REKLAMA

Coraz trudniej sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym. "Do niedawna ustawiały się kolejki"

2022-07-06 06:35
publikacja
2022-07-06 06:35
Coraz trudniej sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym. "Do niedawna ustawiały się kolejki"
Coraz trudniej sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym. "Do niedawna ustawiały się kolejki"
/ Pexels

W ostatnich miesiącach coraz mniej Polaków decyduje się na zakup mieszkania, a powodem jest brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów. Możliwości zaciągnięcia kredytu w dużym stopniu ograniczyła rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która nałożyła na banki obowiązek dodawania 5 pp. buforu do obecnej wysokości stopy procentowej. Branża deweloperska apeluje o złagodzenie rekomendacji, co mogłoby umożliwić wielu osobom zakup mieszkania lub domu. Co ciekawe, odkładanie tej decyzji na później nie musi wcale oznaczać niższej ceny. Mniejszy popyt na rynku nieruchomości wprawdzie ograniczył wzrost cen, ale nie spowodował spektakularnych spadków.

- Rynek nieruchomości charakteryzuje się tymi samymi cechami co gospodarka, czyli w gorszych okresach możemy mieć do czynienia ze spowolnieniem albo z kryzysem. Obecnie obserwujemy spowolnienie, ale nie możemy powiedzieć, czy czeka nas kryzys, ponieważ najczęściej dowiadujemy się o tym już po fakcie. Nie zawsze musimy mieć do czynienia z kryzysem lub boomem, możemy też mieć sytuację pośrednią, czyli np. spowolnienie, kiedy ceny łagodnie spadają bądź są stabilne, a popyt nieco się obniża. To właśnie teraz obserwujemy - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Barbara Bugaj, główny analityk rynku nieruchomości SonarHome.

Według danych SonarHome od początku roku ceny mieszkań w największych polskich miastach wzrosły o 5 proc. W maju natomiast trend wzrostu cen wyhamował - jego kontynuacja widoczna była jedynie w Poznaniu, gdzie ceny wzrosły o 1,5 proc. w porównaniu do kwietnia. To jeszcze niczego nie przesądza.

- Ceny nieruchomości mieszkaniowych rok do roku cały czas rosną i ten wzrost będziemy obserwować jeszcze nawet do jesieni, ponieważ jest to efekt bazy - zauważa Barbara Bugaj. - Teraz ważniejszą informacją będzie obserwowanie zmian kwartał do kwartału bądź miesiąc do miesiąca. Na rynku nieruchomości lepiej wydłużyć okres analizy, bo wtedy mamy najbardziej miarodajne wyniki. Najlepsza będzie obserwacja II i III kwartału tego roku.

Obecna sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości oznacza, że sprzedający muszą nieco bardziej się natrudzić, żeby sprzedać mieszkanie. Średnio trwa to ponad 90 dni.

- Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy do jednego mieszkania ustawiała się kolejka kupujących, a sprzedający nawet w trakcie trwania ogłoszenia mógł podwyższyć cenę ofertową mieszkania. Teraz jest zupełnie odwrotnie. Mieszkania, których ceny są przeszacowane, na pewno pozostaną w ofercie dużo dłużej. Czas sprzedaży mieszkań w okresie spowolnienia również się wydłuży. Rynek kupującego oznacza, że ma on dużo większy wybór, bo podaż jest większa, a popyt spada - dodaje Barbara Bugaj.

Jak podaje JLL, niepewność geopolityczna i zmiany makroekonomiczne w I kwartale 2022 roku sprawiły, że sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) spadła o 31 proc. w porównaniu do IV kwartału 2021 roku i o 46 proc. względem sytuacji sprzed roku. Chociaż deweloperzy wprowadzali do oferty mniej mieszkań, to i tak przewaga podaży nad liczbą transakcji spowodowała, że na rynku było dostępnych ponad 40 tys. mieszkań.

Sporo ofert jest także na rynku wtórnym. Jak podaje ekspertka SonarHome, w Warszawie jest ok. 17 tys. aktywnych ofert sprzedaży mieszkań, w Krakowie 7,5 tys., a w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Poznań od 4 do 6 tys. aktywnych ofert.

Mniejszy popyt na mieszkania to głównie efekt niepewnej sytuacji w gospodarce, drożejących kredytów i coraz mniejszej zdolności kredytowej Polaków. Seria podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej trwa, a pierwszych obniżek można się spodziewać najszybciej w IV kwartale 2023 roku lub na początku 2024 roku, co zapowiadał prezes NBP. Zdolność kredytową Polaków dodatkowo ogranicza rekomendacja KNF, która nałożyła na banki obowiązek dodawania 5 pp. buforu do obecnej wysokości stopy procentowej. Oznacza to, że jeśli dziś stopa referencyjna wynosi 6 proc., to bank oblicza zdolność kredytową klienta na wysokość stóp o wartości 11 proc.

Poprawić sytuację może jedynie złagodzenie rekomendacji, o co wnioskuje do KNF Polski Związek Firm Deweloperskich. Głównym argumentem deweloperów jest to, że obecny wymóg 5 pp. buforu jest zbyt wysoki i przesadnie hamuje popyt na mieszkania. Apeluje więc o jego zmniejszenie do 3 pp., a dla kredytów branych na stałą stopę procentową do 1 pp.

- To oczywiście zwiększyłoby możliwości zakupu mieszkań przez Polaków, ponieważ zwiększyłaby się ich zdolność kredytowa. Więcej osób mogłoby zaciągnąć kredyt. Natomiast ten efekt mógłby być krótkotrwały, ponieważ wciąż regularnie rosną stopy procentowe. Więc jeżeli KNF nawet obniżyłaby ten swój wymóg, powiedzmy do 3 pp., to rosnące stopy procentowe mogłyby zniwelować to nawet w cztery miesiące - ocenia główny analityk rynku nieruchomości SonarHome.

Z danych BIK wynika, że w maju br. liczba udzielonych kredytów spadła o ponad 43 proc. w ujęciu rocznym, a ich wartość - o prawie 39 proc. W czerwcu z kolei o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej, co oznacza spadek o 59,7 proc. W porównaniu do maja br. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1 proc.

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (159)

dodaj komentarz
dareku87
To oznacza, że na pierwotnym jest jeszcze łatwiej. Osobiście uważam, że nie będzie lepszego momentu na zakup mieszkania, niż teraz. Deweloperzy mają spore przeceny, sam kupuję teraz mieszkanie na os. Życzliwa Praga w Warszawie, bo dostaliśmy świeeetną ofertę.
cashisking
Powiem wam tak, teraz w gębie każdy mocny, a która postawa lepsza ocenimy za dekadę.

Ja np żałuję, że na początku 2008r sprzedałem tylko jedno mieszkanie zamiast dwóch i nie przeniosłem się na wynajem na 3-4 lata. (OK teraz wynajem droższy).
Skasowałem w 2008r 600 koła za mieszkanie na warszawskich kabatach (10k/m), a w
Powiem wam tak, teraz w gębie każdy mocny, a która postawa lepsza ocenimy za dekadę.

Ja np żałuję, że na początku 2008r sprzedałem tylko jedno mieszkanie zamiast dwóch i nie przeniosłem się na wynajem na 3-4 lata. (OK teraz wynajem droższy).
Skasowałem w 2008r 600 koła za mieszkanie na warszawskich kabatach (10k/m), a w 2012 jakieś 500 m dalej w nowszym budownictwie kupiłem 10m większe mieszkanie za 490k
500k wrzuciłem na 4 letnie obligi na 7% i z tego było jeszcze jakieś 120k ekstra.
I teraz po tylu latach nadal mam z tyłu głowy, że k...a trzeba było opchnac też drugie i przenieść się na wynajem.
Wynajem podobnego stał za 2,5k to nawet jakbym przez 4 lata zapłacił 100k to do przodu byłbym kolejne 100k.

Teraz już szansa na sprzedaż poszła w piz...u.
Sąsiad w 2021 swoje sprzedał za melona (14k za metr). Jak wrzuci w 4 letnie obligi to wyciągnie dodatkowo najmarniej 200k. Żeby z takiego mieszkania wyciągnąć za 4 lata 1,2m to cena musiała by skoczyć z 14k na 18,5k czyli ponad 30%.
Serio ktoś myśli, że przez najbliższe 4lata ceny mieszkań skoczą o 30%?
Jak spadną o marne 10% to kupi coś podobnego za 900k będzie kolejna 100k do przodu (nie licząc kosztów utrzymania mieszkania).

To powyższe to w sumie tylko matematyka i logika, a jak będzie??
Trzeba wrócić do 1 zdania tego przydługiego wywodu...
kazikwaw
I aby rozluźnić nieco atmosferę ;-)
Parafrazując sformułowanie, którego tak często używają tutejsi przedstawiciele szeroko rozumianej branży nieruchomości – panowie, „Peroniarze”, pociąg z toru pierwszego (flippy), toru drugiego (cesje), toru trzeciego (prowizje) już odjechał, a wy stoicie na tym deszczu i mokniecie, trzymając
I aby rozluźnić nieco atmosferę ;-)
Parafrazując sformułowanie, którego tak często używają tutejsi przedstawiciele szeroko rozumianej branży nieruchomości – panowie, „Peroniarze”, pociąg z toru pierwszego (flippy), toru drugiego (cesje), toru trzeciego (prowizje) już odjechał, a wy stoicie na tym deszczu i mokniecie, trzymając biletu w ręku ;-)

Trzymajcie się tam!
kazikwaw
„Obecna sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości oznacza, że sprzedający muszą nieco bardziej się natrudzić, żeby sprzedać mieszkanie.”
Co zdaje się potwierdzają poniższe komentarze, bo panowie z biur sprzedaży nieruchomości, „flipperka”, „cesjowicze” zamiast pokazywać nieruchomości do sprzedaży klienteli przesiadują na forum bankiera
„Obecna sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości oznacza, że sprzedający muszą nieco bardziej się natrudzić, żeby sprzedać mieszkanie.”
Co zdaje się potwierdzają poniższe komentarze, bo panowie z biur sprzedaży nieruchomości, „flipperka”, „cesjowicze” zamiast pokazywać nieruchomości do sprzedaży klienteli przesiadują na forum bankiera i „klepią komentarze”. Znak czasu :-)
jacmen
powiedział typ naklepawszy 2 komenty pod rząd :D
kazikwaw odpowiada jacmen
Mam niewiele więcej komentarzy pod tym artykułem, niż ty (łącznie z tym). Więc się nie „spinaj” ;-)
PS. Do takich zawodników jak „ej_czy_nie” czy „monopoly_man” w ilości komentarzy jeszcze sporo mi brakuje. Oni to już chyba część etatu mają przypisaną do bankier.pl ;-)
jacmen odpowiada kazikwaw
No mają, ale po drugiej stronie leci wodospoad wypocin od jakichś jpelerów i trolleyów, ktory to chyba ma najwięcej ze wszystkich. Stąd twierdzę, że śmiesznie tak trochę wyzywać innych od sprzedawców, gdy przeciwnicy walą tych komentów 2x tyle :D
kazikwaw odpowiada jacmen
Haha, ich dwóch w komentarzach pod tym artykułem jakoś mało. Mają chyba teraz mniej komentarzy, niż ja czy ty. XD
jacmen odpowiada kazikwaw
Może dziś tak, ja tego przecież też nie czytam wszystkiego, bo mam normalne życie i normalną pracę :D
Żeby ich czytać musiałbym się zwolnić, albo robić to na etacie ;)
marek1992
ketevan - https://panoramiqa.pl/mieszkania

dwa sprzedał xDDD w tym tempie to do końca roku zamknie sprzedać, a Ty dalej na peronie xD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki