Chmura słów z dwóch expose premiera Morawieckiego – co się zmieniło?

założyciel SpotData.pl

Zajmowaliśmy się w ostatnich miesiącach w SpotData przy kilku projektach statystyczną analizą tekstu. Wykorzystałem stworzone przez nas narzędzia do analizy expose premiera Mateusza Morawieckiego, by dostrzec, co zmieniło się w ostatnich latach i na co teraz rząd będzie stawiał w porównaniu z poprzednią kadencją.

Przeprowadziłem ćwiczenie polegające na tym, by z tegorocznego expose wyłapać słowa, które występowały z istotnie wyższą częstotliwością niż w poprzednim.

Główna zmiana w tonie expose nie dotyczy oczywiście gospodarki. Są dwa tematy, które premier w tym roku poruszał wyraźnie częściej niż dwa lata temu –„normalność” i „rodzina”. Co się za tym kryje? Może próba uspokojenia napięć politycznych („normalność”). A może zmiana frontu konfliktu politycznego, z instytucjonalnego na ideowy („rodzina”).

W obszarze tematów gospodarczych najistotniejszym słowem, które dość często pojawiało się w tym roku, a nie było go w ogóle przed dwoma laty, jest "dobrobyt". „Polski model państwa dobrobytu” (welfare state) to hasło, które rząd od wielu miesięcy eksploatuje bardzo mocno. Trudno się dziwić, skokowa poprawa nastrojów społecznych i poczucia bezpieczeństwa na rynku pracy to największa pozytywna zmiana, jaka zaszła w Polsce za kadencji tego rządu.

Jednocześnie znacznie rzadziej występowało w tegorocznym expose słowo "gospodarka". Dlaczego? Może dlatego, że przy spokojnej sytuacji makroekonomicznej rząd musi większą uwagę poświęcić bardzo konkretnym dziedzinom – głównie energetyce i opiece zdrowotnej. A może też dlatego, że program wielkiego pchnięcia inwestycyjnego idzie słabo i rząd nie za bardzo ma pomysł, jak to zmienić. Dostrzegają to nawet ludzie związani z obecną ekipą rządzącą. Na przykład Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, powiedział niedawno: „PiS nadal ma zbyt niskie zdolności do koordynacji złożonych przekształceń strukturalnych” (cytat z "wSieci").

Ostatecznie wszystko w słowach premiera wydaje się bardziej przyziemne. Widać to chociażby po fakcie, że znacznie rzadziej niż przed czterema laty używał słowa "chciałbym", a częściej słowa "wprowadzimy". No więc ZOBACZYMY.

(SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil