Ciemna liczba ofiar koronawirusa w Polsce

W szpitalach umierają kolejni zakażeni koronawirusem, ale w oficjalnych statystykach ich nie widać. Nie wszystkich uznaje się w Polsce za ofiary epidemii - pisze środowa "Gazeta Wyborcza".

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

"GW" przypomina poniedziałkowe zapewnienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w TVN24: "Przekazujemy dane o wszystkich zmarłych. Czasem dodajemy, że przyczyna zgonu prawdopodobnie była inna, ale nie ukrywamy żadnego przypadku. Nie próbujemy klasyfikować tych pacjentów do innych chorób. Uważamy, że powinniśmy być całkowicie transparentni i przejrzyści"

"Wyborcza" twierdzi jednak, że jest co najmniej czterech pacjentów zakażonych koronawirusem, których nie ma w rządowej statystyce ofiar epidemii. Przypomina, że 23 marca w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-latek, u którego test wykonany już po śmierci potwierdził zakażenie. "Ale mimo dodatniego wyniku i charakterystycznych objawów lekarze jako przyczynę zgonu wskazali nie COVID-19, lecz niewydolność serca" - pisze "GW".

Przytacza też inne podobne przypadki: zmarłego 24 marca w szpitalu w Radomiu 79-letniego pacjenta (nie podano przyczyny zgonu), zmarłego 26 marca w szpitalu w Kaliszu zakażonego 85-latka (miał objawy COVID-19, ale zdaniem lekarzy zmarł z powodu niewydolności serca) oraz zmarłego w szpitalu we Wrocławiu zakażonego 66-latka (tu jako przyczynę zgonu lekarze podali rozległy nowotwór płuc).

"Prawdopodobnie wcześniej czy później umarłby na raka płuc, ale infekcja COVID-19 przyspieszyła tę śmierć. Więc jako kluczową przyczynę zgonu moim zdaniem powinno się podać chorobę zakaźną" – mówi gazecie Barbara Stawińska-Witoszyńska, epidemiolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Według "GW", problem dostrzegł już Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. "Kilka dni temu wydał wytyczne. Rekomenduje lekarzom, by +choroby zakaźne jako przyczyny wyjściowe zgonów były traktowane nadrzędnie w stosunku do chorób niezakaźnych+" - czytamy w "Wyborczej". (PAP)

mkr/ mrr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 1 and-owc

Zaniedbali szczepień ochronnych na stare choroby (to mają co chcieli). Chorowałem na "Krzusieć" (koklusz) - jako dziecko. "Piałem" (kaszlałem) jak kogut i się dusiłem (suchu kaszel). Ciotka ze wsi dała swoją miksturę (niedobrą) i wyzdrowiałem (Leki od lekarza,zastrzyki nie pomagały zatrzymać choroby). Nie wiem co za świństwo mi dała, ale się wyleczyłem. Miałem ok.5 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 rafa987

Weź najlepiej Prozac sobie walnij i to podwójną dawkę.

! Odpowiedz
18 0 and-owc odpowiada rafa987

Jakiś znachor się odezwał i doradza (dosrówa). Idż się wyjscać (wysikać) boś blady (anemiczny).
Walnąłem piwo i kieliszek "whisky" dla zabawy.

! Odpowiedz
0 11 rafa987 odpowiada and-owc

Zaszczep się....najlepiej na ból dupy

! Odpowiedz
15 0 and-owc odpowiada rafa987

Za czy przeciłw "szczepieniu" jesteś (matołku). Lubię jak psy się "szczepią" (suka z psem) i sa młode (nie u ciebie kawalerze). Dobre były "szczepy" indianśkie (Apacze.itd.). POogladaj stare filmy kowbojskie, to zrozumiesz. Moze coś "zapładnisz" w swojej główce. Dupy nie "szczepię" nie lubię zastrzyków w "posladki" -chociaż są zachartowane (dawne czasy).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada and-owc

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 22 rafa987 odpowiada (usunięty)

Do admina pobiegłeś żeby odpowiedź skasował ? Jak tam w psychiatryku ?

! Odpowiedz
14 0 and-owc odpowiada rafa987

Biegaj gdzie chcesz "matole" i nie pytaj o drogę "posrańcu". Nie raz mnie t.zw. "admin" usunął i się nie czepiam (nie mój problem). Na dobranoc posłuchaj "Nie pij Piotrek" - Elektryczne Gitary.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada and-owc

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 rafa987 odpowiada and-owc

jesteś zwykłym psycholem...przepitym lub przećpanym psychotropami lub innym gównem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil