Coca-Cola skorzystała z hojności EBC

główny analityk Bankier.pl

Coca-Cola sprzedała obligacje za 8,5 mld euro. To największa w historii emisja długu denominowanego w euro przez amerykańską korporację. Lecz Coca-Cola nie jest pierwszą firmą z USA, która korzysta z taniego kredytu fundowanego przez Europejski Bank Centralny.

Producent znanej na całym świecie gazowanej „wody z cukrem” wyemitował pięć serii obligacji, o zapadalności od dwóch do 20 lat, zapożyczając się na łączną kwotę 8,5 miliardów euro (ok. 9,53 mld USD). Za te pieniądze można by z nawiązką sfinansować ubiegłoroczny deficyt budżetowy Polski (ok. 30 mld zł).

(fot. Keith Bell / Thinkstock)

Tyle że Coca-Cola (rating AA-) pożyczyła na bardzo korzystnych warunkach. Według „Wall Street Journall” oprocentowanie obligacji 8-letnich wyniosło zaledwie 0,75% - czyli mniej niż w przypadku niejednego państwa strefy euro.

Coca Cola nie jest pionierem na europejskim rynku długu. Coraz więcej amerykańskich korporacji przeprawia się przez Atlantyk w poszukiwaniu taniego finansowania. Dla porównania, w tym tygodniu naftowy gigant Chevron sprzedał obligacje 7-letnie denominownae w USD z kuponem 2,411% - czyli przeszło trzykrotnie wyższym niż Coca-Cola.  

Tylko od początku roku amerykańskie firmy zadłużyły się w Europie na łączną kwotę 27,4 mld euro, czyli ponad dwukrotnie większą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To także najwyższy wynik od 2007 roku. Według analityków zadłużanie się w euro przez amerykańskie korporacje to obecnie „oczywistą oczywistość” (ang. no brainer)  ze względu na znacznie niższe koszty obsługi długu, nawet jeśli uwzględnić koszt swapów walutowych zabezpieczających ryzyko kursowe.

Przykład Coca-Coli pokazuje, jak wiele niezamierzonych konsekwencji wywołuje polityka Europejskiego Banku Centralnego, który chcąc pobudzić akcję kredytową dla „małych i średnich przedsiębiorstw” na południu eurolandu mimowolnie zapewnia tanie finansowanie gigantom z Ameryki.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~wer

TO SAMO CHCA ZROBIC W POLSCE TANI PIENIADZ TO ZYSK TYLKO DLA BOGATYCH

! Odpowiedz
0 1 ~Kamil

jak zmartwienie motocyklisty http://www.almoc.pl/img.php?id=2906 po wypadku tak Euroland obudzi się w ..

! Odpowiedz
1 8 ~żart

Euro ma na utrzymaniu (na garnuszku) Dolara (pasożyta).
Złotówka ma utrzymaniu Euro (drugiego pasożyta), itd....
Słaba waluta, utrzymuje mocną.
Nędzarze utrzymują bogatych.

! Odpowiedz
1 1 ~radek

COKE FIFNSOWO JEST SLABSZA ZNACZACO SLABSZA,I SZUKA FIFNSOWANIA PRZECEIZ BUFFETA TZREBA SPALCAC I JAKOS DIZLAC,PEPSI CO DALEKO W PRZODU PAMIETAM Z HISTORII COKE ASIS CANDLER SPRZEDAJE UDZIALY KOTRE KUPIL OD PEMBERTONA ZA 2,5TYS DOALROW ZA 25MLN RODIZNIE WOODRUF A CI ROBIA W 1917 EMISJE AKCJI DLA IWNETSROW PO 40DOALROW 1MLN POZNIEJC ENA SYROPU IDZIE W GORE,A COKE GORZI BANRUCTWO POZNIEJ PEPSI MOGLA ZA BECENN KUPIC COKE,NIE UDALOSIE W LATACH 90 NA DOWRTO I DZIS ZNOWU PSPIS CO RZADIZ W TYMS EGMENCIE DZILNSOCI I MOGLOBY KUPIC COKE ALE NIE PO OBECNYCHC ENACH ZBYT DROGO!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~bankowiec

Człowieku, widzę, że masz duzo do powiedzenia, ale na Boga, skup się na literkach. Co Ty robiłeś w podstawówce, kiedy uczono sklejać literki?

! Odpowiedz
0 2 ~purystalingwistyczny

co ?

! Odpowiedz
0 1 ~Tomek odpowiada ~bankowiec

A co ty myslisz ze robił? Ferie sa jeszcze, pewno grał na PS4 lub Xboxie? Skleja sie literki w Liecum a nie w gimnazium...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil