REKLAMA

CBŚP: Ponad 3 tony khatu w kontenerze z "zieloną herbatą"

2015-11-23 09:06
publikacja
2015-11-23 09:06

Ponad 3 ton khatu, narkotyku uważanego za naturalny odpowiednik amfetaminy, zabezpieczono w kontenerze, który przez Gdańsk miał trafić do Niemiec. W tej sprawie, w Niemczech, zatrzymano pięć osób.

fot. / / MSW

Khat - inaczej czuwaliczka jadalna - jest silnie odurzającą substancją, uważaną za naturalny odpowiednik amfetaminy. Działa na układ nerwowy. Polska od kilku lat jest dla przemytników tego narkotyku krajem tranzytowym; przerzucany jest do krajów Europy Zachodniej.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka CBŚP Katarzyna Balcer, ta sprawa to efekt ustaleń policjantów z krakowskiego CBŚP. Miała ona swój początek w sierpniu 2015 roku, gdy funkcjonariusze CBŚP zatrzymali na terenie Krakowa 3 osoby podejrzane o przemyt środków odurzających w postaci khatu. Zabezpieczono wówczas 62 kg narkotyku - zaznaczyła. Policjanci ustalili, że grupy przestępcze przemycają khat z Afryki, w paczkach pocztowych, w których według deklaracji ma być zielona herbata.

W trakcie śledztwa monitorowali więc m.in. przewóz towarów, opisywanych jako zielona herbata, nadawanych w krajach Afryki; które miały trafić do UE - relacjonowała Balcer. W ten sposób, współpracując z niemiecką, holenderską policją i niemiecką oraz polską służbą celną, wpadli na trop kontenera krążącego między europejskimi portami. Ustalono, że przewożony jest wielokrotnie, bez czasowo i ekonomicznie uzasadnionego celu. Nadano go w Kenii, w środku miała być zielona herbata - mówiła Balcer.

Śledczy ustalili, że kontener trafił do Gdańska przez Holandię i Niemcy, potem przeładowano go na inny statek i popłynął do Rosji. Następnie, ten sam kontener trafił ponownie do polskiego portu, a z Gdańska przez Holandię miał wrócić do Niemiec. Sprawdzili go celnicy, w środku było 3 tys. 84 kg khatu - dodała rzeczniczka CBŚP.

W związku z tą sprawą, na terenie Niemiec, zatrzymano pięć osób - obywateli Turcji, Kamerunu, Beninu, Etiopii i Kongo. Jeden z nich prowadził swoją własną działalność gospodarczą. Prokurator prokuratury w Giessen przedstawił im zarzuty przemytu oraz naruszenia przepisów niemieckiej ustawy antynarkotykowej - zaznaczyła Balcer.

W Polsce sprawę nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. (PAP)

pru/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~sdasdas
no proszę, rynek jest różnorodny

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki