REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Co dalej z elektrownią Jaworzno? Tauron: nie ma porozumienia z Rafako

2023-03-23 21:31
publikacja
2023-03-23 21:31

Tauron Wytwarzanie i konsorcjum spółek Rafako, Mostostal Warszawa, E003B7 nie zawarły ugody ustalającej sposób rozwiązania kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie - poinformował Tauron Polska Energia w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Co dalej z elektrownią Jaworzno? Tauron: nie ma porozumienia z Rafako
Co dalej z elektrownią Jaworzno? Tauron: nie ma porozumienia z Rafako
fot. Eva Alex / / Shutterstock

W równoległym komunikacie Rafako poinformowało o przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2023 roku okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji przedmiotowego kontraktu.

Tauron potwierdził w czwartek wieczorem otrzymanie stosownych dokumentów.

"W dniu 23 marca 2023 r. strony (Tauron Wytwarzanie S.A. i konsorcjum w składzie: Rafako S.A., Mostostal Warszawa S.A. oraz E003B7 - PAP) nie zawarły ugody ustalającej sposób rozwiązania kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie (...) i rozliczenia wzajemnych roszczeń" - podał w komunikacie Tauron. "Strony kontynuują prace w celu zawarcia ugody" - dodała spółka.

We wtorek Tauron informował, że w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie zmierzają do zawarcia ugody w terminie do 23 marca br., na mocy której ustalą sposób zakończenia kontraktu i dokonania wzajemnych rozliczeń z tego tytułu.

W poniedziałek Tauron i Rafako uzgodniły przed Prokuratorią Generalną założenia warunków przyszłej ugody w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie. W dniu wejścia tego porozumienia w życie, strony zrzekną się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te objęte ugodą - wynika z informacji firm.

We wtorkowym raporcie bieżącym Tauron poinformował o aneksie do porozumienia z 7 lutego br. zawartego w ramach mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP.

Aneks przedłuża terminy wymagalności roszczeń Rafako i Taurona względem siebie (do 24 i 28 kwietnia), a także przedłuża zobowiązania stron, aby nie występować wobec siebie oraz instytucji finansujących z roszczeniami oraz powstrzymać się od składania do organów wymiaru sprawiedliwości i organów administracyjnych wniosków, zawiadomień i roszczeń do 28 kwietnia.

„Strony zmierzają do zawarcia ugody w terminie do dnia 23 marca 2023 r., na mocy której ustalą sposób zakończenia kontraktu i dokonania wzajemnych rozliczeń z tego tytułu” – podkreślono w raporcie.

Rafako było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu tego bloku. W ramach mediacji przy udziale Prokuratorii Generalnej, 7 lutego br. strony poinformowały o zawarciu wstępnego porozumienia, zapowiadając zawarcie ugody w terminie do 8 marca; później termin przesunięto o dwa tygodnie; teraz nastąpiło kolejne przesunięcie.

W poniedziałek poinformowano o uzgodnieniu założeń do warunków ugody. Uzgodniono, że Tauron otrzyma 240 mln zł z gwarancji bankowych z tytułu należytego wykonania przez raciborską spółkę kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie, z zastrzeżeniem uprzedniego osiągnięcia porozumienia Rafako z gwarantami.

"Tauron Wytwarzanie ograniczy swoje roszczenia wobec wykonawcy (Rafako - PAP) i spółki zależnej do kwoty 240 mln zł, która to kwota zostanie wypłacona z gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji kontraktu - uzgodnienie to nie oznacza uznania przez wykonawcę i spółkę zależną roszczeń Tauron Wytwarzanie" - podało w poniedziałkowym komunikacie Rafako.

Kwota należna Tauronowi z tytułu gwarancji należytego wykonania kontraktu, na jaką strony przystały podczas mediacji, ma pozwolić na pokrycie kosztów naprawy zidentyfikowanych problemów bloku. Tauron jest w trakcie opracowywania planów docelowych rozwiązań, które pozwolą na stabilną eksploatację bloku 910 MW – komentował w poniedziałek prezes Szuladziński.

Jak ocenił, wypracowane założenia pozwalają na przeprowadzenie takiego zakresu napraw, by blok pracował długoterminowo z większą efektywnością.

W komunikacie Rafako zaznaczono, że poczynione zostały uzgodnienia dotyczące założeń przyszłej ugody, "natomiast nie doszło do podpisania pomiędzy wykonawcą, spółką zależną i Tauron Wytwarzanie ugody, której treść jest przedmiotem dalszych prac tych podmiotów".

Ugoda - po jej ostatecznym podpisaniu - ma wejść w życie po spełnieniu warunków zawieszających. Należy do nich m.in. uzyskanie poprzez wszystkie strony niezbędnych zgód korporacyjnych. Dodatkowo Rafako do 24 kwietnia musi zawrzeć także porozumienie z gwarantami dotyczące bezzwłocznej wypłaty kwoty 240 mln zł na rzecz Taurona Wytwarzanie.

Po stronie zobowiązań raciborskiej spółki jest również m.in. podjęcie przez Walne Zgromadzenie do 24 kwietnia br. uchwały w o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz osiągnięcie ugody w zakresie litewskiej inwestycji realizowanej przez Rafako.

Na mocy ugody Tauron Wytwarzanie ma wypłacić Rafako łącznie ponad 65 mln zł, w tym m.in. 10 mln zł za wzięcie odpowiedzialności za wszelkie roszczenia podwykonawców zaangażowanych w budowę bloku 910 MW, a także 14 mln zł przede wszystkim za pozakontraktową pulę części dodatkowych, zakup placu po biurze budowy oraz dokumentację warsztatową i obliczeniową. Tauron ureguluje także płatności za zinwentaryzowane i odebrane prace wedle poziomu ich zaawansowania, których łączną wartość (32,5 mln zł) odpowiada faktycznemu zaawansowaniu tych prac.

Rafako zwolni także podwykonawców ze zobowiązań, które utrudniają podjęcie współpracy z Tauronem Wytwarzanie. Strony rozwiążą kontrakt, wygaszając zobowiązania kontraktowe, a Tauron zwolni Rafako ze zobowiązań wynikających z gwarancji technicznych.

Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona - przyczynami są liczne wady i usterki bloku.(PAP)

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mar15o
PROSTE. Blok w El. Jaworzno to 1szy i jedyny taki blok energetyczny zaprojektowany i wykonany przez Rafako, wiec skoro to jest dla Rafako PROTOTYP, to jak większość prototypów na wady projektowe i konstrukcyjne. Nie będzie więc działał poprawnie, bezawaryjnie bez gruntownej przebudowy - tylko kto będzie chciał za to zapłacić :))))))))
kaczyslaw_
Jak w modzie na sukces..... a poniżej, w powiązanych artykułach:

- Konflikt na linii Rafako-Tauron trwa.
- Rafako i Tauron uzgodnili założenia przyszłej ugody
- Tauron porozumiał się z Rafako w sprawie Jaworzna
zenonn
Winnych brak? Wina TUSKA!
Ludzie z nadania politycznego podpisujący ten kontrakt za nic nie odpowiadają.
Na uroczyte podpisanie przybył Donald Tusk, który podkreślił znaczenie inwestycji dla bezpieceństwa energetycznego kraju


https://www.rafako.com.pl/centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/-
Winnych brak? Wina TUSKA!
Ludzie z nadania politycznego podpisujący ten kontrakt za nic nie odpowiadają.
Na uroczyte podpisanie przybył Donald Tusk, który podkreślił znaczenie inwestycji dla bezpieceństwa energetycznego kraju


https://www.rafako.com.pl/centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/-/9669

zenonn odpowiada zenonn
W maju 2010 roku został ogłoszony przetarg na budowę nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno III. Blok o mocy 843 MWe miał rocznie produkować ponad 4,7 miliona ton CO2 oraz spalał ponad 2,5[2]–2,7 miliona ton węgla[3].

Wśród uczestników przetargu, którego najistotniejszym kryterium była cena (waga 74%), najlepszą ofertę
W maju 2010 roku został ogłoszony przetarg na budowę nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno III. Blok o mocy 843 MWe miał rocznie produkować ponad 4,7 miliona ton CO2 oraz spalał ponad 2,5[2]–2,7 miliona ton węgla[3].

Wśród uczestników przetargu, którego najistotniejszym kryterium była cena (waga 74%), najlepszą ofertę cenową złożyło chińskie konsorcjum CNEEC/COVEC. Pomimo tego Tauron zdecydował się wybrać konsorcjum Rafako S.A. oraz Mostostal Warszawa S.A., które według porozumienia miałyby wybudować nowy blok za 5,41 miliarda złotych. Podpisanie umowy w tej sprawie zaplanowane jest na drugi kwartał 2013 roku. Jednakże CNEEC/COVEC oraz Hitachi Power Europe i SNC-Lavalin złożyły odwołania w związku z nieprawidłowościami w przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III[4]. Postępowania przed sądem są w toku. Obecnie Grupa Tauron nie dysponuje kapitałem własnym by pokryć koszty inwestycji.
polonu
sąd , rzeczoznawcy i po sprawie nie ma sądów w tym kraju nie ma , ale będą , cele odnowione czekają do jesieni . cela +

Powiązane: Konflikt na linii Rafako-Tauron

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki