcia, co czwarty uważa, że dobrze sprawdziłyby się konsultacje z psychologiem" - dodano.

Badanie "Dobrostan psychiczny w pracy" opracowane przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden zostało przeprowadzone na próbie 293 firm i 1086 pracowników powyżej 16. roku życia, na przełomie listopada i grudnia 2021 roku.

autor: Michał Boroń, Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Jaki mamy od lat rynek pracy, zatrudniania coraz mocniej chory, stresogeny, w szaro-czarnych barwach, nienormalny, wyzyskujący i żerujący najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych, takie i na nim coraz większe i większe i coraz szybsze mamy wypalenie zawodowe ludzi oraz coraz szerszy brak motywacji i chęci do pracy Cóż... Jaki mamy od lat rynek pracy, zatrudniania coraz mocniej chory, stresogeny, w szaro-czarnych barwach, nienormalny, wyzyskujący i żerujący najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych, takie i na nim coraz większe i większe i coraz szybsze mamy wypalenie zawodowe ludzi oraz coraz szerszy brak motywacji i chęci do pracy za coraz marniejsze niepewniejsze proponowane minimalne grosiki lub w porywach niewiele więcej niestety w coraz większym ogromie branż i zawodów. Ten rynek i gospodarka zachłanny coraz mocniej na maxa i krótkowidzący jedynie Mamonę i coraz większe zyski sam od lat robi sobie krecią robotę i coraz szybciej kieruje się na bocznicę swojego dalszego rozwoju.
ehud
Lejb Dawidowicz Bronstein vel. Trocki byłby dumny czytając ten wpis :)
prezestak
W życiu trzeba robić co się lubi a najlepiej sam na siebie i stawiać sobie nowe wyzwania wtedy jest satysfakcja i motywacja.
baibina
Młodzi to już w ogóle wypaleni są (jak dzbany) na starcie Youtubem i Soicial mediami. Jak to to nie jestem sławną piosenkarką, jak to nie stać mnie po miesiacu pracy w kawiarni na wyjazd do Paryża, jak to nie chcą mnie na dyrektora, przecież skonczyłem zarządzanie. SPOŁECZEŃSTWO KONSUMPCYJNE, NIE PRODUKCYJNE.
itso_rozszczepici_umysl
większa produkcja większa konsumpcja
ehud
W jakim celu towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden zleca badania 'wypalenia zawodowego' wśród zatrudnionych w Europie?

Niech się lepiej zajmą kwestią groteskowo niskiego poziomu zatrudnienia 'uchodźców' będących na socjalu w Holandii - matrix!
bha
Nie bez powodu i przyczyn od wielu już lat. .Niestety na coraz mocniej elastycznym, niepewnym, czasowym, sezonowym, śmieciowo-zleceniowym, na niepełnych etatach, na niby dziełach i w coraz szerzej szaro_czarnych toksycznych stresogennych barwach pracy pełnych wyzysku i żerowania najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych w Nie bez powodu i przyczyn od wielu już lat. .Niestety na coraz mocniej elastycznym, niepewnym, czasowym, sezonowym, śmieciowo-zleceniowym, na niepełnych etatach, na niby dziełach i w coraz szerzej szaro_czarnych toksycznych stresogennych barwach pracy pełnych wyzysku i żerowania najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych w ogromie już branż i zawodów nie dziwota że w coraz większej i większej ilości firm rotacje gonią coraz szybciej nowe rotacje, rotacje i braki chętnych do dłuższej w nich pracy osób za coraz marniejsze proponowane na rynku dla większości osób grosiki.Nie dziwota że coraz więcej osób traci motywację i chęci do pracy i coraz szybciej wypala się zawodowo na coraz mocniej z każdym rokiem chorym i nienormalnym rynku pracy i zatrudniania. Gospodarka sama sobie od lat robi coraz mocniej krecią robotę krótkowidzącą nienasyconą zachłannością na Mamonę i coraz większe zyski często kosztem wyzysku i żerowania na pracy innych. Kij ma zawsze dwa końce!!!.
ehud
Przestań wreszcie wklejać tą tandetną trockistowską agitkę!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki