Co się stanie z cenami mieszkań [Podcast]

Marcel Zatoński2022-05-21 08:00redaktor
publikacja
2022-05-21 08:00
Co się stanie z cenami mieszkań [Podcast]
Co się stanie z cenami mieszkań [Podcast]
/ Puls Biznesu

Analitycy rynku mieszkaniowego i przedstawiciele branży deweloperskiej mówią o zmianie koniunktury i o tym, jak będą się kształtować ceny.

„Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania." To artykuł 75 konstytucji RP. Nie da się ukryć, że „działania obywateli zmierzające od uzyskania własnego mieszkania" napotykają coraz to nowe przeszkody. W ostatnich latach ceny nieruchomości szybko rosły, a teraz na to wszystko nałożyły się rosnące stopy procentowe i spadająca zdolność kredytowa Polaków.

Dlatego w tym odcinku „PB do słuchania” rozmawiamy z analitykami rynku mieszkaniowego i przedstawicielami branży deweloperskiej o tym, w którym miejscu dziś jesteśmy: jak ostatnie wydarzenia wpłynęły na koniunkturę, jaka będzie dynamika cen nieruchomości, jakie koszty rosną, co można z tym zrobić - i jaki będzie to miało wpływ na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków.

Co miesiąc Puls Biznesu i nasz bratni serwis Bankier.pl publikują indeks Urban.one, przygotowywany przez firmę Cenatorium i mówiący o koniunkturze na rynku lokali mieszkalnych w Polsce. Ostatnia publikacja na ten temat mówiła o „panujących od kilku miesiącach pesymistycznych nastrojach do przyszłości rynku nieruchomości". O szczegółach opowiada Małgorzata Wełnowska, starsza analityczka ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Na ceny mieszkań – i przede wszystkim na dostępność najmu – wyraźnie wpłynęła rosyjska inwazja na Ukrainę i wywołana nią fala uchodźców. O wojennych konsekwencjach dla rynku i o tym, czym ten kryzys różni się od poprzednich mówi Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący panelu strategicznego i główny analityk do spraw rynku mieszkaniowego w JLL Polska.

Spojrzeniem na rynek z perspektywy budujących i sprzedających mieszkania dzieli się kolejny gość: Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Związek niedawno prognozował, że w tym roku sprzedaż nowych mieszkań spadnie nawet o 20-30 proc. a jego dyrektor tłumaczy, jakie będą przyczyny tego spadku.

Przedstawiciele branży nieruchomościowej zazwyczaj mówią, że będzie drożej i dobra pora na zakup mieszkania była wczoraj, ale w ostateczności można kupić jeszcze dzisiaj, byle nie jutro. To jak, będzie drożej? I jeśli tak, to dlaczego? O odpowiedź na te pytania pokusił się Tomasz Narkun, analityk i inwestor na rynku nieruchomości.

Na zakończenie audycji patrzymy na wszystko z perspektywy makro. PKO Bank Polski w jednym ze swoich ostatnich raportów o rynku nieruchomości przytaczał statystyki OECD, w których Polska wypada bardzo słabo pod względem strukturalnym - mówiąc krótko, mieszkania mamy stare, ciasne i przeludnione. O tym i o innych cechach polskiego rynku opowiada ostatni gość: Wojciech Matysiak, kierownik zespołu analiz nieruchomości w PKO Banku Polskim.


Źródło:

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy

Komentarze (133)

dodaj komentarz
transcendenz
Mieszkania warto było kupować do końca 2016 roku. Wszyscy to wiedzą, ale trzeba oczywiście wyprodukować trochę bullshitu dla naiwnych. Ci co kupili w latach 2012-2015 zarobili w Warszawie ostatnio drugie tyle co włożyli. Ceny oczywiście spadną do poziomów sprzed 7 lat, może trochę zaktualizowane o inflację. A wojna na Ukrainie się Mieszkania warto było kupować do końca 2016 roku. Wszyscy to wiedzą, ale trzeba oczywiście wyprodukować trochę bullshitu dla naiwnych. Ci co kupili w latach 2012-2015 zarobili w Warszawie ostatnio drugie tyle co włożyli. Ceny oczywiście spadną do poziomów sprzed 7 lat, może trochę zaktualizowane o inflację. A wojna na Ukrainie się w tym roku skończy i większość z tych ludzi wyjedzie bo tam życie będzie dużo tańsze.
bratpeat
kto nie sprzeda do wakacji, przegrał życie.
bratpeat
są dwa rodzaje ogłoszeń. 1. Wysoka cena, albo niezależy, albo sztuczne utrzymywanie rynku, albo stare. 2. Przecenione o około 30%. właściciel chce sprzedać, w miarę pilnie, prawdziwe.
lukaszslask
Do Ejczynie
No i dlatego same nowe auta po drogach jezdza,bo za tyle mozna…:)
W tych nowych miejscach pracy typu lid,biedr,amaz itp to pensje po 10 tys???
Wiec jestem spokojny,mieszkania nie stanieja….:)
Prawda jest taka,ze albo stanjeja,albo zdolnosc sie juz skonczyla,a terak jak beda kupowac to tylko zagraniczne fundusze,
Do Ejczynie
No i dlatego same nowe auta po drogach jezdza,bo za tyle mozna…:)
W tych nowych miejscach pracy typu lid,biedr,amaz itp to pensje po 10 tys???
Wiec jestem spokojny,mieszkania nie stanieja….:)
Prawda jest taka,ze albo stanjeja,albo zdolnosc sie juz skonczyla,a terak jak beda kupowac to tylko zagraniczne fundusze,ktore nie wiedza co z pieniedzmi robic,ale to tez raczej w duzych miastach!!!
A mieszkania za 5-6 tys m2 to tez nie laska,bo to trzeba dzisiaj przynajmniej za 200 tys wykonczyc,wiec takie 100 m2 to jakies 700-800 tys to teraz wezcie byle jaki kalkulator kredytowy i zobaczcie rate i prawdziwe koszty utrzymania dzisiaj!!!bo za 600 zl na osibe w gospodarstwie to sie nawet na kuponach w mc nie objedzie!!!
warmiak007
Nie wiadomo, co się stanie z cenami mieszkań, ponieważ eksperci nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w tym temacie.
jerzy64
Ceny mieszkan nie spadną bo Ukraińcy wyjechali i nie będzie miał kto budować. Polak po studiach najlepiej doo jakiegoś think tanku jako "ekspert" od byle czego, Polak bez wykształcenia to youtuber, influencer, raper lub jakiegoś typu celebryta. Wszystko tylko nie konkretna praca. A krasnoludki też nie chcą być murażami,Ceny mieszkan nie spadną bo Ukraińcy wyjechali i nie będzie miał kto budować. Polak po studiach najlepiej doo jakiegoś think tanku jako "ekspert" od byle czego, Polak bez wykształcenia to youtuber, influencer, raper lub jakiegoś typu celebryta. Wszystko tylko nie konkretna praca. A krasnoludki też nie chcą być murażami, tynkarzami itp
andriej_duda odpowiada jerzy64
chyba mórażami :) Bo prawdziwych murarzy już dawno nie widziałem a już nawet móraży brakuje. Z drugiej strony nabudowali się za kredyty które teraz trzeba spłacać a zaczyna nie byc z czego. Myślę że już wkrótce, kiedy cena chleba dobije do ceny benzyny tj.. 10 zł za litr/bochenek, wielu patoclebrytów po ekonomii i socjololoszek,chyba mórażami :) Bo prawdziwych murarzy już dawno nie widziałem a już nawet móraży brakuje. Z drugiej strony nabudowali się za kredyty które teraz trzeba spłacać a zaczyna nie byc z czego. Myślę że już wkrótce, kiedy cena chleba dobije do ceny benzyny tj.. 10 zł za litr/bochenek, wielu patoclebrytów po ekonomii i socjololoszek, żyjących do tej pory za lajki, przypomni sobie (albo odkryje pierwszy raz w życiu) znaczenie słowa praca i jej roli w życiu społecznym
lukaszslask
Zdolnosc Polakow to 200-300 tys i takie powinny byc ceny mieszkan i nie kawalerek…
W innym przypadku skupuja fundusze zagraniczne…
A kto ma kase to sam buduje…
Spokojnie musimy wrocic z cenami na maks 5-6 tys za m2
Stopy spadna w ciagu dwoch lat to pewne,ale juz napewno nie na zero…
Minimum powinno byc 3%,a maks 5%
Zdolnosc Polakow to 200-300 tys i takie powinny byc ceny mieszkan i nie kawalerek…
W innym przypadku skupuja fundusze zagraniczne…
A kto ma kase to sam buduje…
Spokojnie musimy wrocic z cenami na maks 5-6 tys za m2
Stopy spadna w ciagu dwoch lat to pewne,ale juz napewno nie na zero…
Minimum powinno byc 3%,a maks 5% i wtedy inflacja nie bedzie tak szalec…

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki