Ceny szczepionek przeciwko Covid-19 od 10 do około 40 dol. za dawkę

2020-08-06 11:58
publikacja
2020-08-06 11:58
fot. multitel / Shutterstock

Za 100 mln dawek, będącej wciąż w fazie badań szczepionki przeciwko COVID-19 jednej z firm farmaceutycznych, rząd amerykański zapłaci ponad 1 mld dolarów, czyli 10 dolarów za jedną dawkę. Preparaty innych firm są nawet kilkakrotnie droższe. Za jedną dawkę trzeba zapłacić 20, a nawet około 40 dolarów.

Według Reutersa, kontrakt dotyczący dostarczenia 100 mln dawek szczepionki rząd amerykański podpisał z firmą z USA Johnson&Johnson. Opiewa on na ponad 1 mld dolarów, czyli jedna dawka ma kosztować 10 dolarów. Z kolei koncern farmaceutyczny Pfizer ma otrzymać 19,50 dolarów za jedną dawkę preparatu opracowywanego wspólnie z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech.

Szczepionki przeciwko COIVID-19 mogą być podawane w jednej lub dwóch dawkach. Firmy testują różne warianty w prowadzonych obecnie badaniach klinicznych na ochotnikach. Takie testy w USA i Belgii prowadzi koncern Johnson&Johnson. W przypadku szczepionki Pfizera oraz BioNTech najprawdopodobniej konieczne będzie podanie dwóch dawek.

Rząd amerykański zawarł także kontrakt na dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 z firmą Moderna, której badania kliniczne są najbardziej zaawansowane i wkroczyły w trzecią, decydującą fazę testów. Objęto nimi już 30 tys. ochotników. Cena tego preparatu waha się od 32 do 37 dolarów za dawkę, czyli podanie dwóch dawek, jeśli będzie to konieczne, może kosztować od 64 do 72 dolarów.

Również Unia Europejska prowadzi rozmowy w sprawie dostaw szczepionki z koncernem Johnson&Johnson, ale ich wyniki nie są jeszcze znane. Ostateczne ceny szczepionek przeciwko COVID-19 będą zależały do skali produkcji. Im większe będą zamówienia i zdolności produkcyjne, tym będzie ona tańsza. Jej cena najprawdopodobniej spadnie wraz ze wzrostem zamówień.

Według analityków Goldman Sachs, amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) prawdopodobnie zatwierdzi w USA pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19 pod koniec 2020 r. Gdyby tak się stało – oceniają oni w informacji przesłanej PAP – znaczna część ludności w Stanach Zjednoczonych i Europie mogłaby zostać zaszczepiona w drugim i trzecim kwartale 2021 r. Zaawansowane badania na takim preparatem prowadzone są także w Chinach i Europie. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
7omasz
Ciekawe czy rzad RP zakupi szczepionki od Biomed Lublin, no I po jakiej cenie?
bha
Byle w pełni działały zabezpieczająco, na wszystkich w różnym wieku ,bez skutków ubocznych dla organizmu .
pstrzezek
Z tą epidemią i wirusem jest jeden elementarny problem. Z jednej strony lekarze, pielęgniarki, profesorowie i specialiści którzy mówią że jest niedobrze.. No ale z drugiej są przecież osoby na Facebooku i youtube które mówią że jest ok. No i komu tu wierzyć? No nie wiadomo
sturmbannfuhrer_brunner
Eksperci zawsze się znajdą, są nawet tutaj w komentarzach poniżej.
and00
U nas z grubsza epidemii nie ma, ale w Takiej Brazyli albo USA jest
Może trochę przesadzają z obostrzeniami, ale w spiosek nie wierzę
USA, Iran, Rosja, Chiny, Wietnam, UE, Korea Płn., Wenezuela, Araby, Izrael, by się nie dogadały razem
Inne elity, przeciwstawne cele, inne metody działania
secundus
My się pytamy o te sterty trupów na ulicach, o ludzi umierających w domach, o polityków, narażających życie, gdy chodzą bez masek. Jeśli chodzi o służby medyczne, to cóż, rozmawiałem z dwoma ratownikami medycznymi w sklepie, oczywiście byli bez masek. Jeden powiedział, że jak ma się w domu kota, to na 95% masz pozytywny My się pytamy o te sterty trupów na ulicach, o ludzi umierających w domach, o polityków, narażających życie, gdy chodzą bez masek. Jeśli chodzi o służby medyczne, to cóż, rozmawiałem z dwoma ratownikami medycznymi w sklepie, oczywiście byli bez masek. Jeden powiedział, że jak ma się w domu kota, to na 95% masz pozytywny wynik. Mocno też wyśmiewali koronaparanoje, tylko to prywatnie, bo jak by oficjalnie wystąpili, to tak jak ta lekarka z południa polski, co ją na kilka m-cy pozbawili prawa wykonywania zawodu.
ctrlz3
40dolarów *7mld ludzi=280mld dol....mozna sie bawić?
darius19
uwielbiam zwolennikow teorii konspiracyjnych. Proste wytlumaczenia, wskazanie winnych, bron boze liczby i fakty..... Wiekszosc experci. Szczepionki nie chcesz, to nie kupuj i sie nie szczep. Proste.
masekrut555
Nie wiem czy ktoś Ci kiedyś mówił, ale tylko człowiek myślący kwestionujący prawdę wymyśla/wierzy w teorie spiskowe. Niestety teraz jest taki trend że ludzie wolą jak myśli za nich rząd, pracodawca, lobby itp bo po prostu się nie spocisz umysłowo lepiej brać co podają na tacy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki