REKLAMA

CBOS: Prawie połowa badanych nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

2020-12-04 13:17
publikacja
2020-12-04 13:17
fot. panpilai paipa / Shutterstock

Co trzeci badany zaszczepiłby się przeciw COVID-19, gdyby była dostępna szczepionka, a blisko połowa nie ma takiego zamiaru. Stosunek do szczepień zależy w od podejścia do choroby i od wieku ankietowanych. Wielu obawia się też skutków ubocznych szczepionki – wynika z badania CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano od 5 do 15 listopada 2020 roku na próbie liczącej 1052 osoby (w tym: 43,0 proc. metodą CAPI, 42,4 proc. – CATI i 14,6 proc. – CAWI).

Z badań CBOS wynika, że "więcej niż co trzeci badany (36 proc.) zaszczepiłby się przeciw COVID-19, gdyby była dostępna szczepionka przeciw tej chorobie, a blisko połowa nie wyraża takiego zamiaru (47 proc., w tym 27 proc. w sposób zdecydowany). Niemała część ankietowanych nie ma jeszcze sprecyzowanego zdania na ten temat (17 proc.)".

Zebrane dane pokazują, że stosunek do szczepień przeciw COVID-19 zależy w znacznej mierze od wieku ankietowanych.

"Badani mający co najmniej 45 lat częściej deklarują zamiar zaszczepienia się niż młodsi respondenci, a najczęściej taki zamiar wyrażają najstarsi ? w wieku 65 lat i więcej (49 proc., w tym 26 proc. wyraża go w sposób zdecydowany)" – czytamy w raporcie z badań.

Sondaż pokazał, że mężczyźni częściej niż kobiety deklarują zamiar zaszczepienia się (41 proc. wobec 31 proc.). "Również częściej chęć zaszczepienia się wyrażają respondenci z gospodarstw domowych o wyższych dochodach przypadających na osobę (45 proc. badanych z tych o dochodach 3000 zł i więcej)" – podaje CBOS.

Z badań wynika, że stosunek do szczepień przeciwko COVID-19 w dużej mierze zależy od podejścia do tej choroby i do epidemii.

"Główną przyczyną niechęci do zaszczepienia się przeciw COVID-19 jest obawa związana z potencjalnymi skutkami ubocznymi, jakie może wywołać nowa szczepionka (69 proc.). Rzadziej wymieniano obawy związane z brakiem skuteczności szczepionki (25 proc.)" – podaje CBOS.

Blisko co trzeci niedeklarujący zamiaru zaszczepienia się nie chce się zaszczepić, gdyż w ogóle unika szczepień (30 proc.). Rzadziej pojawiała się argumentacja, że COVID-19 nie jest groźną chorobą (11 proc.), że szczepionka może być zbyt droga (6 proc.) oraz że już się przeszło zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (4 proc.).

Obawy dotyczące skutków ubocznych, jakie może wywoływać nowa szczepionka, częściej zgłaszane są przez kobiety niż mężczyzn (73 proc. wobec 65 proc.), młodszych respondentów ? poniżej 45 lat (71-77 proc., zależnie od kategorii), lepiej wykształconych (76 proc. absolwentów wyższych uczelni) oraz ankietowanych z gospodarstw domowych o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 3000 zł (82 proc.).

Obawy związane z brakiem skuteczności szczepionki częściej wyrażane są przez mieszkańców dużych (33 proc.) i największych miast (37 proc.), lepiej wykształconych (32 proc. absolwentów wyższych uczelni), respondentów w wieku 45-54 lata (37 proc.) i ankietowanych z gospodarstw domowych o dochodach per capita wynoszących co najmniej 3000 zł (39 proc.).

Z kolei unikanie w ogóle szczepień częściej deklarują starsi respondenci, a najczęściej w wieku 55-64 lata (46 proc.), mieszkający w mniejszych miastach i na wsiach (37 proc. mieszkańców wsi), z wykształceniem zasadniczym zawodowym (41proc.), o dochodach per capita w gospodarstwie domowym wynoszących od 1000 zł do 1999 zł (32-33 proc zależnie od kategorii).

W porównaniu z wynikami badań z lat ubiegłych, realizowanymi również w pierwszej połowie listopada, odsetek badanych, którzy zaszczepili się przeciwko grypie w danym sezonie, praktycznie się nie zmienił (6 proc.), ale zwiększył się odsetek badanych deklarujących zamiar zaszczepienia się jeszcze przeciwko tej chorobie (z 7 proc. do 14 proc. w stosunku do 2016 r.).

Badania pokazały, że co czternasty ankietowany zadeklarował, że w ostatnich pięciu latach szczepił się przeciwko grypie w każdym sezonie (7 proc.), a co dziewiąty robił to nieregularnie (11 proc.).

"Osoby deklarujące zamiar zaszczepienia się przeciw COVID-19 są jak na razie w mniejszości. Nieco więcej niż co trzeci dorosły Polak chciałby zaszczepić się przeciw tej chorobie, gdyby dostępna była szczepionka, a blisko połowa nie zamierza tego robić" – podaje CBOS. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
my_kroolik
Nie rozumiem myślenia ludzi. Znam takich, którzy są dosłownie przerażeni covidem, ale nie zamierzają się zaszczepić. Jakieś myślenie magiczne?
Miałem covid, przechodziłem w miarę lekko, ale to jednak nie jest zwykła grypa. Raczej jedna z cięższych, jakie przechodziłem. Wśród moich znajomych część przechodziła
Nie rozumiem myślenia ludzi. Znam takich, którzy są dosłownie przerażeni covidem, ale nie zamierzają się zaszczepić. Jakieś myślenie magiczne?
Miałem covid, przechodziłem w miarę lekko, ale to jednak nie jest zwykła grypa. Raczej jedna z cięższych, jakie przechodziłem. Wśród moich znajomych część przechodziła podobnie, część gorzej, z dużym bólem i kilkoma dniami wyłączenia z życia. Gdybym przed przechorowaniem miał możliwość zaszczepienia się, to bym to na pewno zrobił. Teraz oczywiście jest to już bez sensu, ale nie wykluczam że ograniczenia administracyjne np. w przekraczaniu granicy i tak mnie do tego zmuszą.
pippin
A ja nie rozumiem Twojego myslenia. Skoro wiesz ze szczepionka powinna byc testowana kilka lat a ta powstała w kilka miesiecy to po kiego grzyba chcesz byc królikiem doswiadczalnym ? Skoro wiesz ze firmy, ktore produkuja ta szczepionke dostaly w przeszlosci miliony dolarow kar za trucie ludzi to dlaczego im wierzysz? Ja wole dbac A ja nie rozumiem Twojego myslenia. Skoro wiesz ze szczepionka powinna byc testowana kilka lat a ta powstała w kilka miesiecy to po kiego grzyba chcesz byc królikiem doswiadczalnym ? Skoro wiesz ze firmy, ktore produkuja ta szczepionke dostaly w przeszlosci miliony dolarow kar za trucie ludzi to dlaczego im wierzysz? Ja wole dbac o zdrowie i odporonosc, przechorowac wirusa niz zastanawiac sie co oni tak naprawde mi wstrzykuja.
iwonka50
Tak ciężko jak ten twój kowid to ja anginę co roku przechodzę. Ani ręką, ani nogą. Na grypę jeszcze nigdy mimo 4 krzyżyka na karku, nie chorowałam. Na kowid też nie.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki