REKLAMA

Co piąty pracownik uważa, że praca zdalna ma na niego zły wpływ

2020-11-24 14:50
publikacja
2020-11-24 14:50
fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Praca zdalna jest dla wielu sposobem na lepsze zarządzanie swoim czasem i efektywniejszy podział obowiązków. Jednocześnie Polacy, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Gumtree.pl, mówią o zacieraniu się granicy między pracą a życiem prywatnym. 

42 proc. zatrudnionych zapytanych przez serwis ogłoszeniowych uważa, że taka forma wypełniania obowiązków służbowych nie sprzyja osiągnięciu równowagi pomiędzy pracą a życiem domowym. Ich zdaniem czynnikiem, który utrudnia jasny podział obowiązków, jest kontakt ze strony szefa poza godzinami praca. 

– Niestety, wciąż dwóch na trzech polskich pracodawców traktuje pracę zdalną jako elastyczną formę zatrudnienia, pozwalając sobie na kontakt z pracownikiem i zlecanie mu zadań poza wyznaczonymi godzinami pracy. Co ciekawe, problem ten dotyczy zarówno pracowników na niższych szczeblach w firmowej hierarchii (asystenci – 72 proc.), jak i osób na stanowiskach kierowniczych (75 proc.). Nadzieję daje fakt, że między majem a październikiem 2020 roku doszło tu do pewnych pozytywnych zmian. Rolą organizacji pracowniczych, ale też decydentów, jest zadbanie o to, aby były one kontynuowane – mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Dla lekko ponad połowy badanych taka forma pracy sprzyja spędzaniu czasu z rodziną. Dla wielu jest to również bardziej komfortowe. Co trzeci respondent jest zdania, że jedną z zalet pracy zdalnej jest unikanie regularnego kontaktu z szefem i współpracownikami. To największy plus dla pracowników szeregowych (43 proc.). Psychologowie, jak czytamy we wnioskach, są zdania, że unikanie kontaktu ze współpracownikami może świadczyć o problemach związanych z nieprawidłowościami w stosunkach wewnątrz organizacji i nie może być rozpatrywane jako zaleta. 

– Niezależnie od faktu, czy dana firma pracuje obecnie w trybie zdalnym, czy stacjonarnym, warto, aby pracodawcy zadbali o dobry kontakt z każdym pracownikiem, a także poprawne relacje w zespołach. Jest to niezwykle ważny aspekt koegzystencji w ramach organizacji. Wpływa on przede wszystkim na samopoczucie pracowników, a tym samym ich efektywność, poczucie docenienia i satysfakcji z wykonywanej pracy – dodaje Aleksandra Bończewska, psycholog.

Innym problemem, jaki zgłaszają pracownicy, jest wypalenie zawodowe. W maju, kiedy poraz pierwszy przeprowadzono badanie, 31 proc. pracowników je odczuwała, obecnie odsetek ten wzrósł, ale nieznacznie (32 proc.). O wypaleniu mówią zatrudnieni na wyższych stanowiskach, dla 21 proc. badanych praca zdalna ma negatywny wpływ. 

WS

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marzenajasinska22
Ja mam tak samo, już nie mogę usiedzieć w domu. Nawet kupiłam sobie roombę i zamawiam częściej jedzenie, bo nie wyrabiam się już z obowiązkami domowymi, bo za mało efektywnie pracuje i zajmuje mi to za dużo czasu. No a poza tym już mam ochotę po prostu spotkać się z ludźmi.
ehalley
4 na 5 pracowników może uważać, że praca zdalna to coś wspaniałego. Z punktu widzenia pracownika, który ją ma od prawie 3 lat muszę przyznać, że wszelkie udogodnienia dla ciała (brak podróży samochodem/tramwajem, tracenie czasu i zwlekanie się z łóżka 1-1.5h przed wyjściem, lodówka 5m od biurka, czysta toaleta) 4 na 5 pracowników może uważać, że praca zdalna to coś wspaniałego. Z punktu widzenia pracownika, który ją ma od prawie 3 lat muszę przyznać, że wszelkie udogodnienia dla ciała (brak podróży samochodem/tramwajem, tracenie czasu i zwlekanie się z łóżka 1-1.5h przed wyjściem, lodówka 5m od biurka, czysta toaleta) nikną, gdy zachodzi potrzeba kontaktu z ludźmi oraz uwolnienia się od zamknięcia klapy laptopa i pozostawania nadal w pomieszczeniu pracy. Ta statystyka się zmieni, gdy mnóstwo osób, które pracują w ten sposób dość krótko (a wywołane jest to tzw. pandemią) zacznie dostrzegać to, co zacząłem dostrzegać ja oraz wielu moich kolegów po fachu o podobnym stażu pracy z domu. Widzę jeszcze 6 palców u ręki, także mam nadzieję, że nie skończy się to chorobą psychiczną ajhdfuqwqwjedhfkqjwheufhque
pstrzezek
Model pracy zdalnej to chyba jedna z największych zalet tego bałaganu z wirusem. Większość ludzi to docenia. Wystarczy by szefostwo miało zaufanie do ludzi a ludzie nie nadużywali tegoż zaufania i taki system po prostu działa. Ja od kilku miesięcy pracuję z domu i widze wieloktornie więcej zalet niż wad. Powrót do starego Model pracy zdalnej to chyba jedna z największych zalet tego bałaganu z wirusem. Większość ludzi to docenia. Wystarczy by szefostwo miało zaufanie do ludzi a ludzie nie nadużywali tegoż zaufania i taki system po prostu działa. Ja od kilku miesięcy pracuję z domu i widze wieloktornie więcej zalet niż wad. Powrót do starego systemu mi się nie uśmiecha
herflk
Osobiście bardzo cenie sobie tryb pracy zdalnej. Chodzę do firmy tylko 2 razy w tygodniu. Zauważyłem że pracuję efektywniej i mam więcej energii gdy o 16:00 kończę pracę. Mam czas by normalnie zjeść i się poruszać po pracy. Odkąd nie muszę spędzać 1,5 h dziennie na dojazdy do i z pracy jedną godzinę przeznaczam Osobiście bardzo cenie sobie tryb pracy zdalnej. Chodzę do firmy tylko 2 razy w tygodniu. Zauważyłem że pracuję efektywniej i mam więcej energii gdy o 16:00 kończę pracę. Mam czas by normalnie zjeść i się poruszać po pracy. Odkąd nie muszę spędzać 1,5 h dziennie na dojazdy do i z pracy jedną godzinę przeznaczam na sport. Od czerwca straciłem 15 kg i poprawiłem kondycje i stan zdrowia, który nadwyrężyłem siedząc przy biurku w firmie. Przyznam, że rzadko zdarza się by ktoś prosił mnie o robienie czegoś poza godzinami mojej pracy. Rozumiem jednak, że są pracodawcy którzy wykorzystują fakt, że pracownik posiada narzędzia pracy w domu i ma do nich ciągły dostęp.
kryzysio
A ja pracuję codziennie w systemie 4/4 - 4 godzinki w biurze, o 12 wychodzę, idę na kupę z psem i następne 4 w domu. Jest super.
liczygrosz
Jeśli masz daleko do pracy to przewalone.
hal9ooo
80% pracowników uważa, że praca zdalna ma na niego bardzo dobry, dobry lub neutralny wpływ.
Redaktor jednak jest nauczony, że negatywny wydźwięk nagłówka doda mu parę wyświetleń.
grab
Dla mnie praca zdalna jest bardzo komfortowa, nauczyłem się jej w USA.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki