REKLAMA

Chodorkowski do Zachodu: Przygotujcie się na odejście Putina

2016-10-25 05:55
publikacja
2016-10-25 05:55

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski zaapelował we wtorek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" do krajów Zachodu, szczególnie zaś do Niemiec, by przygotowały się do współpracy z Rosją po odejściu Władimira Putina ze sceny politycznej.

fot. Krystian Maj/FORUM / / FORUM

Putin kontynuuje marsz "w kierunku państwa autorytarnego", które zachowuje się jak "nieograniczony władca swych obywateli" i "w nieskrywany sposób demonstruje swą dominację" - pisze Chodorkowski.

Putin zarzucił, zdaniem Chodorkowskiego, wszelkie plany modernizacji Rosji. Nie zamierza walczyć z korupcją, ani też wzmacniać przedsiębiorczości czy też sprawić, by sądy były bardziej niezależne, gdyż zagroziłoby to systemowi władzy. "Jeżeli stanowiska przydzielane byłyby nie na podstawie lojalności, lecz kompetencji, wszystko by się zawaliło" - tłumaczy żyjący na imigracji krytyk Kremla.

Jedyną drogą, jaka pozostała Putinowi, jest "podbijanie w nieskończoność stawki" w nowej zimnej wojnie i przekonywanie własnych obywateli, że "wszystkiemu winni są zewnętrzni wrogowie oraz ich rosyjscy poplecznicy" - czytamy w artykule autorstwa Chodorkowskiego.

"Rosja musi wrócić na ścieżkę europejską"

Były szef Jukosu uważa, że Rosja nie ma innego wyjścia jak "powrót na ścieżkę europejską". "Kraje zachodnie muszą już dziś wypracować precyzyjny, obliczony na długą metę plan dla Rosji, który pomoże mojemu krajowi powrócić na wyznaczoną przez historię drogą europejskiego rozwoju" - pisze Chodorkowski, który w 2004 r. uznawany był za najbogatszego człowieka w Rosji.

Jego zdaniem Zachód nie powinien przy tym koncentrować się za bardzo na Putinie, lecz "patrzeć poprzez niego w przód". Szczególnie Niemcy - kraj, który tak dobrze zna Rosję, powinien "stworzyć grunt" dla dyskusji nie tyle o Putinie i jego nieobliczalności w polityce zagranicznej, co raczej o procesach, które z pewnością będą w przyszłości zachodzić w rosyjskim społeczeństwie i w rosyjskiej gospodarce.

Taka dyskusja pozwoli krajom zachodnim na lepsze przygotowanie się na nadchodzące zmiany w Rosji niż miało to miejsce w 1991 roku - zaznaczył Chodorkowski.

Nadchodzi czas "po Putinie"

W okresie "po Putinie" Zachód powinien zaoferować Rosji europejskie wartości i doświadczenie ich praktycznego stosowania, technologie oraz reintegrację. "Wszystko inne mieszkańcy Rosji stworzą własnymi siłami" - napisał więziony w Rosji w latach 2005-13 Chodorkowski w "FAZ".

Chodorkowski mieszka obecnie poza Rosją; w 2013 roku został ułaskawiony przez Putina i dzięki niemieckiemu pośrednictwu wyjechał za granicę. W 2005 roku był skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty postawiono mu, gdy popadł w konflikt z Putinem, oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać partie opozycyjne.

Po aresztowaniu Chodorkowskiego jego koncern doprowadzono do bankructwa. Warta niegdyś 40 mld dolarów spółka została znacjonalizowana, a większość aktywów przekazano Rosnieftowi, koncernowi naftowemu kierowanemu przez Igora Sieczyna, jednego z najbliższych współpracowników Putina. Chodorkowski nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Ewa
Chodorkowski przyznal ze 50% mial Rotshild , I teraz sadzi sie z Rosja o zwrot polowy warosci Jukosu
~heh
no...a wtedy parchate poloza na rosji swoja dlon...
~DarekD
Powiedział co wiedział, chciałoby się określić z dozą ironii tę jego wypowiedź. Chodorkowski niech nie udaje nieskazitelnego i uczciwego!!!. Złapano go w Rosji Putina za złodziejstwo i super machloje z okresu rozsprzedającego Rosję pijaczka Jelcyna, więc teraz -gdy go cudem ułaskawiono po niemieckim wsparciu- szczeka Powiedział co wiedział, chciałoby się określić z dozą ironii tę jego wypowiedź. Chodorkowski niech nie udaje nieskazitelnego i uczciwego!!!. Złapano go w Rosji Putina za złodziejstwo i super machloje z okresu rozsprzedającego Rosję pijaczka Jelcyna, więc teraz -gdy go cudem ułaskawiono po niemieckim wsparciu- szczeka jak umie ze swojej szwajcarskiej budy. A co do tematu, który porusza : Rosja to jedyny kraj, który może przeciwstawić się "miłującym pokój" kowbojom z USA. Nie położyły jej zachodnie sankcje -co więcej- spowodowały one, że przyspieszono w Rosji gospodarcze uniezależnienie się od zachodu. Taki np. rosyjski Sbierbank za sam II kwartał 2016 wypracował aż 2,2 mld dol. zysku netto, czyli więcej jak cały sektor bankowy Polski za całe I półrocze 2016, a całe PKB Rosji za III kw. 2016 osiągnęło już ( oficjalnie wyniki za 3 tygodnie, ale wszystkie składniki składowe na to wskazują ) wynik dodatni. Wiec panie Chodorkowski, nie pleć pan bzdur i posługuj się rzetelnymi danymi.
~niepelnosprawny_org
wszyscy liczacy sie biznesmeni i ci co mieli "bardzo duzo" wyjechali, bo do kazdego z nich cos Putin by miał, ale raczej ma racje, ze to koniec ery "Putinowskiej"....
~lowca_lemingow
dlaczego ten śmieć i uczciwy zyd nie gnije w gułagu?
~pbx
W dzisiejszych czasach pojęcie dyktatura jest bardzo płynne, dla mnie oba typy dyktatury są mało ciekawe:
- Dyktatura typu USA - niby wolno wszystko mówić ale można mieć wypadek i zginąć w podejrzanych okolicznościach - zostać odstrzelonym przez drona
- Dyktatura typu Rosja - wiadomo czego nie można mówić żeby
W dzisiejszych czasach pojęcie dyktatura jest bardzo płynne, dla mnie oba typy dyktatury są mało ciekawe:
- Dyktatura typu USA - niby wolno wszystko mówić ale można mieć wypadek i zginąć w podejrzanych okolicznościach - zostać odstrzelonym przez drona
- Dyktatura typu Rosja - wiadomo czego nie można mówić żeby nie mieć kłopotów
~mirek
Putin się kończy ? Chory, czy mają na niego jakiegoś haka ? Od jakiegoś czasu pojawiają się takie info, ale żadnych konkretów. A tymczasem Car trzyma się całkiem dobrze.
~icek
Odezwał sie aszkenazi Борисович nieskazitelnie uczciwy . Stracił szanse by milczeć :-(
~Ted
Po Putinie będzie druga Syria tylko,ze Rosja ma bron atomowa i może być gorąco.
~memento
Po niektórych wpisach widać , że agentura sowiecka ma się w Polsce dobrze, homosovieticus wrył się głęboko w nasze wsie i miasteczka. Ja uważam że każdy dyktator na początku swojej " kariery " politycznej powinien być odstrzelony i Świat uniknął by masę nieszczęść, vide Hitler, Stalin, Mao i cała masa Po niektórych wpisach widać , że agentura sowiecka ma się w Polsce dobrze, homosovieticus wrył się głęboko w nasze wsie i miasteczka. Ja uważam że każdy dyktator na początku swojej " kariery " politycznej powinien być odstrzelony i Świat uniknął by masę nieszczęść, vide Hitler, Stalin, Mao i cała masa innych morderców. Putin obecnie jest nie do ruszenia, ale piętnaście lat temu był.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki