Chiny: Xi Jinping nie wskazał następcy

Xi Jinping został ponownie wybrany na sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin. W skład nowego siedmioosobowego kierownictwa partii i państwa weszli również dotychczasowy premier Li Keqiang oraz Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji i Han Zheng. Wśród wybranych zabrakło osób urodzonych w latach 60., co oznacza, że Xi nie naznaczył swojego potencjalnego następcy.

(fot. Jason Lee / Reuters)

W ostatnich latach chińscy komuniści przestrzegali zasady, że lider kraju sprawuje władzę przez dwie kadencje, a rządy rozpoczyna przed ukończeniem 58. roku życia. Nieformalny wiek emerytalny wynosi 68 lat.

W skład ogłoszonego dziś nowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin nie wszedł nikt urodzony w latach 60. Cała wybrana dziś po raz pierwszy piątka w 2022 r. będzie zbyt stara, by stanąć na czele partii. Tradycyjnie przyszły sekretarz generalny partii najpierw nabierał doświadczenie, zajmując stanowisko w tym ścisłym kierownictwie partii i Państwa Środka.

Druga kadencja Xi Jinpinga na stanowisku sekretarza generalnego kończy się w 2022 r., a przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej - rok później. Wygląda jednak na to, że pozycja Xi jest wyjątkowo silna, a przywódca zamierza sprawować władzę w partii jeszcze przez trzecią kadencję. Pozycja przewodniczącego ChRL (prezydenta Chin) jest raczej ceremonialna, prawdziwa władza spoczywa w rękach sekretarza generalnego, dlatego być może na czele państwa w 2023 r. stanie ktoś inny, ale partią i krajem wciąż będzie rządził Xi.

- Ponowny wybór widzę nie tylko jako dowód uznania dla mojej pracy, ale również zachętę, która będzie mnie motywować. Będziemy ciężko pracować, aby wypełnić nasz obowiązek, wypełnić naszą misję i zdobyć zaufanie członków partii - powiedział Xi po ogłoszeniu nazwisk członków nowego kierownictwa partii.

Xi Jinping został także ponownie wybrany na stanowisko szefa Centralnej Komisji Wojskowej. Na czele Centralnej Komisji Dyscyplinarnej Zhao Leji zastąpi Wang Qishana.

Planujemy kontynuację tematu.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 kolumb1234

samoregulująca sie gospodarka rynkowa to jest przyszłość CHIN to slowa XI i jakosc nik ich nie cytuje a to przecierz oznacz ze za pare lat to chiny beda najpoterzniejsz gospodarka swiata

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil