REKLAMA

Rekordowe wydobycie węgla w Chinach

2022-01-18 06:00
publikacja
2022-01-18 06:00

W obliczu kryzysu energetycznego i rosnących cen surowców Chiny wyraźnie zwiększyły wydobycie węgla. W ubiegłym roku produkcja przekroczyła 4 mld ton - podał urząd statystyczny.

Rekordowe wydobycie węgla w Chinach
Rekordowe wydobycie węgla w Chinach
fot. Antonio Pisacreta / / Zuma Press

Na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku Chińczycy zmagali się z kryzysem energetycznym. Popyt na prąd rósł wraz z odbijającą po kryzysie gospodarką i zamówieniami eksportowymi. Zapotrzebowanie wspierały niekorzystne zjawiska pogodowe - wczesne mrozy na północy i fala upałów na południu kraju. Tymczasem polityka Pekinu sprawiła, że produkcja energii stała się nieopłacalna w obliczu rosnących cen surowców, m.in. węgla i gazu, oraz administracyjnie ograniczanych cen prądu. Ponadto władze centralne chciały ograniczyć uzależnienie gospodarki od "brudnych źródeł energii", co ograniczało aktywność sektora wydobywczego.

Sytuacja okazała się jednak na tyle trudna, że klimat musiał ustąpić miejsca bieżącym problemom. Pekin zmienił kurs, a produkcja węgla w ostatnim kwartale ruszyła, co miesiąc bijąc kolejne rekordy. Tak było również w grudniu, gdy wydobycie przekroczyło 384 mln ton i było o 7,2 proc. wyższe (jak podają statystycy) lub o 9,3 proc. wyższe (jak wynika z oficjalnej bazy danych urzędu statystycznego) niż rok wcześniej.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Mocna końcówka roku sprawiła, że i w całym roku produkcja węgla osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając 4 mld ton. Według komunikatu chińskich statystyków wzrost wyniósł niespełna 5 proc.

Zwiększenie wydobycia węgla wraz z "antyspekulacyjnymi" działaniami władz doprowadziły do gwałtownego spadku cen surowca po ich wcześniejszym, gwałtownym wzroście. Tona kosztuje obecnie ok. 700 juanów, podczas gdy w szczycie w październiku cena sięgała blisko 2000 juanów. Chińczycy istotnie zwiększyli również jego rezerwy które przekraczają obecnie 160 mln ton, co powinno wystarczyć na ponad 20 dni zużycia.

Co ciekawe, w samym grudniu spadła produkcja energii elektrycznej - była o 2,1 proc. niższa niż rok wcześniej. W całym ubiegłym roku wzrosła jednak o 8,1 proc. wobec 2020 r. i 11 proc. wobec 2019 r.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jbro
dla równowagi należy dodać że tą dużą ilość energii z węgla to konsumujemy my,
mało wiemy też o OZE w Chinach. Jeśli chodzi o hydroenergetykę, w Chinach zainstalowanych jest obecnie 25 proc. światowych mocy. Energetyka wiatrowa w Chinach stanowi 30 proc. wartości globalnej, z kolei energetyka słoneczna 1/6.
jas2
Nosiliby nam tak węgiel do Polski, od razu na drugie piętro, ale Ukraina zablokowała tranzyt.
ryszard-taryfiarz
W sumie jak unia osiągnie swój plan fit55 to Chiny mogą zwiększyć emisję i wyjdzie na równo. Azjaci to mają łeb
qonradx
To jest wlasnie tyle apropos dekarbonizacji. Możemy, zakopać wszystkie kopalnie, wypuścic wszystkie krowy, zakazać miesa, paliwa, stali czy co tam komu jeszcze wyobraznie podsunie. Żyć z rosy, nektaru, spiewu ptaków umierajac z zimna, a 3/4 reszty swiata i tak dołozy do pieca. jak tak dalej pójdzie to bogaci Chińczycy, a moze nawet To jest wlasnie tyle apropos dekarbonizacji. Możemy, zakopać wszystkie kopalnie, wypuścic wszystkie krowy, zakazać miesa, paliwa, stali czy co tam komu jeszcze wyobraznie podsunie. Żyć z rosy, nektaru, spiewu ptaków umierajac z zimna, a 3/4 reszty swiata i tak dołozy do pieca. jak tak dalej pójdzie to bogaci Chińczycy, a moze nawet i mudżyni beda przylatywali tu do nas swoimi odrzutowcami jak my teraz latamy na safari do Afrykiu, popatrzec i posmiac sie jak nisko upadł biały czlowiek!
oilman
Caly Swiat sie smieje z "eco-oszolomow" w Europie:) Chociaz moze, nie takich znow, oszolomow? Wymyslili handel CO2 i paru gostkow niezle na tym zarabia:) Ciekawe jak dlugo pociagnie ten system?
frank_deleos
Pewien polityk powiedział "imperia upadają w szczycie swojej chwały". To było śmieszne, jednak patrząc na UE to oni myślą i nam wmawiają, że Europa jest w szczycie swojej chwały. A prawda jest taka, że szczyt potęgi jest już dawno za. Potęga się skończyła, gdy państwa Europejskie oddały kolonie, gospodarcza natomiast wtedy,Pewien polityk powiedział "imperia upadają w szczycie swojej chwały". To było śmieszne, jednak patrząc na UE to oni myślą i nam wmawiają, że Europa jest w szczycie swojej chwały. A prawda jest taka, że szczyt potęgi jest już dawno za. Potęga się skończyła, gdy państwa Europejskie oddały kolonie, gospodarcza natomiast wtedy, gdy wynieśli produkcję do Azji i są zależni od nich. Tak jest potęga jest zależna od dostaw z ''dawnych państw kolonialnych''. To częściowo przez koszty pracy, a częściowo przez UE, która podatkami wyrzuciła przemysł do Azji. Chiny natomiast są chyba przed swoim "szczytem"- prosty przykład z tym węglem brakuje prądu to zwiększamy wydobycie, Ue brakuje prądu, gazu to dodatkowo drogie prawa emisji ( ponad połowa ceny prądu to emisje). Gdyby Ue trochę pomyślało to "wydrukowałoby trochę praw do emisji", przez to ceny by spadły. Zamiast tego lepiej w Europie ( Hiszpania, Francja) zamknąć huty i fabryki na jakiś czas.
jbro
A czy wiesz, że wspaniały PIS na handlu emisjami zarobił ponad 50 miliardów zł a nam wysyła "żarówki" z info że to unia odpowiada za wzrost cen.Rreklamy "żarówkowe" kosztowały ponad 12 milionów zł ile biednych gospodarstw mogłoby mieć za to fotowoltaikę
andybrandy
Fajne zdjęcie pokazujące "chińczyka". Polaczki takie właśnie mają wyobrażenie o chińczykach. Niech nadal tak myślą...
janoz_lobolotorant
poza największymi miastami tak właśnie wyglądają Chiny
jeb-sen
demeryt kto tobie przekaz dnia przygotowuje ? dobrze z tymi chinami żeś wiedzą zaskoczył widzów , nie dopisałeś że francja zbuduje 5 , hamburgejros 5, rosja 2, etc...., paliaki narazie bedą budowac CPK - ambitnijeszy projekt wybrali,

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki