REKLAMA

Chłodne przyjęcie "Kurska". Gra rozczarowała inwestorów

2018-11-08 10:11
publikacja
2018-11-08 10:11

W środę wieczorem odbyła się premiera długo wyczekiwanego "Kurska", gry autorstwa notowanej na NewConnect spółki Jujubee. Wiele wskazuje na to, że zamiast hitu będzie spore rozczarowanie.

Chłodne przyjęcie "Kurska". Gra rozczarowała inwestorów / Jujubee

Gra "Kursk" miała być hitem, który rozbudzał nie tylko wyobraźnię graczy, ale także i inwestorów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni notowania spółki wzrosły aż o 60 proc., co świetnie obrazowało gorączkę towarzyszącą premierze. Wyczekiwany dzień nastąpił 7 listopada, gdy wieczorem grę udostępniono do kupienia na platformie Steam.

I wówczas bańka pękła. Wprawdzie na Steamie przeważają opinie pozytywne, jednak jedynie w stosunku 55:45 (do tej pory pojawiły się 34 opinie). To wynik bardzo słaby. Szczególnie, że potwierdzają go opinie z innych serwisów. Przykładowo na Metacritics średnia wynosi ledwie 6,0 (choć wyliczono ją na podstawie tylko 6 ocen). Można więc mówić o sporym rozczarowaniu.

- "Kursk" to pierwsza w historii dokumentalno-przygodowa gra wideo inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. W grze wcielasz się w rolę szpiega, który znajduje drogę na rosyjskim okręcie podwodnym K-141 Kursk. Twoim zadaniem jest zebranie tajnych informacji o rewolucyjnych superkawitacyjnych torpedach Szkwał - głosi opis gry.

Rozczarowani narzekają przede wszystkim na długość gry. Tytuł - jak wynika z komentarzy graczy - można przejść w 4 godziny tymczasem jego cena wynosi aż 99 zł. Zauważyli to chyba nawet sami twórcy, którzy już w dniu premiery zdecydowali się na 15-proc. rabat (promocja ma trwać do 14 listopada). Narzekania dotyczą także sporej liczby błędów graficznych, liniowości i słabej optymalizacji. Recenzujący pozytywnie wskazują z kolei na dobry klimat, pojawiają się także opinie, że gra może nie jest filmem akcji, jednak można ją uznać za coś w rodzaju dobrej, interaktywnej książki.

Rozczarowanie inwestorów / Bankier.pl

Rozczarowanie widać także na giełdzie. Kurs Jujubee na czwartkowej sesji przez długi czas nie mógł się otworzyć, teoretyczny kurs otwarcia - a więc tak, po którym handel odbywałby się, gdyby nie decyzja "widłowego" o zawieszeniu go - wskazywał jednak przeszło 40 proc. spadki. Gdy w końcu handel ruszył akcje Jujubee były notowane 36,2 proc. poniżej środowego zamknięcia.

Warto wspomnieć, że zapowiedź gry „Kursk” spotkała się z bardzo ostrym przyjęciem ze strony rosyjskich mediów i internautów. Widać to było szczególnie po komentarzach pod oficjalnym trailerem, które w zdecydowanej większości pisane były cyrylicą. Krytyka spółki nie jest jednak spowodowana samym wykonaniem gry (choć i tu mają oni wiele zastrzeżeń), a bardziej tematyką samej produkcji. „Kursk” - jak wspomnieliśmy - opowiada bowiem o owianej tajemnicą katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym, czyli tytułowego K-141 Kursk. Cała tragedia rozegrała się zaledwie kilkanaście lat temu (w sierpniu 2000 roku), a więc sprawa według Rosjan jest jeszcze zbyt świeża. Wielokrotnie porównują to oni nawet do sytuacji, gdyby stworzyć grę o katastrofie smoleńskiej. Być może to negatywne podejście Rosjan - silnych przecież w internecie - w pewnym stopniu również negatywnie wpływa na średnią ocenę gry.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
nic_nie_wiem
Ja nie mam pojęcia skąd takie złe opinie, Gra jest po prostu świetna, Bardzo mi się podoba,
djscr
Gra bardzo dobra i super klimat. Nie rozumiem tych ocen negatywnych.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki