REKLAMA
WEBINAR

Drogie wielkanocne tankowanie. Benzyna droższa od ON

Krzysztof Kolany2023-04-06 14:42główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-04-06 14:42

Przełom marca i kwietnia przyniósł kolejne podwyżki cen benzyny. Nadal taniał jednak olej napędowy, który przeciętnie jest już tańszy od Pb95. Nieznacznie w dół poszły także ceny autogazu.

Drogie wielkanocne tankowanie. Benzyna droższa od ON
Drogie wielkanocne tankowanie. Benzyna droższa od ON
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Średnia krajowa cena oleju napędowego w tym tygodniu wyniosła 6,71 zł/l i była o 4 grosze na litrze niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Przez ostatnie dwa miesiące paliwo to potaniało aż o 95 gr/l i obecnie jest najtańsze od początku marca 2022 roku. Ponadto po raz pierwszy od niemal roku, to olej napędowy jest tańszy od benzyny.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Tymczasem benzynę Pb95 tankowano średnio po 6,75 zł/l, czyli o 7 groszy na litrze drożej niż przed tygodniem. Tydzień wcześniej przeciętna cena detaliczna tego paliwa poszła w górę o 5 gr/l. W rezultacie benzyna Pb95 jest najdroższa od października ubiegłego roku. O kolejne 2 gr/l obniżyła się przeciętna cena autogazu, która ukształtowała się na poziomie 3,09 zł/l i była najniższa od stycznia.

Po ostatnich podwyżkach litr benzyny Pb95 kosztuje średnio o 25 groszy więcej niż rok temu, gdy już było pioruńsko drogo. Ale olej napędowy tankujemy o 52 gr/l taniej niż na początku kwietnia 2022 r. Przez ostatni rok o 59 gr/l potaniał także autogaz. Zarazem paliwa wciąż są bardzo drogie, jak na historyczne standardy. Przed marcem 2022 r. benzyna Pb95 i olej napędowy nigdy nie kosztowały więcej niż ok. 6 zł/l.

Rafinerie podnoszą cenniki

Od połowy marca obserwujemy wzrost hurtowych cen benzyny, która obecnie na nowojorskiej giełdzie jest najdroższa od sierpnia 2022 roku. 6 kwietnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po cenie 5 426 zł/m3, a więc ok. 6,67 zł po doliczeniu VAT-u (akcyza i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową netto). To o 27 gr/l drożej niż jeszcze trzy tygodnie temu. To także cena zbliżona do przeciętnych stawek w detalu, co wskazuje na relatywnie niskie marże operatorów stacji.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja posiadaczy aut z silnikiem Diesla. Na londyńskiej giełdzie olej napędowy notowany jest po ok. 790 USD/t i są to ceny niższe niż w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę. W rezultacie hurtowe ceny ON w płockiej rafinerii od paru tygodni utrzymują się bez większych zmian. W piątkowym cenniku Orlenu ON Ekodiesel figurował po 5 386 zł/m3, a więc  ok. 6,62 zł/l brutto. To o ok. 7 gr/l drożej niż pod koniec marca.

Zdaniem analityków w kolejnych tygodniach i miesiącach roku musimy się liczyć z ryzykiem wzrostu cen paliw. Wszystko za sprawą zaskakującej kwietniowej decyzji kartelu OPEC, który obniżył limity wydobycia, aby zatrzymać spadek cen ropy naftowej. Istnieje więc ryzyko, że w sezonie letnim na stacjach paliw znów zobaczymy ceny z siódemką z przodu.

Gdyby nie ten VAT…

1 stycznia przywrócono w Polsce „stare” stawki VAT (co oznaczało ich podniesienie z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia) przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków.

Niemniej jednak w dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosowały się do 23-procentowego VAT-u i finalnie płacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%. Teoretycznie przy 8-procentowym vacie litr benzyny kosztowałby obecnie 6,10 zł, a oleju napędowego ok.  6 zł/l.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mistrz_erudycji
trzeba było podnieść cenę ropy by rosja miała za co walczyć, inaczej ukraińcy i rosjanie się nie wybiją
babyboy
Chciałbym zobaczyć wykres cena baryłki ropy na giełdzie do ceny benzyny na stacji Orlen np. Panie redaktorze . Da się takie coś umieścić następnym razem?
kololux
Jak pokazał Pan Obajtek - lepiej ludzi przygotować do wysokich cen, przyzwyczaić. A potem podnieść VAT nie zmieniając ceny. Majstersztyk! Orlen ma rekordowe zyski.Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach, palić starymi szmatami i butami, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust.Jak pokazał Pan Obajtek - lepiej ludzi przygotować do wysokich cen, przyzwyczaić. A potem podnieść VAT nie zmieniając ceny. Majstersztyk! Orlen ma rekordowe zyski.Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach, palić starymi szmatami i butami, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Jedyne wakacje to te kredytowe. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem. Przeczytajcie sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 15-20%, w nieruchomości, złoto, daje podstawy bezpiecznego tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
wyborca-pis-ale-nie-glupi
Buhaha, co ten kolany wypisuje, zaraz będą duże spadki, zobaczycie, masło i papier już dawno spadają, zwalczamy inflację skutecznie

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki