Chorwacja pozytywnie o obecności BiH w Unii

Chorwacja chce, żeby jej południowo-wschodni sąsiedzi poszli drogą integracji z Unią Europejską i NATO - mówi minister spraw zagranicznych Chorwacji Miro Kovacz.

Bardzo się cieszymy, że Bośnia i Hercegowina złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej, zachęcaliśmy ją do tego kroku - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej szef chorwackiej dyplomacji, który przebywał wczoraj z oficjalną wizytą w Warszawie. Miro Kovacz zapewnia, że Chorwacja jest gotowa do podpisania porozumienia o partnerstwie w ramach Unii, które umożliwi techniczne wsparcie Bośni i Hercegowiny w jej drodze do unijnych struktur.

Mimo zapewnień o wspieraniu krajów regionu w integracji z Unią, Chorwacja w kwietniu nie zgodziła się na otworzenia 23. rozdziału w negocjacjach akcesyjnych Serbii ze Wspólnotą. Dotyczy on wymiaru sprawiedliwości i praw podstawowych. Miro Kovacz twierdzi jednak, że relacje między Chorwacją i Serbią są intensywne i dobrze się rozwijają. "Serbia nie skarżyła się, że ktoś ją blokuje, kiedy musiała rozpocząć dialog z Kosowem, żeby otworzyć pierwsze dwa rozdziały" - mówi minister. Jak zapewnia, Chorwacja pomaga w tym, żeby znaleźć jaka najlepsze rozwiązanie w celu otwarcia 23. rozdziału.

Serbia rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Unią Europejską w styczniu 2014 roku. Natomiast Bośnia i Hercegowina wniosek o członkostwo złożyła w tym roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/dabrf

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Miro

Eh nie będzie juz ani dialogu a ni współpracy na linii serbia-chorwacja-BiH-Kosowo. Pamiętać trzeba o jednej rzeczy a mianowicie ze Bałkański kocioł zawsze wrze. Współpraca i porozumienie to pić na wodę !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil