REKLAMA

Chmura słów z dwóch expose premiera Morawieckiego – co się zmieniło?

Ignacy Morawski2019-11-21 11:10założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-11-21 11:10
fot. Aleksander Zieliński / Sejm RP

Zajmowaliśmy się w ostatnich miesiącach w SpotData przy kilku projektach statystyczną analizą tekstu. Wykorzystałem stworzone przez nas narzędzia do analizy expose premiera Mateusza Morawieckiego, by dostrzec, co zmieniło się w ostatnich latach i na co teraz rząd będzie stawiał w porównaniu z poprzednią kadencją.

Przeprowadziłem ćwiczenie polegające na tym, by z tegorocznego expose wyłapać słowa, które występowały z istotnie wyższą częstotliwością niż w poprzednim.

Główna zmiana w tonie expose nie dotyczy oczywiście gospodarki. Są dwa tematy, które premier w tym roku poruszał wyraźnie częściej niż dwa lata temu –„normalność” i „rodzina”. Co się za tym kryje? Może próba uspokojenia napięć politycznych („normalność”). A może zmiana frontu konfliktu politycznego, z instytucjonalnego na ideowy („rodzina”).

W obszarze tematów gospodarczych najistotniejszym słowem, które dość często pojawiało się w tym roku, a nie było go w ogóle przed dwoma laty, jest "dobrobyt". „Polski model państwa dobrobytu” (welfare state) to hasło, które rząd od wielu miesięcy eksploatuje bardzo mocno. Trudno się dziwić, skokowa poprawa nastrojów społecznych i poczucia bezpieczeństwa na rynku pracy to największa pozytywna zmiana, jaka zaszła w Polsce za kadencji tego rządu.

Jednocześnie znacznie rzadziej występowało w tegorocznym expose słowo "gospodarka". Dlaczego? Może dlatego, że przy spokojnej sytuacji makroekonomicznej rząd musi większą uwagę poświęcić bardzo konkretnym dziedzinom – głównie energetyce i opiece zdrowotnej. A może też dlatego, że program wielkiego pchnięcia inwestycyjnego idzie słabo i rząd nie za bardzo ma pomysł, jak to zmienić. Dostrzegają to nawet ludzie związani z obecną ekipą rządzącą. Na przykład Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, powiedział niedawno: „PiS nadal ma zbyt niskie zdolności do koordynacji złożonych przekształceń strukturalnych” (cytat z "wSieci").

Ostatecznie wszystko w słowach premiera wydaje się bardziej przyziemne. Widać to chociażby po fakcie, że znacznie rzadziej niż przed czterema laty używał słowa "chciałbym", a częściej słowa "wprowadzimy". No więc ZOBACZYMY.

/ SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki