Chiny zdominowały ranking największych banków świata

W pierwszej piątce największych banków świata znalazły się aż cztery banki z Państwa Środka - wynika z rankingu opracowanego przez agencję informacji biznesowej SNL Financial.

Na szczycie zestawienia SNL Financial uplasował się Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy (Industrial & Commercial Bank of China). Wartość jego aktywów wyceniana jest na 3,5 bln USD.

W pierwszej piątce rankingu znalazły się jeszcze trzy chińskie instytucje finansowe: China Construction Bank (2. miejsce), Chiński Bank Rolniczy (Agricultural Bank of China, 3. miejsce) i Bank of China Ltd. (5. miejsce).

Jeszcze w ubiegłym roku spośród pięciu czołowych lokat na liście tylko dwie należały do chińskich banków. Obecnie jedynym bankiem spoza Państwa Środka, który figuruje w pierwszej piątce, jest brytyjski HSBC (4. miejsce). Wypadły z niej za to francuski BNP Paribas i japoński Mitsubishi UFJ Financial Group, które w tegorocznej edycji rankingu zajęły odpowiednio 7. i 8. pozycję.

Największy bank w Stanach Zjednoczonych, JPMorgan Chase, którego aktywa wyceniane są na 2,6 bln USD, uplasował się na 6. pozycji rankingu SNL Financial. Pierwszą dziesiątkę zamyka brytyjski Barclays. (PAP)

kk/ jtt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 ~DJCat

Niech ktoś sprawdzi te same statystyki z początku lat 90-tych. W tamtym czasie na czele królowały banki japońskie. Szybko okazało się, że ich "wielkość" była w istocie iluzją wynikającą z odmiennych praktyk biznesowych.
Tak samo należy patrzeć na te dane. NIE WIERZĘ, ŻE CHIŃSKIE BANKI SĄ WIĘKSZE NIŻ AMERYKAŃSKIE!!!! Spójrzmy na rynek na którym działają, Chiny są dużym krajem, ale w porównaniu do tzw. Zachodu (Europa, USA, Japonia itd.) nie mogą się równać. To oznacza, że bilanse tych banków są mocno spuchnięte i przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie ten balon przekłuć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~rtty

no wiesz 1,4mld ludzi robi swoje, w Japonii tylko trochę ponad 100mln, chiny już mają gospodarkę porównywalną z USA, a dzięki 4,5 krotnie większej populacji za niedługo ich gospodarka będzie większa od USA i UE razem wziętych, to raczej nieuniknione, w odróżnieniu od rosji chiny postawiły na gospodarkę i to przynosi skutki - świat zaczął się z nimi liczyć więc kursu już nie zmienią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~DJCat odpowiada ~rtty

Nie przeczę, że Chiny dysponują potencjałem, ale popatrz na to realnie, jak bardzo wierzysz w statystyki chińskie? Jak myślisz, jak są wyceniane kredyty udzielone na miasta-widma? Jak zostały zaksięgowane pieniądze (tylko ok. 500 mld USD) na ratowanie giełdy?

Głupotą jest nie liczyć się z Chinami, ale popatrzmy realnie na ten kraj, przeżywa teraz swoje 5 min, zobaczymy czy teraz nie popełniają błędów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~DyktatorMody odpowiada ~DJCat

CHIŃCZYCY POPEŁNIAJĄ BŁĘDY. W pierwszym oddziale China Bank w Warszawie Polacy mieszkający poza Warszawą nie mogą otworzyć rachunku. Mi odmówiono chyba dlatego że mieszkam w Szczecinie. Jezeli polski klient zadeklaruje 1 mln zł wpływów rocznie w obrocie z CHRL jest taka możliwość... POmóżcie!!! >>><<< www.baltic-room.com

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~DyktatorMody odpowiada ~DyktatorMody

ERRATA: W pierwszym istniejącym NOWO OTWARTYM oddziale China Bank.

! Odpowiedz
1 4 ~ojom

Bardzo ładne wiadomości, ale warto pamiętać, że tzw. 'aktywa banku' tak naprawdę do banku wcale nie należą. Nie powinno się więc mówić/pisać 'wartość aktywów takiego to a takiego banku wynosi tyle a tyle', bo takie skróty myślowe mogą sprawiać mylne wrażenie, że banki coś mają. Co gorsza, bankierzy sami często ulegają złudzeniu, że nie tylko kontrolują te aktywa czy też nimi zarządzają, a rzeczywiście je posiadają. Skutki podobnych złudzeń mogą być opłakane, głównie dla deponentów, na co są liczne spektakularne przykłady.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~ojom

Masz racje. Do tego tak samo ludzie mieszkajacy w mieszkaniach z zaciagnietymi kredytami hipotecznymi nie powinni mowic, ze mieszkanie/ dom jest ich. Jest banku :) do czasu splaty kredytu zabezpieczonego hipoteka

! Odpowiedz
1 4 ~Eltor odpowiada ~ojom

Zapomniałeś się przelogować przed polizaniem sobie jajek. :P

! Odpowiedz
0 1 ~ojom odpowiada ~ojom

I tu zachodzi między mną i bankiem pewne podobieństwo: oni tak naprawdę nie mają moich pieniędzy, których ja nawet na oczy nie widziałem, a ja nie mam ich mieszkania, za co im płacę. Taka magia zdarza się tylko w bankowości i finansach.

! Odpowiedz
0 1 ~reccrrfc odpowiada ~Eltor

100/100 8D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil