REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowy system rozliczeń prosumentów. Sejm zagłosował ws. OZE

2021-12-02 16:06
publikacja
2021-12-02 16:06
Nowy system rozliczeń prosumentów. Sejm zagłosował ws. OZE
Nowy system rozliczeń prosumentów. Sejm zagłosował ws. OZE
fot. Shutterstock.com /

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu, odrzucającą w całości nowelizację ustawy o OZE, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing. Decyzja posłów oznacza, że ustawa trafi teraz do prezydenta.

W ustawie wprowadza się dla prosumentów nowy system rozliczeń - net billing, zgodnie z którym prosumenci mieli sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Net billing będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r.

Ustawa zakłada, że wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

Regulacje o net billingu przewidują, że prosumenci mają sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy. Mają też ponosić opłaty dystrybucyjne, z 15 proc. rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej tam przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami.

Rozliczanie w systemie net billingu będzie się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument ma dysponować depozytem - ewidencją środków prowadzoną miesięcznie i z niego mógłby płacić za zużytą energię. Wartość energii zapisywana będzie w depozycie miałaby być liczona na razie według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument nie będzie płacić VAT ani PIT. Jednak pobierając energię z sieci płacił będzie częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać darmo 0,8. Przy większych instalacjach (powyżej 10 kWp) ten stosunek wynosi 1 do 0,7. To system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów. Rozliczanie następuje w okresach półrocznych. Prosumenci nie płacą części opłat dystrybucyjnych za użytkowanie sieci.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
drabio
Ta ustawa uchwalona była po to aby uniemożliwić ludziom obniżenie cen energii którą poniesie de facto PiS (przecie to zdolni bez konkursów faworyci korytowi trzęsą elektrospolkami które wniosek za wnioskiem ceny energii podnoszą).

Rząd patriotów inwestowały w energetykę, siecie energetyczne czy rozbudowę możliwości
Ta ustawa uchwalona była po to aby uniemożliwić ludziom obniżenie cen energii którą poniesie de facto PiS (przecie to zdolni bez konkursów faworyci korytowi trzęsą elektrospolkami które wniosek za wnioskiem ceny energii podnoszą).

Rząd patriotów inwestowały w energetykę, siecie energetyczne czy rozbudowę możliwości elektrowni szczytowo pompowych jak najszybciej...

Rząd nieudaczników właśnie utopił miliardy w Ostrołęce., Skazuje najsłabszych na drożyznę i swoją "wspaniałomyślną" jałmużnę tarcze antyinflacyjną.

PiS działa na zasadzie: zróbmy z Polaków dziadów, żebraków a oni sami przyjdą do władzy z wyciągnięta ręką oraz podkulonymi ogonem...

STOP temu "non possumus"
tomkooo
o to chodzi, zeby ludzie byli tak biedni, zeby polegali na "rzadowych" pieniadzach.
"my" wam damy jalmuzne, a "wy" na nas zaglosujecie.
kaczdzonjar
Pisuary maja niezwykły dar, czego nie dotkną - to zamienia w gówno
arzab
Jeżeli jest możliwość dowalenia obywatelowi to ustawy są głosowane w ekspresowym tempie ! Natomiast kiedy ten sam obywatel jest okradany przez państwowe firmy ( np. przy pomocy bilansowania międzyfazowego ) to tych złodziejskich zasad już 2 LATA nieudacznicy z PiS-u jakoś nie mogą przegłosować i to pomimo ciążącego Jeżeli jest możliwość dowalenia obywatelowi to ustawy są głosowane w ekspresowym tempie ! Natomiast kiedy ten sam obywatel jest okradany przez państwowe firmy ( np. przy pomocy bilansowania międzyfazowego ) to tych złodziejskich zasad już 2 LATA nieudacznicy z PiS-u jakoś nie mogą przegłosować i to pomimo ciążącego na nich obowiązku zmiany tego haniebnego systemu pomiaru produkcji energii !
anty12
Eskimosi z pisu nie pozwola Ci cieszyc sie zyciem.

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki