REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Branża IT zwalnia, ale specjaliści wciąż stawiają wymagania

Katarzyna Wiązowska2023-05-26 11:07redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-26 11:07

Od początku 2023 roku w branży technologicznej na świecie dokonano już wielu zwolnień. Również polska branża zaczyna odczuwać znaczne spowolnienie. Jednak zmniejszenie liczby otwierających się procesów rekrutacyjnych w tym sektorze nie wpływa na spadek oczekiwań kandydatów. Z danych Cpl Poland wynika, że specjaliści IT wciąż oczekują elastyczności w wyborze formy zatrudnienia, a więc możliwości zdecydowania pomiędzy umową o pracę a kontraktem B2B.

Branża IT zwalnia, ale specjaliści wciąż stawiają wymagania
Branża IT zwalnia, ale specjaliści wciąż stawiają wymagania
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Wielkie koncerny technologiczne od początku roku zwolniły już tysiące pracowników. Amazon zredukował 27 tys. etatów, firma macierzysta Google (Alphabet) ogłosiła w styczniu zwolnienie 12 tys. pracowników, a w nadchodzących miesiącach Meta zwolni 10 tys. osób. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

Mniejsze potrzeby rekrutacyjne niż w 2022 r.

Jak twierdzi Mikołaj Jaśkiewicz, Division Manager IT & Telco, w Cpl Poland, firmy zajmującej się pozyskiwaniem i rozwojem talentów, problem masowych zwolnień dotyka przede wszystkim największych graczy technologicznych, którzy do tej pory strategię rekrutacyjną opierali na potrzebach przyszłych projektów.

– Obecnie firmy planują działania rekrutacyjne w oparciu o aktualne potrzeby, rozważniej podchodząc do planów wysokich wzrostów – uważa Mikołaj Jaśkiewicz. – Pomimo zawahań, wciąż obserwujemy duże potrzeby rekrutacyjne w sektorze IT, jednak są one zdecydowanie mniejsze niż w 2022 roku.

Niezbędna gwarancja zatrudnienia

Mimo mniejszej liczby rekrutacji w branży IT, nie widać spadku oczekiwań kandydatów. Specjaliści z tego sektora wciąż oczekują zarówno wysokich zarobków, atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, jak i elastyczności w wyborze formy zatrudnienia. Chcą sami zdecydować czy będzie to pomiędzy umowa o pracę czy też kontrakt B2B.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jednak warunkiem koniecznym do podjęcia współpracy na zasadach B2B jest pewność dołączenia do konkretnego projektu, który spełniałby ich oczekiwania, dając możliwość rozwoju i pracy w oparciu o najnowsze technologie. Choć informacje na temat projektu zawsze były ważnym czynnikiem decydującym o przyjęciu oferty przez kandydata, w tym roku czynnik ten może mieć kluczowe znaczenie – wynika z danych Cpl Poland. W obliczu doniesień o zwolnieniach w branży, kandydaci chcą mieć pewność, że po dołączeniu do organizacji będą mieli gwarancję wykonywania działań związanych z danym projektem.

Preferowany model B2B

Według Cpl Poland doświadczeni pracownicy sektora IT najczęściej wybierają pracę w modelu B2B, z kontraktem dopasowanym do ich indywidualnych preferencji. Dużym zainteresowaniem cieszą się także projekty krótkoterminowe, pozwalające im na częste zmiany środowiska pracy i postrzeganie projektu jako zadania do wykonania. Umożliwia im to również współpracę z wieloma klientami równocześnie, co pozwala na zwiększenie dochodów.

Aby dostosować się do takich wymagań specjalistów, pracodawcy coraz częściej wykorzystują takie narzędzia jak IT contracting, co pozwala na elastyczne dostosowywanie wielkości kadry przedsiębiorstwa do jej aktualnych potrzeb.

– Jest to korzystne dla pracodawcy, ze względu na ograniczone kwoty podatku i składek ZUS, a pracownicy mają możliwość wynegocjowania dla siebie lepszych, bardziej odpowiadających ich doświadczeniu i oczekiwaniom stawek – uważa Mikołaj Jaśkiewicz.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bha
Raczej zwalnia pracowników stanowiących już obecnie za duże koszty płacowe dla branży, by potem na ich miejsce znależć ludzi z dużo mniejszymi początkowymi wymogami płacowymi w branży. Cóż... Takie rynkowe coraz częstsze w wielu branżach, zawodach oszczędnościowe zagrania i cięcie kosztów dla poprawy firmowych ogólnych zysków. Niestety
krokodilko
tak, tak, zwolnią senior-dev-a na jego miejsce zatrudnią 2 uniorów za 1/4 stawki.
Juniorów po 3 tygodniowych kursach jest na pęczki.
Nie może tu zabraknąć cytatu z prezesa Filipiaka (Comarch): każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów (lub studentów).
trollmaster
A ten jak zwykle: meee meee meee.

Nudny jesteś.
chmiels
5 juniorów za 1/4 stawki wychodzi drożej niż 1 senior bo senior zrobi a juniorzy nie zrobią choćby się zesrali. 5,10 czy 50 studentów medycyny nie zrobi przeszczepu serca.
dreustachy
W korporacjach zwalnia się ze stanowisk administracyjnych, a nie specjalistów IT.
emk6
do mnie caly czas oferty splywaja (IT, 20 lat doswiadczenia).
bha
Do czasu,aż przyjdzie z góry kolejna firmowa redukcja oszczędnościowa na tańszy model pracowniczych usług.Niestety
igła
Haha, to tak jak nauczyciele. Jest ich za dużo i też stawiają wymagania.
Hej, prawnuk, czy twoja siostra pokazała ci PIT za 2022 rok ?
hfjdj
Obrzydliwa reklama. A treść papka. Czyli dzien jak co dzień.
bha
Tą raczej jednostronną niby tylko słuszną, prawdziwą rynkową wielo papkę tutaj też trzeba umieć między wierszami czytać i co najważnejsze wyciągać z niej prawidłowe nie tylko dla siebie wnioski.Niestety

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki