REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu. Debata o 12:00

Chiny: zmiana na stanowisku szefa partii komunistycznej w Tybecie

2016-08-28 17:00
publikacja
2016-08-28 17:00
Chiny: zmiana na stanowisku szefa partii komunistycznej w Tybecie
Chiny: zmiana na stanowisku szefa partii komunistycznej w Tybecie
fot. kamchatka / / YAY Foto

Nowym szefem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Tybecie został w niedzielę Wu Yingjie. W przeszłości był m.in. zastępcą gubernatora Tybetańskiego Okręgu Autonomicznego oraz tamtejszym szefem propagandy - informuje chińska agencja prasowa Xinhua.

Pozycja szefa partii w Tybecie, gdzie regularnie dochodzi do antychińskich protestów, ma dla Pekinu szczególne znaczenie. Wielu Tybetańczyków domaga się powrotu do Tybetu ich duchowego przywódcy dalajlamy. W 1959 roku opuścił on ten region podczas powstania przeciwko komunistycznym Chinom, które na początku lat 50. zajęły ten himalajski region.

Tybetański rząd na uchodźstwie w indyjskiej Dharamśali powtarza, że Chiny okupują Tybet i apeluje o większą autonomię dla tego regionu, przy czym odżegnuje się od stosowania przemocy; regularnie wzywa do "pójścia trzecią drogą", czyli do autonomii bez domagania się niepodległości.

Pekin stoi na stanowisku, że historycznie Tybet jest częścią Chin, Tybetańczycy zaś wskazują na faktyczną wielowiekową niepodległość swego kraju.

Nowych szefów KPCh powołano też w prowincjach Yunnan i Hunan. Reuters pisze, że nominacje te są elementem szerszej reorganizacji kadrowej przed zjazdem partii, który odbędzie się jesienią przyszłego roku. Oczekuje się, że prezydent Chin i przywódca KPCh Xi Jinping jeszcze bardziej umocni na nim swoją władzę, powołując swoich ludzi do biura politycznego i stałego komitetu tego biura.

Oczekuje się, że w okresie, jaki pozostał do zjazdu Xi powoła więcej nowych ludzi na kierownicze stanowiska w prowincjach - twierdzą źródła zbliżone do chińskiego kierownictwa.

Nowy szef partii w Tybecie należy - podobnie jak jego poprzednik Chen Quanguo - do największej chińskiej grupy etnicznej Han. Agencja Xinhua poinformowała, że Chen obejmie inne stanowisko, ale nie podała konkretów.

Nowi szefowie partii w prowincjach Yunnan i Hunan - Chen Hao i Du Jiahao - pracowali z Xi Jinpingiem, kiedy w 2007 roku stał on na czele KPCh w Szanghaju. (PAP)

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki