REKLAMA

Badaczka ze szpitala MSWiA: Opracowaliśmy test identyfikujący pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19

2022-01-21 07:41
publikacja
2022-01-21 07:41
Badaczka ze szpitala MSWiA: Opracowaliśmy test identyfikujący pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19
Badaczka ze szpitala MSWiA: Opracowaliśmy test identyfikujący pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19
fot. angellodeco / / Shutterstock

Opracowaliśmy test identyfikujący pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Zwalidowaliśmy go klinicznie i laboratoryjnie. Test czeka na komercjalizację - powiedziała dr Paula Dobosz ze szpitala MSWiA w Warszawie. NCBR dofinansowało już 4 projekty związane z predykcją przebiegu COVID-19, a resort zdrowia podkreśla, że aktywnie poszukuje innowacyjnych metod diagnostycznych dot. tej choroby.

Szpital MSWiA należy do dwóch największych na świecie konsorcjów, zajmujących się badaniami nad COVID-19 – są to: Host Genomic Initiative (HGI) oraz The COVID Human Genetic Effort (HGE).

„W okresie od marca do lipca opisaliśmy w kilku artykułach naukowych w Nature, Science, Nature Immunology oraz Cell wspólne odkrycia konsorcjów, dotyczące wariantów genetycznych, mających wpływ na cieżki przebieg choroby COVID-19. Nigdy nie napiszemy, że 'my coś odkryliśmy'. Wszystko piszemy razem jako konsorcjanci, bo na tym polega siła tego projektu – mamy otwarty dostęp do badań naukowców z całego świata i możemy korzystać ze wszystkich wyników” – powiedziała dr Paula Dobosz, kierownik Zakładu Genetyki i Genomiki CSK MSWiA w Warszawie. Wcześniej była odpowiedzialna za projekty naukowe w ramach MNM Diagnostics z Poznania, które także należy do wspomnianych konsorcjów.

Już w marcu 2021 r. dr Zbigniew Król, uczestniczący w projekcie szpitala MSWiA powiedział w rozmowie z PAP, że udało się wytypować około sześciu anomalii genetycznych, tj. wariantów genów, które mogą mieć wpływa na cięższy przebieg COVID-19.

„Ważna rzecz – te badania były planowane w czasie, kiedy nie było szczepionek. To był sam początek pandemii. Od początku myśleliśmy o stworzeniu testu diagnostycznego, który można by było stosować na SOR-ach. Taki test dałby dodatkową podpowiedź lekarzowi, kim zająć się w pierwszej kolejności, a kogo bezpiecznie odesłać do domu” – przypomniała Dobosz.

Ostatecznie zespół naukowców z CSK MSWiA oraz MNM Diagnositic przebadał całe genomy 1235 pacjentów.

„Wyszło, że w polskiej populacji szczególnie dwa warianty genetyczne odgrywają rolę. Na bazie tych dwóch wariantów powstał test, który zwalidowaliśmy klinicznie i laboratoryjnie. Wszystko opisaliśmy jako konsorcjum w raporcie i przekazaliśmy późną jesienią 2021 r. Ministerstwu Zdrowia, Agencji Badań Medycznych i NCBiR – czyli instytucjom, które współfinansowały nasze badania” – powiedziała Dobosz. I dodała: „Byliśmy odpowiedzialni za stronę naukową i nasza rola się na tym etapie skończyła. Test czeka na komercjalizację”.

W marcu 2020 r. tysiące naukowców z całego globu rozpoczęło współdziałanie, by odpowiedzieć na pytanie: jakie czynniki genetyczne mogą wpływać na fakt, że u niektórych pacjentów chorujących na COVID-19 rozwija się ciężka, zagrażająca życiu choroba wymagająca hospitalizacji, podczas gdy inni odczuwają tylko łagodne symptomy, lub nie występują u nich żadne objawy chorobowe.

Kompleksowe podsumowanie dotychczasowych prac przedstawiono w lipcu 2021 na łamach „Nature”. Naukowcy zidentyfikowali trzynaście tak zwanych loci (czyli obszarów w genomie) silnie związanych z infekcją i ciężkim przebiegiem COVID-19. Dwa z nich występują częściej u pacjentów o pochodzeniu wschodnioazjatyckim lub południowoazjatyckim, niż u Europejczyków – poinformowali badacze.

Szczególną uwagę zwrócono na jedno z tych dwóch loci, w pobliżu genu FOXP4, który jest powiązany z rakiem płuc. Wariant FOXP4 związany z ciężkim przebiegiem COVID-19 zwiększa ekspresję genu - co sugeruje, że hamowanie genu może być potencjalną strategią terapeutyczną. Inne loci związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 obejmowały DPP9, gen również zaangażowany w raka płuc i zwłóknienie płuc, oraz TYK2, który ma związek z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi.

Publikacja w "Nature" była dziełem ponad 3 500 współautorów z ponad 1200 jednostek naukowych i klinicznych z całego świata. Wyniki pochodziły z jednego z największych badań asocjacyjnych całego genomu, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w historii. Obejmuje prawie 50 000 pacjentów z COVID-19 i dwa miliony niezainfekowanych osób, tworzących grupy kontrolne.

Dr Dobosz zapowiedziała w rozmowie z PAP, że w najbliższym czasie konsorcjum opublikuje aktualizację artykułu w „Nature”.

„Dojdą nowe warianty genetyczne i będą zweryfikowane te, o których mówiliśmy do tej pory. Wcześniej mówiliśmy o trzynastu obszarach w genomie silnie związanych z infekcją i ciężkim przebiegiem COVID-19. Teraz nastąpi weryfikacja, która może oznaczać zawężenie – czyli że tych obszarów może być mniej. W weryfikacji pomaga czysta statystyka, bo na całym świecie jest już przebadanych kilkadziesiąt tysięcy osób – ciągle mówimy tutaj o całych genomach, a nie wyłącznie genach, które stanowią zaledwie 1 proc.” – zapowiedziała Dobosz.

Do konsorcjum Host Genomic Initiative należy również zespół prof. Marcina Moniuszki z Uniwersytetu w Białymstoku, który w ubiegłym tygodniu poinformował, że we współpracy z innymi ośrodkami wskazał gen odpowiedzialny za ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Resort zdrowia zapowiedział opracowanie - do końca I półrocza br. - testu genetycznego do szybkiej identyfikacji, czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem.

PAP zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia, Agencji Badań Medycznych i NCBiR z zapytaniem o liczbę obecnie dostępnych testów wykrywających ciężki przebieg COVID-19 – o których te instytucje wiedzą i planują komercjalizację.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że wie o teście przygotowanym przez CSK MSWiA w Warszawie oraz teście opartym o ustalenia zespołu z Białegostoku. W oparciu o badania białostockiego zespołu powstanie test genetyczny, pozwalający ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u pacjentów w Polsce, co zapowiedział w ub. tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Według niego test powinien być gotowy i dostępny do końca pierwszego półrocza 2022 r.

Resort zdrowia poinformował PAP, że "aktywnie poszukuje innowacyjnych metod diagnostycznych oraz rozwiązań pozwalających na zwiększenie efektywności działań wobec pandemii COVID-19. W tym celu prowadzi m.in. Zespół Innowacji oraz Warsaw Health Innovation Hub, których zadaniem jest monitorowanie i pozyskanie innowacyjnych rozwiązań również w tym zakresie. Zagadnienie testów diagnostycznych, zarówno opracowanych przez CSK MSWiA, jak i przez UM w Białymstoku, było przedmiotem prac obu wskazanych zespołów, których rekomendacje zostały przekazane do dalszych analiz”.

MZ posiada również informację o teście diagnostycznym, opartym na analizie polimorfizmów zlokalizowanych w konkretnych genach. Jednak nie przeszedł on jeszcze testów skuteczności i bezpieczeństwa.

Z kolei Agencja Badań Medycznych (ABM) informuje, iż wie o dwóch testach. Wskazała też różnice dotyczące wykorzystywanych w nich metod.

„Test genetyczny opracowany przez zespół prof. Moniuszki jest oparty o metodę RT-PCR i służy do wykrywania określonego wariantu w materiale genetycznym pacjenta – stopień złożoności testu jest podobny jak w przypadku testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Występowanie tego wariantu u konkretnej osoby będzie wykorzystywane w opracowanym w ramach projektu algorytmie, łączącym oprócz czynnika genetycznego wiek, płeć i BMI pacjenta do oszacowania łącznego, względnego ryzyka ciężkości przebiegu COVID-19” – napisała ABM.

O teście przygotowanym przez CSK MSWiA napisano natomiast: „Projekt realizowany przez CSK MSWiA polegał na przeprowadzeniu analiz genetycznych i wytypowaniu markerów związanych z cięższym przebiegiem COVID-19. W wyniku prac opracowano założenia do testu diagnostycznego opartego na technice diagnostycznej – PCR-RFLP. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem informacji uzyskanych z badań genomowych”.

Cztery projekty związane z predykcją przebiegu COVID-19 finansuje również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Agenda ta poinformowała PAP, że ich łączna kwota dofinansowania wynosi ponad 16,5 mln zł.

„Spośród czterech projektów najbliższy tematycznie pracom zespołu z Białegostoku jest projekt CSK MSWiA, choć szczegółowe porównanie na postawie doniesień prasowych nie jest możliwe. Kompleksowe informacje o wynikach prac zespołu z Warszawy nie są informacjami publicznymi” – zastrzegł rzecznik prasowy NCBiR Jakub Lackorzyński. Potwierdził jednocześnie, że CSK MSWiA złożył jesienią 2021 r. raport końcowy – a tym samym projekt został zrealizowany i zamknięty. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ ekr/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (6)

dodaj komentarz
deka83
Tylko na który covid ? deltamicron, Delticron, omicron, pi wi, sri łi, hui? Kur 98% ludzi ma ból gardła i stan podgorączkowy po czym wracają do pracy w dwa tygodnie.
darius19
to "ajwaj_" ze stajni cara Putina, juz nie reklamuje Sputnika? Ale dalej oplowa zachodnie szczepionki (majace wysoka wartosc w Sojuzie). Zamet, Dezinformacja, Oplowanie - klasyka bolszewizmu.
"ajwaj_2021-03-27 21:36 Wystarcza mutacje i zabawa zaczyna sie od poczatku,
juz Gates, Anthony Fauci itd. mysla. Póki
to "ajwaj_" ze stajni cara Putina, juz nie reklamuje Sputnika? Ale dalej oplowa zachodnie szczepionki (majace wysoka wartosc w Sojuzie). Zamet, Dezinformacja, Oplowanie - klasyka bolszewizmu.
"ajwaj_2021-03-27 21:36 Wystarcza mutacje i zabawa zaczyna sie od poczatku,
juz Gates, Anthony Fauci itd. mysla. Póki co nic nowego... Szczepionek dla chetnych BRAK
1 sierpnia ubiegłego roku Rosja jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę przeciwko wirusowi Covid-19, infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.
Rosja nie tylko szczepi własną ludność, ale także dzieli się szczepionką z innymi krajami. Około 20 krajów złożyło już zamówienia.
Strategia UE nie poszła jednak zgodnie z planem.
Po długich opóźnieniach - częściowo z powodu nagłej śmierci uczestników testów - producenci szczepionek z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zwrócili się z prośbą o awaryjne zatwierdzenie, mimo że ich produkty nie zostały wystarczająco przetestowane.
Ale na tym problemy się nie skończyły. Szczepionka firmy Johnson & Johnson okazała się mniej skuteczna niż oczekiwano, a AstraZeneca spowodowała zakrzepicę.
Proces szczepień w UE utknął w martwym punkcie, więc zarówno Bruksela, jak i poszczególne kraje członkowskie zaczęły z rozpaczą spoglądać na wschód.
Teraz liczą, że Sputnik V będzie dla nich wybawieniem"
ajwaj_
Wszyscy sa narazni na smierc lub ciezki przebieg EKSPERYMENTALNYCH
trutek zwanych szczepionkami, jeszcze tajne do 2097
__________________
""Przynajmniej w USA domek z kart Corony - oszustwa, tuszowanie i łapówkarstwo na najwyższych szczeblach polityki, big pharma i finansów - prawdopodobnie zawali się w ciągu
Wszyscy sa narazni na smierc lub ciezki przebieg EKSPERYMENTALNYCH
trutek zwanych szczepionkami, jeszcze tajne do 2097
__________________
""Przynajmniej w USA domek z kart Corony - oszustwa, tuszowanie i łapówkarstwo na najwyższych szczeblach polityki, big pharma i finansów - prawdopodobnie zawali się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Sąd federalny w Teksasie uchylił rąbka tajemnicy na temat wybuchowych dokumentów firmy Pfizer dotyczących szczepionki Corona. Pfizer, wraz z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), uzyskał blokadę udostępnienia dokumentów do 2097 roku!


Grupa aktywistów pozwana za ujawnienie danych o szczepionkach

Zdrowie publiczne i Medical Professionals for Transparency złożył pozew Freedom of Information Act przeciwko FDA w sierpniu. Międzynarodowa grupa składa się z "profesjonalistów zdrowia publicznego, lekarzy, naukowców i dziennikarzy", w tym pracowników akademickich i ekspertów medycznych z Yale, Harvard Medical School i UCLA. itd

https://unser-mitteleuropa.com/us-bundesgericht-gibt-bis-zum-jahr-2097-unter-verschluss-gehaltene-daten-zu-corona-impfstoffen-frei/
ajwaj_
Masakra idzie dalej
__________
""Próby Pfizera: Wszystkie matki, które otrzymały zastrzyk, straciły nienarodzone dzieci
Dokumenty z badań firmy Pfizer ujawniają próby zatuszowania śmierci 100% nienarodzonych dzieci w wynikach rzeczywiście zgłoszonych""

https://www.globalresearch.ca/pfizer-trials-
Masakra idzie dalej
__________
""Próby Pfizera: Wszystkie matki, które otrzymały zastrzyk, straciły nienarodzone dzieci
Dokumenty z badań firmy Pfizer ujawniają próby zatuszowania śmierci 100% nienarodzonych dzieci w wynikach rzeczywiście zgłoszonych""

https://www.globalresearch.ca/pfizer-trials-all-injected-mothers-lost-their-unborn-babies/5767532
dziki_losos
Taa. Nie ma to jak link podać do strony Michela Czosudowskiego, znanego propagatora teorii spiskowych na zlecenie Kremla. W 100% rzetelne informacje, i wcale nie zmanipulowane statystyki...
https://www.politifact.com/factchecks/2021/nov/12/blog-posting/cdc-study-covid-19-vaccination-and-spontaneous-abo
kiwixix
"Badaczka" haha może jeszcze ministerka

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki