REKLAMA
PIT 2023

Ceny na stacjach paliw wciąż podejrzanie wysokie

Krzysztof Kolany2022-12-16 12:56główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-16 12:56

Trwa cenowa anomalia na polskim rynku paliw. Pomimo silnego spadku cen światowych oraz zniżkujących notowań dolara stawki przy dystrybutorach zatrzymały się na bardzo wysokich poziomach. Branża paliwowa realizuje ponadprzeciętne marże kosztem kierowców.

Ceny na stacjach paliw wciąż podejrzanie wysokie
Ceny na stacjach paliw wciąż podejrzanie wysokie
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Kolejny tydzień z rzędu nie przyniósł istotnych obniżek cen paliw w Polsce. Średnia krajowa cena benzyny bezołowiowej 95 pozostała bez zmian na poziomie 6,54 zł/l – wynika z danych BM Reflex. Olej napędowy kosztował przeciętnie 7,65 zł/l i był raptem o 2 gr/l tańszy niż tydzień temu. LPG tankowano średnio za 2,96 zł/l, a więc o grosz taniej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Trwa zatem cenowa anomalia na polskim rynku paliw, o której piszemy już od trzech tygodni. Chodzi o to, że ceny przy dystrybutorach nie spadają w takim tempie, w jakim „powinny” to robić, zważywszy na silną przecenę paliw na rynkach światowych. W rezultacie rosną marże koncernów paliwowych, co odbywa się kosztem konsumentów.

Paliwa na giełdach kosztują tyle, co rok temu

Pomimo niedawnych wzrostów ropa Brent kosztuje mniej niż 80 USD za baryłkę. A więc podobnie jak na początku 2022 roku, gdy litr benzyny Pb95 kosztował ok. 5,70 zł i to przy 23-procentowej stawce VAT. Owszem, kurs dolara do złotego wciąż jest o ok. 10% wyższy niż rok temu, lecz nie zmienia to faktu, że ceny ropy Brent wyrażone w PLN wynoszą obecnie ok. 350 zł/bbl i są najniższe od stycznia, gdy benzynę na polskich stacjach tankowaliśmy średnio po 5,72 zł (w tym 23% VAT). Teraz przy tej samej cenie surowca benzyna jest przeciętnie o 82 gr/l droższa!

Problemem nie są też giełdowe ceny gotowych paliw. Galon benzyny w Nowym Jorku wyceniany jest na 2,18 USD. Wprawdzie to o ok. 6% więcej niż tydzień temu, lecz wciąż podobnie jak na przełomie 2021/22. Od czerwcowego rekordu wszech czasów paliwo to potaniało już o połowę. Wciąż na wysokim poziomie notowany jest olej napędowy, ale także w tym przypadku mówimy o cenach niższych o 35% względem marcowego rekordu. Tymczasem w Polsce ON wciąż oferowany jest po cenach zbliżonych do tych z początku wojny na Ukrainie.

Pomimo obserwowanego od początku listopada spadku giełdowych notowań paliw cenniki płockiej rafinerii pozostają niewzruszone. 16 grudnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 5770 zł/m3, czyli ok. 6,23 zł/l po doliczeniu 8% VAT (akcyza, opłata paliwowa i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową). Przy zachowaniu średniej historycznej marży detalicznej (ok. 20 gr/l) paliwo na stacjach powinno więc kosztować ok. 6,45 zł. A na ogół jest wyraźnie droższe.

Za to wyraźnie zmniejszyła się implikowana marża detaliczna w przypadku oleju napędowego, który w płockiej rafinerii był w piątek kosztował 6 832 zł/m3, a więc prawie 7,38 zł/l brutto. To aż o 32 gr/l więcej niż tydzień temu, co jest odzwierciedleniem 14-procentowego wzrostu cen światowych (licząc w USD).  

Jest już praktycznie przesądzone, że od 1 stycznia wróci stara, „tymczasowo” podniesiona ponad 10 lat temu 23-procentowa stawka VAT na paliwa silnikowe. Od 1 lutego obowiązuje „tymczasowo” obniżona stawka w wysokości 8%. Gdyby podwyżka VAT-u weszła w życie dzisiaj, to litr oleju napędowego podrożałby do ok. 8,5 zł, a benzyny do przeszło 7 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
itso_rift
Cercle K to przed pandemia miał bardzo drogą benzynę !
to nie jest prawdziwa konkurencja to kolejne obrzydliwe korpo

inflacja wyraźnie wskazała na patologię w gospodarce macie jak byk wskazane dlaczego klepiecie bidę
roobo
Już nawet Czesi i Portugalia ma taniej ON ,tam spadają tu rosną,
już nie mamy najniższych cen w europie a mieliśmy
Teraz wielki koncern robi wielkie zakupy i daje wysokie ceny
ministerprawdy
Podejrzane? Ot marże poszły jak z prądem, węglem czy cukrem (cukier w Polsce jest jednym z najdroższych w Europie). Polski cukier w niemczech w tej samej niemieckiej sieci jest nawet o 50% tańszy. Co ciekawe cena cukru na giełdach światowych nie wzrosła w tym czasie a nawet od zeszłego roku spadła, do tego zniesiono VAT - a cena?Podejrzane? Ot marże poszły jak z prądem, węglem czy cukrem (cukier w Polsce jest jednym z najdroższych w Europie). Polski cukier w niemczech w tej samej niemieckiej sieci jest nawet o 50% tańszy. Co ciekawe cena cukru na giełdach światowych nie wzrosła w tym czasie a nawet od zeszłego roku spadła, do tego zniesiono VAT - a cena? Rok temu był cukier na promocjach ok 1,2 zł /kg a LIDLU "Kryształ" jest po 6,99 zł a zwykły po 5,99 zł , ale światła w Lidlu przygaszone żeby ludzie wiedzieli, że jest kryzys. Tu jak z innymi "kryzysami" - chodzi tylko i wyłącznie o kasę i transfer jej od zwykłych ludzi do korporacji.
itso_rift
no ale co to oznacza czy coś to zmienia ?
langdon25
Jak to możliwe że na Circle K wczoraj paliwo tańsze było o 1zł ?

Norweg ceny obniżył ale Pisuar NIE.
Lubi golić patriotów i moherów .

Pamiętajcie o tym za 9 miesięcy przy wyborach .
bingo71
Ma być recesja i koniec. Dlatego ceny paliw są tak wysokie. Z paliwem wiąże się cała spirala wysokich cen. Jarek nie zna się na ekonomi więc słucha Mateusza, który wie co robi i słucha bank sterów. Ma być recesja i koniec świat ma pogrążyć się w kryzysie bo Wall street tak chce a Polska ma nie być wyjątkiem jak w covidzie
eunuchy_z_ue
Francuzi Grecy Włosi Hiszpanie nie utrzymujeą Ukrainy:) USA nie dadzą nam patriotów a Ukrainie chętnie:)
endes
Widzicie teraz jaki nierząd nami rządzi… robią to czego społeczeństwo nie chce i mówią ze dla naszego dobra.
wizytator
Jest jeszcze taka teoria spiskowa panie Krzysztofie, że część ropy idzie na Ukrainę razem ze sprzętem który tego potrzebuje. Oczywiście za free. Do tego magazyny zapełnione tylko do połowy. Ktoś to musi sponsorować.
trolley
Czemu teoria i czemu spiskowa skoro dokładnie tak to wygląda i dokładnie tak jest?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki