REKLAMA

Chiny budują megamiasto. "Strategia na 1000 lat"

2017-04-04 13:01
publikacja
2017-04-04 13:01
Chiny budują megamiasto. "Strategia na 1000 lat"
Chiny budują megamiasto. "Strategia na 1000 lat"
fot. Jason Lee / / FORUM

Chiny rozwijają koncepcję megamiasta łączącego Pekin z nadmorskim Tiencinem i prowincją Hebei. W sobotę władze ogłosiły miejsce lokalizacji nowej specjalnej strefy ekonomicznej, która ma być kluczowym elementem "strategii na najbliższe 1000 lat".

Xiongan New Area będzie zlokalizowana 100 km na południowy zachód od centrum Pekinu. Obejmie trzy prefektury - Xiongxian, Rongcheng i Anxin. Na początku ma mieć powierzchnię 100 km², ale w planach jest już rozbudowa do 2000 km². 

fot. / / Xinhua

Utworzenie nowej specjalnej strefy ekonomicznej jest elementem reorganizacji terenów znajdujących się w sąsiedztwie chińskiej stolicy. W 2015 r. władze ogłosiły koncepcję integracji Pekinu z Tiencinem i prowincją Hebei. Kiedy budowa zostanie ukończona, megamiasto Jing-Jin-Ji będzie obejmowało powierzchnię 212 tys. km², czyli ponad czterysta razy tyle, ile wynosi powierzchnia Warszawy i mniej więcej tyle samo, co łączna powierzchnia Austrii, Czech i Słowacji.

Decyzja o utworzeniu nowej strefy to "historyczny i strategiczny wybór dokonany przez komitet centralnych partii komunistycznej pod przywództwem towarzysza Xi Jinpinga" oraz "kluczowa strategia na najbliższe tysiąc lat" - napisano w komunikacie KC KPCh. Prezydent Xi Jinping zapowiedział, że strefa ma być "zielonym, nowoczesnym, inteligentnym miastem klasy światowej".

Xiongan ma powtórzyć sukces specjalnych stref ekonomicznych w Shenzhen i Pudongu, dzielnicy Szanghaju. Od lat 80. Shenzhen przekształciło się z wioski rybackiej w 10-milionowy ośrodek miejski, który ostatnio wsławił się najszybciej drożejącymi nieruchomościami w Chinach. Założony w 1990 roku Pudong błyskawicznie stał się centrum finansowym i komercyjnym Państwa Środka.

Inwestorzy korzystają z okazji

Wczoraj i dzisiaj obrót giełdowy za Murem był zawieszony z okazji obchodów chińskiego święta zmarłych. Pozytywnie na decyzję władz zareagowały za to akcje spółek notowanych w Hongkongu - zyskiwali producenci cementu i firmy budowlane z silną pozycją w okolicach Pekinu oraz operator portu w pobliskim Tiencinie.

fot. Jason Lee / / FORUM

Na decyzję o lokalizacji strefy właśnie w Xiongxian, Rongcheng i Anxin błyskawicznie zareagowali inwestorzy, którzy rzucili się na miejscowe nieruchomości. Ceny mieszkań i użytkowania gruntów wystrzeliły. Aby zatrzymać falę spekulacji, już w niedzielę władze centralne zakazały sprzedaży nieruchomości w regionie. Inwestorzy skierowali zatem zainteresowanie w stronę aktywów tuż za granicą nowej strefy.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (64)

dodaj komentarz
~Piłsud
Przez ostatnie 25-27 lat rządy sprawujące władzę w Polsce robiły wszystko odwrotnie do tego, co robiły rządy w Chinach, porównywać efektów chyba nie trzeba. Gdy teraz Morawiecki chce to zmienić cześć zindoktrynowanych Polaków aż gotuje się z wściekłości. A dlaczego? Przecież to dla naszych dzieci te zmiany.
~cogito
jeszcze niedawno bylismy waznym partnerem gospodarczym dla chin innowacyjnym nasze maszyny i cale obikty przemyslowe gdy w 1989 messner odwiedzal chiny pisano o zadziwiajoco zbieznych kierunkach rozwoju obu panstw obecnie chiny so architektem swej przyszlosci polacy nie so nawet kowalem schmide seiner zukunft
~Papaj2137
Tak jak nie cierpie porownan do Hitlera, bo prawie zawsze sa nietrafne i prymitywne, to jednak mrzonka o "1000-letnim planie" przypomina mi pyche III Rzeszy. Za 1000 lat to wszyscy Chinczycy moga zyc na Marsie, bo Ziemia nie bedzie nadawac sie do zycia.
~Cin
Z tym, że Chiny mają ponad 2 tysiącletnią ciągłość państwa co jest ewenementem na skalę hisorii świata i nie inicjują gwałtownych działań na rzecz opanowania świata. Oczywiście wiele można im zarzucić, ale ja raczej plan "na 1000 lat" uznałbym za pokorny
~plutarch
Chciałbym kiedyś zobaczyć Chiny.
~ChinaExport
zmruż oczy.......:) Widzisz? Nie ?.... to wejdź do sklepu obok.
~Eskimos
Bilet za 2000-2200 w obie strony.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~winsdomWizard
Już taki był jeden z wąsikiem co tysiącletnie państwo budował i źle skończył.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki