Chiny: zmiana na stanowisku szefa partii komunistycznej w Tybecie

Nowym szefem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Tybecie został w niedzielę Wu Yingjie. W przeszłości był m.in. zastępcą gubernatora Tybetańskiego Okręgu Autonomicznego oraz tamtejszym szefem propagandy - informuje chińska agencja prasowa Xinhua.

Pozycja szefa partii w Tybecie, gdzie regularnie dochodzi do antychińskich protestów, ma dla Pekinu szczególne znaczenie. Wielu Tybetańczyków domaga się powrotu do Tybetu ich duchowego przywódcy dalajlamy. W 1959 roku opuścił on ten region podczas powstania przeciwko komunistycznym Chinom, które na początku lat 50. zajęły ten himalajski region.

Tybetański rząd na uchodźstwie w indyjskiej Dharamśali powtarza, że Chiny okupują Tybet i apeluje o większą autonomię dla tego regionu, przy czym odżegnuje się od stosowania przemocy; regularnie wzywa do "pójścia trzecią drogą", czyli do autonomii bez domagania się niepodległości.

Pekin stoi na stanowisku, że historycznie Tybet jest częścią Chin, Tybetańczycy zaś wskazują na faktyczną wielowiekową niepodległość swego kraju.

Nowych szefów KPCh powołano też w prowincjach Yunnan i Hunan. Reuters pisze, że nominacje te są elementem szerszej reorganizacji kadrowej przed zjazdem partii, który odbędzie się jesienią przyszłego roku. Oczekuje się, że prezydent Chin i przywódca KPCh Xi Jinping jeszcze bardziej umocni na nim swoją władzę, powołując swoich ludzi do biura politycznego i stałego komitetu tego biura.

Oczekuje się, że w okresie, jaki pozostał do zjazdu Xi powoła więcej nowych ludzi na kierownicze stanowiska w prowincjach - twierdzą źródła zbliżone do chińskiego kierownictwa.

Nowy szef partii w Tybecie należy - podobnie jak jego poprzednik Chen Quanguo - do największej chińskiej grupy etnicznej Han. Agencja Xinhua poinformowała, że Chen obejmie inne stanowisko, ale nie podała konkretów.

Nowi szefowie partii w prowincjach Yunnan i Hunan - Chen Hao i Du Jiahao - pracowali z Xi Jinpingiem, kiedy w 2007 roku stał on na czele KPCh w Szanghaju. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil