REKLAMA

Chiński plunge protection team w akcji

2017-08-17 10:05
publikacja
2017-08-17 10:05

To że wycena aktywów na giełdach za Murem ma niewiele wspólnego z rynkową rzeczywistością, od dawna jest tajemnicą poliszynela. Jednak w tym tygodniu Pekin wprost przyznał, że chiński plunge protection team dba o stabilizację rynku. Czyli krótko mówiąc, nie dopuszcza do głębokich spadków cen akcji.

/ fot. OLIVIER LANRIVAIN / FORUM

W tym roku indeks największych chińskich spółek giełdowych CSI 300 zyskuje ponad 12 proc. - to więcej niż amerykańskie DIJA czy S&P 500, które rosną o ponad 10 proc czy brytyjski FTSE 100 lub niemiecki DAX będące kilka procent na plusie - chwali się China Securities Regulatory Commission we wtorkowym komunikacie. Chińczycy zaznaczają również, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku dzienna zmienność głównego indeksu giełdy w Szanghaju - Shanghai Composite - nie przekroczyła 2 proc., a tylko ośmiokrotnie odnotowano zmianę wyższą od 1 proc.

Regulator podkreśla, że to zasługa powiązanych z państwem funduszy, które powstały w 2015 r., by zahamować gwałtowne spadki na chińskich giełdach. Zdaniem Pekinu taka stabilizacja jest konieczna, by partia komunistyczna mogła wprowadzać w życie zaplanowane reformy.

CSRC wskazuje w komunikacie, że zapobieganie ryzyku finansowemu jest ważnym elementem jej działań. "Regulator wraz z rządem podjął szereg stanowczych środków w celu wyeliminowania ewentualnych ryzyk" - głosi stanowisko.

Działania chińskiego plunge protection teamu stosunkowo łatwo zauważyć, śledząc notowania dzienne. Nierzadko wyraźnie tracą one w trakcie sesji, by zakończyć blisko kreski. Nie zmienia to faktu, że główne chińskie indeksy znajdują się na wyraźnie niższych poziomach niż w czerwcu 2015 r. Shanghai Composite jest obecnie o blisko 40 proc. niżej niż wówczas.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Gorzka lekcja sprzed dwóch lat i bardzo powolne odrabianie strat po dziś dzień wypycha z rynku drobnych inwestorów. Obrót jest o 80 proc. niższy niż w szczytowym momencie, a liczba nowych inwestorów rośnie najwolniej od okresu tuż po krachu z 2015 r.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
open_mind
"To że wycena aktywów na giełdach za Murem ma niewiele wspólnego z rynkową " A gdzie ma ? Poproszę chociaż o jeden przykład.
doradca-praktyk
Wniosek: kupuj Chiny.
t1000
Cały świat jest oparty na kłamstwie i oszustwie. Poprzez politykę, religię, finanse, itd.
silvio_gesell
W sumie wymieniłeś wszystkie monopole naturalne: państwo, kościół i bank, czyli przysłowiowego pana, wójta i plebana.
kimdzongtusk
przecież cały świat finansowy jest nakoksowany a to ZAWSZE kończy się zawałem mięśnia sercowego

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki