Ceny za wodę mogą wzrosnąć miesięcznie o 2,5 zł na rodzinę

Ceny za wodę mogą wzrosnąć miesięcznie średnio o 2 i pół złotego na rodzinę. Ma być to skutkiem nowej ustawy Prawo wodne, która według planu wejdzie w życie 1 stycznia.

Ceny za wodę mogą wzrosnąć miesięcznie o 2,5 zł na rodzinę
Ceny za wodę mogą wzrosnąć miesięcznie o 2,5 zł na rodzinę (fot. kvkirillov / YAY Foto)

Chodzi o pełne wcielenie do polskich przepisów unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej, zawierającej zapis o zwrocie kosztów usług wodnych. Płacić za wykorzystywanie dużej ilości wody mają rolnicy, hodowcy ryb i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Wiceminister środowiska Andrzej Szweda Lewandowski mówi, że resort przeprowadził analizy, które wskazują w jakim stopniu podwyżki mogą objąć obywateli.

Wynika z nich, że będą się wahały w zależności od regionu od 15 groszy za metr sześcienny wody do 40 groszy za metr sześcienny, co oznacza wzrost opłat dla 4 osobowej rodziny o 2,5 zł na miesiąc.

Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska dodaje, że podwyżek może nie być w ogóle, ponieważ analizy wykazują, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają wystarczające zyski netto. W nowych przepisach jest także mowa o utworzeniu instytucji, która będzie kontrolowała ceny wody, tak, aby nie było nieuzasadnionych dopłat.

IAR/ Natalia Żyto/dw

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ITyle

PIS okradnie każdego ze wszystkiego.

! Odpowiedz
0 6 ~seth

Kolejny sposób dla gmin żeby zedrzeć kasę z obywateli, po ustawie śmieciowej.

! Odpowiedz
1 3 ~kolo

rachunek za wode jak za prąd. A przecież woda wraca do obiegu.

! Odpowiedz
0 0 ~Pawel

Prosze mi wytlumaczyc dlaczego przy malej awarii wodociagowej do pracy jest skierowanych dwie brygady czyli przecietnie 6- ciu pracownikow + dwa pojazdy + 2- kierowcow z tego 2-ch pracuje pozostali podpieraja sie lopatami .Mysle i na pewno to skutkuje powaznymi podwyzkami wody . W dodatku z punktu widzenia zarobki w zakladach tych sa dla niekturych pracownikow na stanowiskach kierowniczych sa stosunkowo za wysokie . osoby te czesto zamiast zajmowac sie praca na stanowisku widywane sa w marketach .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~niepelnosprawny_org

na podkarpaciu podwyzszaja cały czas, niezaleznie od czy w kraju podwyzszają, bedziemy chyba za niedlugo mieli ceny afrykanskie jak za rope

! Odpowiedz
0 1 ~obserwator

Mowili ze Polacy placa najwiecej w tej calej uni za wode( jest najdrozsza)uwazaja ze my za czysto wygladamy wiec podwyzszaja by nam barwe zmienic na nieco ciemnieejsza (jest takie powiedzenie sie nie myje a zyje) tak wiec chca sprowadzic nas do parteru abysmy tak wygladali chcecie byc cysci to placic tza polocku duzo bo nom tzeba kasy

! Odpowiedz
0 7 ~eded

"mowa o utworzeniu instytucji, która będzie kontrolowała ceny wody, tak, aby nie było nieuzasadnionych dopłat" - kolejne stołki...

! Odpowiedz
0 9 ~Dżejms

Pora rozgonić nienasyconą biurwę. Napierw podnieśli cenę papierosów w trosce o nasze zdrowie. Teraz wody - też rozumiem troska abyśmy się nie utopili?

! Odpowiedz
1 4 ~Eskimos

Dałem ci plusa, pomimo tego, ze papierochy to co innego.
nalogowiec szybciej pójdzie na emeryturę i musimy się na niego składać.

! Odpowiedz
0 3 ~Polak

tak to jest jak wydatki państwa notorycznieprzekraczają jego dochody wtedy ktokolwiek by nie rządził będzie stale szukał skąd ściągnąć dodatkową kasę a inteligentniejszy tylko ładniej uzasadni potrzebę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne