Co 2 dni na świecie pojawia się nowy miliarder

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam opublikowała raport, z którego wynika, że 26 najbogatszych ludzi na naszej planecie ma majątek równy 3,8 mld tych najbiedniejszych. Organizacja zaznacza także, że od 2017 r. do 2018 świat zyskiwał kolejnego miliardera mniej więcej co 2 dni. Data publikacji także nie nie jest przypadkowa, bowiem zbiega się ze Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

(fot. thetaMS / )

Fortuny miliarderów w 2018 r. powiększyły się o 12%, co znaczy że połączony portfel najbogatszych ludzi świata pogrubiał się średnio o 2,5 mld dol. dziennie. Jednocześnie majątek najuboższych ludzi stopniał w tym czasie o 11%, co pogłębia rozwarstwienie społeczne. 

Twórcy raportu zaznaczają, że taki stan rzeczy związany jest z coraz większym obciążeniem fiskalnym ubogich i rosnącej pobłażliwości wobec krezusów, którzy płacą nieadekwatnie małe podatki do swoich możliwości. Oxfam podaje na ten przykład Brazylię, gdzie obecnie 10% najuboższych obywateli płaci w podatkach większą część swoich dochodów niż 10% najbogatszych Brazylijczyków.

Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza Oxfamu zaznacza, że jej organizacja nie dąży do znaczącego opodatkowania kapitału, którego obecność w krajach rozwijających się pozwala na zalezienie miejsc pracy najuboższym. Kontrowersje budzi za to fakt zbyt niskiego opodatkowania nieruchomości czy też spadków. Według Ugandyjki środki z tego typu podatków powinny być inwestowane w krajach rozwijających się przede wszystkim w edukację i służbę zdrowia. W przeciwnym razie nie ma szans na niwelowanie różnic w poziomie życia ludzkości. 

Byanyima zwraca także uwagę, że kraje rozwijające się muszą więcej wysiłku włożyć w edukację kobiet, które często przez uwarunkowania kulturowe, ale także majątkowe, nie są w stanie odebrać wykształcenia pozwalającego im na wyjście z biedy. Poprzez brak edukacji, często nawet analfabetyzm, kobiety nie są w stanie egzekwować także swoich praw, co objawia się na przykład wykorzystywaniem ich pracy nieodpłatnie. 

KS

 

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jendreka

Świat się rozwija a my. Ja w latach 90tych byłem milionerem, potem przyszła donominacja i tak jest do dzisiaj.

! Odpowiedz
3 9 januszbizensu

Podatek od spadku to czyste złodziejstwo.

! Odpowiedz
2 29 zenonn

"Kontrowersje budzi za to fakt zbyt niskiego opodatkowania spadków"
Kolejny zawodowy oszust chce być dobrym bandytą janosikiem. Najbardziej haniebny jest podatek od spadków i darowizn już wielokrotnie opodatkowanych na darmozjadów, Fuj

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 19 jes

W Wenezueli już nie przybywa. Nawet bezrobotny jest miliarderem ...
Niedługo u nas będzie największy przyrost miliarderów jak powerpoint wdroży swoje chore wizje i ojciec dyrektor będzie chciał coraz więcej.

! Odpowiedz
3 52 trooper

Kiedyś w Polsce też mieliśmy dużo miliarderów, później przyszła dewaluacja, skreślili 4 zera i skończył się okres prosperity :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne