REKLAMA

Chodorkowski dla "Spiegla": w Rosji dojdzie do rozlewu krwi

2014-09-21 17:36
publikacja
2014-09-21 17:36

Rosyjski biznesmen i krytyk Kremla Michaił Chodorkowski ostrzegł w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", że im dłużej Władimir Putin pozostaje u władzy w Rosji, tym bardziej prawdopodobne jest powstanie narodowe grożące rozlewem krwi.

Michail Chodorkowski / fot. Krystian Maj / FORUM

"Putin będzie kroczył aż do gorzkiego końca drogą rządów autorytarnych. (...) Zmiana władzy w sposób demokratyczny jest mało prawdopodobna" - powiedział Chodorkowski w rozmowie ze "Spieglem".

"Im dłużej Putin pozostaje u władzy, tym bardziej prawdopodobny staje się wielki rozlew krwi" - uważa były szef koncernu Jukos. Jak zaznaczył, obawia się wybuchu narodowego powstania. "Moim zadaniem jest przyśpieszenie procesu zmiany władzy i zabezpieczenie go w taki sposób, by jak najmniej ludzi ucierpiało" - wyjaśnił Chodorkowski.

Chodorkowski: Putin popełnił wielki błąd w stosunku do Ukrainy

Jak wyjaśnił, Putin widzi w Ukrainie część "świata rosyjskiego" i usiłuje nie dopuścić do tego, by Kijów "zdryfował" na Zachód. Były oligarcha zarzucił Zachodowi, że uprawiając tzw. realpolitik wobec Rosji, ośmieliła Putina, który uważa, że "wszystko mu wolno".

Poparcie Rosjan dla polityki Kremla Chodorkowski tłumaczy "stanem histerii", w jakim obecnie znajduje się rosyjskie społeczeństwo. By utrzymać ten nastrój Putin musi stosować coraz większe dawki narkotyku, którym jest narodowy szowinizm. Historia pokazuje, że to się zawsze źle kończy - zauważył.

Chodorkowski zastrzegł, że nie uważa Putina za wroga i nie nienawidzi go. "Putin jest moim politycznym przeciwnikiem" - stwierdził.

Michaił Chodorkowski w grudniu 2013 roku, po odsiedzeniu 10 lat w kolonii karnej, został ułaskawiony przez prezydenta Putina. Kreml tłumaczył wówczas swą decyzję względami humanitarnymi. O jego uwolnienie zabiegali kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz były minister spraw zagranicznych Hans-Dietrich Genscher. Natychmiast po uwolnieniu Chodorkowski wyjechał do Niemiec, gdzie wkrótce potem dotarli jego rodzice. Były oligarcha i były szef koncernu Jukos otrzymał roczne odnawialne prawo pobytu w Szwajcarii.

Niegdyś najbogatszy Rosjanin, 51-letni obecnie Chodorkowski był skazany na 10 lat i 10 miesięcy kolonii karnej za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Biznesmen twierdzi, że stawiane mu zarzuty były politycznie umotywowane. (PAP)

lep/ zab/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~MODAR
Najpierw Marks i Engels,potem Lenin,następnie Stalin przysiągł zrealizować ich "Testament"-Globalny komunizm poprzez światowąrewolucję Proletariatu,nie wyszło z proletariatem.Zbyt wielkamasa,łatwiej i przyjemniej uzależnić tych 5% w rękach którychjest 90 %kapitału.Myślę że podobną taktykę realizuje PUTIN.Najpierw Marks i Engels,potem Lenin,następnie Stalin przysiągł zrealizować ich "Testament"-Globalny komunizm poprzez światowąrewolucję Proletariatu,nie wyszło z proletariatem.Zbyt wielkamasa,łatwiej i przyjemniej uzależnić tych 5% w rękach którychjest 90 %kapitału.Myślę że podobną taktykę realizuje PUTIN.Przykład -uzależnienie wielkich koncernów Niemiec,Francji,Włoch,nie mówiąc opaństeach Europy środkowej.Unio obudż się!
~Andrew
W 1918 roku juz takiego przywieźli do Rosji ze szwajcarji. Lenin się nazywał, rewolucjonista pieprzony. Sponsorem bakier z USA, kasa wyprana przez niemieckie banki na konto poszła. A ten to samo, identyk w czystej postaci.
~1864
Chodorkowski : w Rosji dojdzie do rozlewu krwi - wie dobrze koles co mowi i na co wylozyl kase
~rtr
Zdaje się, że Chodorkowski miał się nie udzielać politycznie w ramach swojego wyjścia z łagru. Na jego miejscu bym tak nie podskakiwał, bo jeszcze polonem się zatruje.
~kinging
Ceny rosną, poziom ochrony zdrowia spada, paliwo drożeje, a płace takie same i bezrobocie wysokie + wydarzenia na Ukrainie, więc nie ma co tu zgadywać...
~mi
Jak na kogoś kto przebywał 10 lat w łagrach dobrze wygląda. Putn go oszczędzał.
~icek
ale bracia popieraja pejsiatego ulaskawionego przestepce ! a myslalem ze nasza propaganda juz nie chwyta. shalom.
~anonimowy
Czemu aż tak boicie się żydów,mówię boicie bo agresja jest wynikiem strachu mającym zawczasu zapobiec zagrożeniu. icek przecież nikt ci krzywdy nie zrobi spokojnie, wyluzuj się. Czy chrześcijanin, islamista, buddysta czy ateista każdy kto ma żyłkę do interesu coś osiągnie i nie jest to uwarunkowane wyznawaną religią.Czemu aż tak boicie się żydów,mówię boicie bo agresja jest wynikiem strachu mającym zawczasu zapobiec zagrożeniu. icek przecież nikt ci krzywdy nie zrobi spokojnie, wyluzuj się. Czy chrześcijanin, islamista, buddysta czy ateista każdy kto ma żyłkę do interesu coś osiągnie i nie jest to uwarunkowane wyznawaną religią. Chyba że chcesz powiedzieć że każdy wyznawca judaizmu otrzymuje mistyczny dar do zarabiania pieniędzy. u władzy jest więcej "zadeklarowanych" katolików i egoistycznych ateistów niż żydów
~icek odpowiada ~anonimowy
w tym sek anonimowy cieniu ze my ich sie nie boimy tylko jak robia szachrajstwa i przekrety [kosztem calego narodu] to juz tego nie zdzierzymy .
~anonimowy odpowiada ~icek
Widzę że nie zrozumiałeś tego co napisałem. No ale dobrze podaj jakieś argumenty bądź dowody że to sprawka żydów. Jeżeli ich nie masz to widać że lęk przerodził się w znacznie bardziej poważne schorzenie jakim jest obsesjaPS mówiąc o dowodach nie mam na myśli artykułów z pesudoblogów. Bo na takich można też Widzę że nie zrozumiałeś tego co napisałem. No ale dobrze podaj jakieś argumenty bądź dowody że to sprawka żydów. Jeżeli ich nie masz to widać że lęk przerodził się w znacznie bardziej poważne schorzenie jakim jest obsesjaPS mówiąc o dowodach nie mam na myśli artykułów z pesudoblogów. Bo na takich można też znaleźć teorie spiskowe jako że ziemia kręci się w okół słońca.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki