Cebula: Rynek budowlany dopiero przed prawdziwym boomem

Rynek budowlany jest dopiero przed prawdziwym boomem - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. To oznacza, że popyt na rynku budowlanym będzie się zwiększał, co przełoży się na wzrost cen.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Ceny materiałów budowlanych wzrosły w 19 grupach towarowych, rekordowo w marcu zdrożała płyta OSB - o 34,5 proc. rdr. podała Grupa PSB, analizująca co miesiąc ceny materiałów budowlanych.

Jak zauważył Cebula, rosnący popyt na rynku budowlanym przekłada się na wzrost cen. "A rynek budowlany jest dopiero przed prawdziwym boomem. Programy modernizacyjne realizowane przez państwo (drogi, kolej, Mieszkanie plus) wzmacniają tendencję wzrostową obserwowaną na rynku niepublicznym" - dodał. Dla klientów końcowych oznaczać to będzie wzrost cen za nieruchomości.

Portal RynekPierwotny.pl w I kw. 2018 r. odnotował wzrosty średniej ceny ofertowej, wynoszące 1,5 proc. - 1,8 proc. na trzech rynkach pierwotnych, które są największe i najbardziej stabilne podażowo (warszawski, krakowski oraz wrocławski).

W styczniu i lutym 2018 roku oddano do użytkowania o 10 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem - wynika z danych GUS. W tym samym okresie rozpoczęto budowę 27,8 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 20,3 proc. Liczba rozpoczętych budów w ciągu dwóch miesięcy 2018 roku to 27,8 tys.

Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc. Deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań.(PAP)

autor: Mariusz Polit, Katarzyna Fiuk

edytor: Dorota Skrobisz

mp/ kfk/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 fred_

Znam dobrze PSB. Podwyzki sa w cenach katalogowych, ceny zakupu pozostaja podobne. W PSB mozna dostac duze rabaty jak sie dogada.

! Odpowiedz
3 24 ricozez

Większej bzdury nie słyszałem ! Gdyby tak było sprzedałbym swoją działkę po 60 zł za m2 w spokojnej części miasta./200 tysięcy mieszkańców/ z warunkami na budowę dwóch domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej.To kolejne dymanko sektora bankowego żeby was chwycić za mordę i wcisnąć umowę kredytową z wysokimi odsetkami na lata !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 18 stage1977

Oczywiście że to są bzdury, siedze w branży i widzę że deweloperzy nie mogą upchać mieszkań, bo nikt po tej cenie nie kupuje. Realne koszty budowy to 2600-2900 zł/mk zależenie od standardu plus cena działki co np na takie miasto jak wrocław , czy łudż powinno sięprzekładać na cenę 3,5-4 tys/mk. A co mamy ? 5-6 tys zł. W polsce deweloperzy zarabiają niemal 50% na tym podczas gdy w europie jest to średnio 10-15%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 64 lenaa

Prawda jest taka, że jesteśmy na szczycie hossy. Idę o zakład spadku cen nieruchomości o 20% w ciągu dwóch lat.

! Odpowiedz
2 21 matpoz1

Też jestem przekonany, że ceny nieruchomości spadną, natomiast w przeciwieństwie do ciebie nie mam kryształowej kuli i nie potrafię powiedzieć o ile %.

! Odpowiedz
3 44 lisior

Wygląda to kolejny sponsorowany tekst...........:). W momencie rozpoczęcia recesji pojawią się inne artykuły, z których będzie wynikać, że" przecież spadek na rynku nieruchomości był do przewidzenia" :). Warto zerknąć na stronę internetową firmy, której przedstawiciel wypowiadał się w tym artykule... ....https://heritagere.pl/o-nas/. Jak to możliwe, że tak młodzi ludzie mają "wieloletnie doświadczenie" :) ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 43 kimdzongtusk

Kilkanascie lat temu to cwiczylismy... niektórzy pamiętają jak się to skończyło

! Odpowiedz
2 66 lockvestor

Hossa jest też w artykułach o hossie w budownictwie. Czy prawdziwy boom na artykuły o drożejącym wszystkim i tysiącach mieszkań na pierwotnym też przed nami?

Brakuje tylko wywiadu z panem Wieśkiem ze składu budowlanego, który mówi, że ludzie biorą wszystko jak szaleni i w obłędzie jeżdżą od składu do składu, a ostatnio to nawet liśćmi figowymi ocieplają, bo styropianu zabrakło i będzie gorzej.

;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 jasiek2017

"Ceny w okresie styczeń-marzec 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w 19 grupach towarowych" - podała Grupa PSB w comiesięcznym raporcie dotyczącym zmian cen materiałów budowlanych.Płyta OSB zdrożała o 39,2 proc.Jak poinformowała PSB, "elementy do budowy ścian i kominów zdrożały o 11,3 proc., izolacje termiczne o 9,1 proc., materiały do budowy otoczenia domu o 6,2 proc., a cement, wapno o 3,7 proc.".Spadek cen nastąpił jedynie w grupie oświetlenie, elektryka - o 1,1 proc.

Grupa PSB porównała także ceny w marcu 2018 r., w stosunku do marca 2017 r. "Płyty OSB i drewno zdrożało o 39,2 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 11,1 proc. Spadek cen nastąpił w grupie dekoracje - 0,1 proc. oraz oświetlenie i elektryka - o 1,2 proc.

Wzrosną ceny farb i lakierów o 3-4 proc. Już ogłoszono zmiany cen wełen miękkich - o 4-5 proc. - powiedział Bogdan Panhirsz, dyrektor zarządu Grupy PSB Handel S.A. Dodał, że „będą także rosły ceny transportu, z uwagi na rosnące ceny paliw”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 27 talmud

w lewackim hipokrytycznym swiecie "mis" moze wypisywac bzdury tworZyc urojone historie fake news 100 razy "komentowac" uprzykrzac innym urzytkownikom
jak komus moze niepodobac sie to co "nawiedzony glosi" ? przeciez to skandal

wtedy lewacki mysliciel przechodzi do ataku wyzywajac obrazajac etc etc
ZAPAMIETAJ - zeby od kogos cos wymagac trzeba zaczac od SIEBIE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne