Chiński PKB po linii Partii

Niespodzianki jak zwykle nie było – „chińska gospodarka” urosła tak jak oczekiwano. Dynamika produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2016 roku wyniosła 1,8% kdk i 6,7% rdr. Tak samo jak kwartał wcześniej.

 Premier Chin Li Keqiang
Premier Chin Li Keqiang (fot. REUTERSRuben Sprich / )

Statystyki chińskiego PKB od lat układane są „od linijki” – równo, bez zaskoczeń i zgodnie z założeniami rządzącej partii komunistycznej. Stąd też przedstawiony w środę w odczyt nie zaskoczył ani jednego ekonomistę. Było tyle, ile miało być.

Na rok 2016 władze Chińskiej Republiki Ludowej ustanowiły docelowy wzrost PKB na 6,5-7,0%. W 2016 roku według oficjalnych danych chińska gospodarka urosła o 6,9% - najwolniej od 25 lat.

Roczna dynamika produktu krajowego brutto Chin (dane kwartalne, w % rdr).
Roczna dynamika produktu krajowego brutto Chin (dane kwartalne, w % rdr). (Trading Economics)

Jaki był faktyczny wzrost gospodarki – tego mogą nie wiedzieć nawet w Pekinie. Swego czasu wiarygodność chińskich statystyk podważał nawet urzędujący premier Li Keqiang.

Wraz ze statystykami PKB poznaliśmy podstawowe wskaźniki makroekonomiczne za wrzesień. Tu już pojawiły się minimalne zaskoczenia. Produkcja przemysłowa odnotowała wzrost o 6,1% rdr – czyli mniej od oczekiwanych 6,4% i mniej niż w sierpniu (6,3%). Sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 10,7% rdr wobec oczekiwań na poziomie 10,6% i wzrostu o 10,6% odnotowanego w sierpniu. Inwestycje w aglomeracjach miejskich zwiększyły się zgodnie z prognozami o 8,2% rdr.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~as

Jednak socjalizm to jest moc! Moglibyście tez podrzucić statystyki z Korei Północnej! Czy tam ktokolwiek odważyłby się pokazać jakiś spadek wskaźnika?!

! Odpowiedz
1 4 ~niepelnosprawny_org

nieco zmienili metodologie wzrostu pkb, ale nieszkodzi ue to wlicza czarny rynek, cóż moze za jakis czas cos znowu zmienia, ale jedno jest pewne - tendy sie odwaracaja a eksport z Chin to juz nie to co kiedyś, a moze całkiem sie "zamrozić"

! Odpowiedz
6 4 ~gf

Za chwile Jarsosław Krótki skopiuje pomysł. Minister Mati przecież cały czas opowiada jakie to cuda będą - więc pewnie już majstrują.

! Odpowiedz
7 8 ~MacGawer

Polsce nawet zaliczenie do PKB prostytucji i handlu narkotykami już nie pomaga .

! Odpowiedz
0 2 ~MacGawer

Te, MacIwan. Kiedy wreszcie przestaniesz podszywac się pod moj nick?

u

! Odpowiedz
3 2 ~hdrvn

Tylko pozazdrościć

! Odpowiedz
1 1 ~ribik

Bardzo ładnie

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil