REKLAMA

Chytre triki kelnerów działają podświadomie

2014-04-24 06:00
publikacja
2014-04-24 06:00
Dawanie napiwków jest już powszechne, zwłaszcza w branży gastronomicznej. Mogłoby się wydawać, że na ich wysokość wpływa tylko jakość obsługi. Wyniki badań pokazują jednak, że ma ona niewiele wspólnego z kwotą, którą otrzymuje od nas kelner.

Profesor Michael Lynn z Uniwersytetu Cornell przeprowadził obserwację 2645 posiłków w 21 różnych restauracjach i dokonał oceny korelacji pomiędzy wysokością napiwku a oceną jakości obsługi. Okazało się, że jest ona bardzo niska. Postanowił zatem sprawdzić, co w istocie ma wpływ na to, że gdy dochodzi do momentu uregulowania swojego rachunku, jesteśmy szczodrzy lub wręcz przeciwnie – napiwku nie zostawiamy wcale.

Chytre triki kelnerów

Lynn wyróżnił w sumie 13 rodzajów zachowań kelnerów, które łapią nas za serce do tego stopnia, że stajemy się bardziej hojni niż zwykle. Co ciekawe, po przeprowadzeniu obserwacji amerykański profesor postanowił zrobić też eksperyment, który miał potwierdzić to, czy jego spostrzeżenia znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.


LPP » LPP przenosi marki do rajów podatkowych – klienci oburzeni
Profesor miał rację. Kiedy kelner lub kelnerka przedstawiali się imieniem do klienta, to ich napiwek wzrastał o 53 proc. w stosunku do sytuacji, w których tego nie robili. Podobnie o 20 proc. (w przypadku mężczyzn) i o 25 proc. (w przypadku kobiet) wzrastały napiwki osób, które pochylały się nad stolikiem udając zainteresowanie klientem. Najbardziej, bo średnio aż o 140 proc., wzrosły napiwki tych osób z obsługi, które zaczęły się uśmiechać.

Dobry efekt daje też delikatne muśnięcie klienta ręką (wzrost o 42 proc.), a także opowiedzenie dowcipu (40 proc.) lub zadanie mu zagadki (18 proc.). Serce klientów topnieje również wtedy, gdy zobaczą na swoim rachunku narysowane słońce – są skłonni podarować kelnerowi napiwek o 37 proc. wyższy niż zwykle. Pozostałe sprytne sposoby, na które zwracamy uwagę podświadomie, to korzystanie przez kelnerów z eleganckich tac przy podawaniu terminali płatniczych, słowo „dziękuję” na rachunku – wzrost o 13 proc., czy próba przepowiedzenia dobrej pogody (18 proc.). Co ciekawe, narysowanie na rachunku uśmiechu zwiększy napiwek jedynie kobietom pracującym w obsłudze gastronomicznej. W przypadku obu płci klient zapłaci jednak o 21 proc. więcej, jeśli wraz z rachunkiem otrzyma cukierka.

Interesujące są również badania francuskich naukowców którzy dowiedli, że kelnerki noszące uniformy koloru czerwonego mogą otrzymać nawet o 26 proc. wyższe napiwki niż wtedy, gdy ich ubranie ma inny kolor. Badacze poprosili jedenaście kelnerek z pięciu restauracji o obsługiwanie klientów w strojach w różnych kolorach. Napiwki wzrosły co najmniej o 14,6 proc., kiedy miały one na sobie uniformy w kolorze czerwonym. Zależność ta dotyczyła jednak tylko napiwków wręczanych przez mężczyzn – kolor ten nie działał na kobiety.

Justyna Niedbał


Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Janusz26cm
jakby mi miła kelnerka zrobiła laskę z połykiem to bez mrugnięcia okiem dałbym 100zł napiwku albo nawet więcej.
~e.
Muśnięcie dłonią? Nachylanie się nad stolikiem? Kogo to niby nastraja do płacenia? Dla mnie takie zachowanie stanowi tylko i wyłącznie naruszenie mojej prywatnej przestrzeni, a to znoszę bardzo źle.
~as
A ja mam koleżankę, która tak długo udawała że nie ma jak inaczej zapłacić, że pizza driver zgodził się na strate w kowcie 1 zł. po tym zdarzeniu przestałem tam zamawiać.
~VentureRestore
Kiedyś zawsze zostawiałem kelnerom te < 10 zł reszty, ale w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że w skali roku przewalam w ten sposób ładne parę tysięcy złotych (często jadam poza domem). Dzisiaj mogą tańczyć kankana, ale napiwku nie dostaną. Opisane triki znam i wcale mnie nie wzruszają, a wręcz irytują, np. ludzie ze starbucks Kiedyś zawsze zostawiałem kelnerom te < 10 zł reszty, ale w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że w skali roku przewalam w ten sposób ładne parę tysięcy złotych (często jadam poza domem). Dzisiaj mogą tańczyć kankana, ale napiwku nie dostaną. Opisane triki znam i wcale mnie nie wzruszają, a wręcz irytują, np. ludzie ze starbucks lubują się w skracaniu dystansu poprzez mówienie per Ty, ponadto proszą o imię ażeby napisać je na kubku z kawą - pewnie jakiś skrzywiony marketingowiec myśli, że wielka radocha mieć swoje imię na kubku. Generalnie bardziej mnie irytują te przesadzone formy lizodupstwa lub udawania dobrego kolegi.
~lol3
dla mnie napiwek to podziękowanie dla obsługi za "coś ekstra" albo po prostu za staranie się (w moim odczuciu). Jak idę coś zjeść czy wypić i w jednym miejscu obsługują mnie "na odwal się" to ja też ich tak samo traktuję i z reguły kończy się na braku napiwku. Jak obsługa jest uprzejma, kulturalna i kompetentna dla mnie napiwek to podziękowanie dla obsługi za "coś ekstra" albo po prostu za staranie się (w moim odczuciu). Jak idę coś zjeść czy wypić i w jednym miejscu obsługują mnie "na odwal się" to ja też ich tak samo traktuję i z reguły kończy się na braku napiwku. Jak obsługa jest uprzejma, kulturalna i kompetentna to dostaje ode mnie napiwek w ramach podziękowania za dodatkowe umilenie spędzonego czasu. Kompetencja i kultura wciąż jednak niestety dotyczy znacznej mniejszości obsługi w polskich restauracjach i knajpach.
Tak samo robię z barmanami, fryzjerami, taksówkarzami i wieloma innymi pracującymi uczciwie ludźmi.
Postawcie się w takiej sytuacji: starasz się i wyróżniasz czymś pozytywnym dla klienta wśród kolegów i koleżanek z branży. No to chciałbyś dostać coś więcej niż oni, prawda?
~endi
kolor czerwony uniformów działa na podświadomość , związany jest z prestiżem , bogactwem , dlatego Amber Gold miał logo koloru czerwono - purpurowego z krzyżem na tle ... cóż oszuści pokończyli studia z psychologii społecznej i doskonale znają ludzką psychikę
~forun
Tendencyjne propagowanie łapownictwa.
Żenada.
~Luks
W USA pracujac nie mialem nic = $0 na godzine a z napiwkow trzeba bylo jeszcze oddac 10% dla sprzatajacego stolik i 5% dla barmana. Tam sie zwykle daje napiwki 10-20% . W innym przypadku po prostu okradasz kogos z pensji i jesli serwis jest dobry to zostawic napiwek trzeba.
Nawet nie wiedzialem ze wiekszosc z powyzszych trikow
W USA pracujac nie mialem nic = $0 na godzine a z napiwkow trzeba bylo jeszcze oddac 10% dla sprzatajacego stolik i 5% dla barmana. Tam sie zwykle daje napiwki 10-20% . W innym przypadku po prostu okradasz kogos z pensji i jesli serwis jest dobry to zostawic napiwek trzeba.
Nawet nie wiedzialem ze wiekszosc z powyzszych trikow wykozystywalem podswiadomie 12 lat temu. Klasa restauracji tez robila swoje. Pozdrowienia dla wszystkich dalej w tym businessie.
~mama
a mi sie nie podoboa chytry tytul redaktorki - zaniza wartosc pracy osob pracujacych w tym zawodzie - wstyd
~chingón
W UK rynek kelnerski został opanowany przez Rumunów. Mówisz "rumun", masz na myśli kelnera. To dlatego, że Polacy nie chcą pracować w tym zawodzie, gdyż jest dla nas poniżający. Nie lubimy być służącymi i wazeliniarzami, jest to poniżej naszej godności i honoru narodowego- wynika to z naszej historii. Rumuni nie mają takich W UK rynek kelnerski został opanowany przez Rumunów. Mówisz "rumun", masz na myśli kelnera. To dlatego, że Polacy nie chcą pracować w tym zawodzie, gdyż jest dla nas poniżający. Nie lubimy być służącymi i wazeliniarzami, jest to poniżej naszej godności i honoru narodowego- wynika to z naszej historii. Rumuni nie mają takich zahamowań, wręcz przeciwnie, są stworzeni do żebrania, usługiwania i kradzieży napiwków (tak tak, kelnerzy znaczną część swych zarobków uzyskują zwijając napiwki do kieszeni, zamiast wkładać je do wspólnej puli). Dlatego, jeśli nie chcemy jeszcze bardziej rozpuszczać kelnerów, powinniśmy obserwować, co Rumun zrobi z naszym napiwkiem- czy zwinie go do kieszeni, czy odniesie skarbonki. Najlepiej zostawiać napiwek na tacy (nie na stole), a jeszcze lepiej zostawiać go wychodząc z lokalu, przy barze, lub też w obecności tzw. "menedżera", czyli kelnerzyny odpowiedzialnego za pracę wszystkich kelnerów. Menedżer nigdy nie jest Rumunem, jest najczęściej Polakiem lub Murzynem.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki