REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Co kusi fundusze [Podcast]

Marcel Zatoński2021-05-15 07:00redaktor
publikacja
2021-05-15 07:00
Co kusi fundusze [Podcast]
Co kusi fundusze [Podcast]
/ Puls Biznesu

Fachowcy od fuzji i przejęć opowiadają o tym, jak pandemia zmieniła perspektywy poszczególnych branż i w co warto inwestować, jeśli szuka się ponadprzeciętnych stóp zwrotu.

 Gospodarka odmraża się na naszych oczach po pandemii, ale w wielu branżach pandemiczne spowolnienie czy też zamrożenie skończyło się już znacznie wcześniej. Jak zwykle jednymi z pierwszych, którzy wrócili do aktywności, byli przedstawiciele funduszy inwestycyjnych, dla których krew, lejąca się na rynku, oznacza okazje do udanych zakupów.

Liczby nie kłamią - od trzeciego kwartału ubiegłego roku widać bardzo wyraźne ożywienie w fuzjach i przejęciach na polskim rynku, a ostatnie miesiące zaowocowały bardzo dużymi transakcjami, takimi jak kupno infrastruktury Playa i Plusa przez hiszpański Cellnex, jak i umowami nieco mniejszymi, ale również ciekawymi.

W "PB do słuchania" tym razem goszczą ludzie, którzy znają się na fuzjach, przejęciach i inwestycjach w spółki jak mało kto. Odpowiadają na pytania o to, co się w Polsce kupuje, jakie branże dzięki pandemii stały się mniej atrakcyjne, a jakie stały się atrakcyjne wręcz szalenie, a także o wiele innych rzeczy.

Pierwszym gościem jest Marcin Byrt, partner w dziale fuzji i przejęć PwC. Firma doradcza w ubiegłym roku pracowała przy 14 dużych transakcjach na polskim rynku, w tym m.in. przy zakupie kurierskiego brokera Apaczka i medycznej sieci ScanMed przez fundusz Abris. Ekspert mówi o tym, czy w branży rzeczywiście mamy do czynienia z ożywieniem, a także o tym, co interesuje inwestorów strategicznych i finansowych.

Drugi gość to Ryszard Wojtkowski, zarządzający funduszem Resource Partners. Fundusz ten w ciągu ostatnich kilku miesięcy kupił cztery spółki z różnych branż, z dużym zyskiem wyszedł też z inwestycji w dostarczającą diety pudełkowe spółkę Maczfit. W rozmowie o transakcjach nie brakuje wątków politycznych - w końcu właściciele firm w ciągu ostatniego roku mieli więcej powodów, by pielgrzymować do rozdających pieniądze przedstawicieli władz, niż rozmawiać z inwestorami finansowymi.

Następnie Tomasz Stamirowski, który stworzył specjalizujący się w wykupach menedżerskich fundusz Avallon i - w ramach prywatnej inwestycji - przymierza się do zakupu Widzewa Łódź, opowiada o tym, dlaczego w tym roku nie zainwestował jeszcze w żadną spółkę oraz wskazuje branże, które ciekawią go jako inwestora.

O atrakcyjnych branżach dużo mówi też Andrzej Różycki, partner zarządzający w funduszu Tar Heel Capital, który zastanawia się, czy mamy już do czynienia ze zmianą paradygmantów - i dlaczego giełda stała się bardziej atrakcyjna dla polskich spółek.

Na koniec z funduszy private equity przeskakujemy do funduszy venture capital. Bartłomiej Gola, zarządzający funduszem SpeedUp, opowiada o tym, co ciekawego dzieje się na tym rynku, gdzie pieniędzy jest dużo, a gdzie ich brakuje.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Marcel Zatoński
Marcel Zatoński
redaktor

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki