REKLAMA

Inflacja w 2020 r. Co podrożało, a co potaniało? [Infografika]

Michał Żuławiński2021-01-15 10:31analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-15 10:31

Wywóz śmieci, usługi finansowe i wizyty u stomatologa otwierają ubiegłoroczną „inflacyjną listę przebojów”. Największe obniżki odnotowano w transporcie.

Inflacja w 2020 r. Co podrożało, a co potaniało? [Infografika]
Inflacja w 2020 r. Co podrożało, a co potaniało? [Infografika]
fot. Aleksandra Suzi / / Shutterstock

Inflacja w grudniu 2020 r. wyniosła 2,4 proc. licząc rok do roku – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Omówienie samej inflacji, która w ubiegłym roku była najwyższa od 8 lat,opublikowaliśmy w osobnym artykule.

Poniżej skupimy się natomiast na danych GUS-u dotyczących poszczególnych kategorii produktów i usług. Warto je znać oraz porównać, czy oficjalne dane statystyczne pozostają w zgodzie z naszymi odczuciami jako konsumentów. O tym, jak dokładnie się ją liczy, pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”.

Niespodzianki nie było – „królem inflacji” w 2020 r. został wywóz śmieci, który przez cały rok przewodził zestawieniu. Skala podwyżek jest różna w poszczególnych regionach kraju, a średni wzrost cen GUS obliczył na 53,2 proc.

Numerem dwa na liście są usługi finansowe (47,9 proc.), które obrazują m.in. wzrost prowizji w bankach, czym instytucje te „odbijają sobie” obniżenie stóp procentowych. O tym, dlaczego w bankach opłaty rosną tak mocno pisaliśmy w październikowym artykule „Dlaczego banki podnoszą opłaty? „Wracamy do podręcznikowego modelu” [Tłumaczymy]”.

Na trzecim miejscu podium znalazły się usługi stomatologiczne (13,4 proc.). Już w pierwszych miesiącach epidemii pisaliśmy o dodatkowych opłatach naliczanych przez dentystów w związku z koronawirusem.

Wzrost cen widać także wśród innych usług – m.in. opiece społecznej czy usługach fryzjerskich i kosmetycznych (12,8 proc.). Wśród towarów, najwyższym wzrostem cen charakteryzował się natomiast ryż (8,6 proc.).

Po drugiej stronie zestawienia znajdujemy sporo elementów mających związek z transportem. Największy spadek cen odnotowano w usługach transportowych (14,9 proc.), spadły też ceny paliw. Wśród produktów żywnościowych najmocniej potaniała wieprzowina (-11,7 proc.) i drób (-8,5 proc.).

Kliknij, aby powiększyć infografikę

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jas2
Widzę, że opieka społeczna w ubiegłym roku podrożała. Ciekawe po ile będą ją sprzedawać w tym roku.
Może ktoś wie, gdzie można by tanio kupić parę kilo opieki społecznej?
volksempfanger
Obyś nigdy nie potrzebował odpadzie.
wwojtekw
To tak jakbyś napisał, że chcesz 2 kg usługi stomatologicznej choć kto wie, może chodzisz do kowala ;)
jas2 odpowiada volksempfanger
"Obyś nigdy nie potrzebował odpadzie."

Może bym i kupił. Masz jakąś tanią na zbyciu?
jas2 odpowiada wwojtekw
"Opieka Społeczna to jedna z instytucji polityki społecznej państwa, której głównym zadaniem jest pomoc osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą one same pokonać przy wykorzystaniu swoich możliwości, uprawnień i własnych środków".

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki