CBA zatrzymało trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - poinformował PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Przeszukiwane jest 20 miejsc w Polsce, m.in., siedziba NCBR - podał.

[Aktualizacja 17:20]

CBA zatrzymało trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
CBA zatrzymało trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Kaczorek wyjaśnił, że działania dotyczą m.in. udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wręczania i przyjmowania łapówek.

Ze względu na dobro śledztwa to wszystko, co w tej chwili możemy powiedzieć zaznaczył w rozmowie z PAP Kaczorek.

Poinformował, że działania prowadzone są pod nadzorem warszawskiego Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

"Z faktami się nie polemizuje. NCBR jest w fazie przekształceń zarówno osobowych, jak i strukturalnych" - skomentował we wtorek podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister nauki Piotr Dardziński, zapytany o zatrzymanie byłego szefa NCBR. Przypomniał jednocześnie, że NCBR od kilku miesięcy ma nowego dyrektora.

"Wszelkie nieprawidłowości, które dotyczą jakichkolwiek kwestii związanych z działalnością NCBR były zgłaszane zarówno przez poprzednie, jak i aktualne kierownictwo (resortu nauki - PAP) odpowiednim służbom. W maju 2015 roku rozpoczęła się kontrola MNiSW, która dotyczyła m.in. projektów dotyczących programu BRIdge. Ta kontrola w kwietniu 2016 roku zakończyła się tym, że ministerstwo złożyło zawiadomienie do właściwych służb o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie zamykamy oczu na nieprawidłowości, które ewentualnie mogły się pojawić w NCBR. O tym, czy się pojawiły, to nie nasza rola rozstrzygać. Odpowiednie służby powinny to zrobić" - powiedział wiceminister nauki.

"Z drugiej strony wydaje nam się, że były to epizody, a nie zasada. Nie chcielibyśmy, żeby w ten sam sposób traktować wszystkie projekty, które przez NCBR były realizowane" - powiedział Dardziński.

W maju minister nauki Jarosław Gowin - przedstawiając bilans rządów PO-PSL mówił, że prowadzony przez resort nauki audyt potwierdził nieprawidłowości w grupie programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem było skierowanie wniosku o wszczęcie czynności przez CBA.

Jak przypomniał Gowin przeprowadzenie audytu w NCBR zleciała w ostatnich dniach swojego urzędowania poprzednia minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Audyt potwierdził nieprawidłowości związane przede wszystkim z grupą programów BRIdge, których celem było wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. "Tam doszło do takiej sytuacji, jak przekroczenie o 90 mln (złotych - przyp. PAP) kwoty umów na finansowania. Tych 90 mln w budżecie NCBR nie ma" - mówił w maju minister nauki Gowin. (PAP)

ago/ ekr/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ARP

Z dyskusji na forum dlapilota
"Warto przypomnieć karierę polityczną Wołodii

1989 po otrzymaniu rekomendacji PZPR i Służby Bezpieczeństwa jest kandydatem na posła zgłoszonym przez komunistyczny Aeroklub PRL (Aeroklub Częstochowski). Ostatni zryw dla utrzymania władzy ludowej i oczywiście przegrywa z kandydatem Solidarności.
https://www.dropbox.com/s/l1kfp4boghp0ymt/1425488820608.pdf?dl=0
2002 wraz z innymi delegatami APostkomunistycznego Włodzimierz S. nadaje honorowe członkostwo zbrodniarzowi gnębiącemu polskich duchownych ministrowi do spraw wyznań z okresu stanu wojennego Jerzemu Kuberskiemu
https://www.dropbox.com/s/6ibax4crltx26kx/KuberskiSkalikAP.PDF?dl=0
2006 z listy PiS zostaje ledwo radnym. Szybko jednak zdradza PiS i przechodzi do Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka, tu ma możliwość drugi raz kandydować na posła. Jak wiemy Marek Jurek po tym jak przyczynił się do wyboru Jaruzelskiego na Prezydenta ma słabość do postkomunistów.

2007 drugi raz przegrywa w wyborach parlamentarnych

2015 kandyduje po raz trzeci na posła, nie dosłownie, wysyła żonę do wyborów parlamentarnych. Małgorzata Józefa Skalik przegrywa w wyborach parlamentarnych z listy Grzegorza Brauna – Szczęść Boże

Wołodia istny Nikodem Dyzma polskiego lotnictwa, toż ledwo ma maturę.
Posłuchajcie Wołodii w tym filmie i się zastanówcie - смирно piloci kościół-szkoła-strzelnica;)
https://youtu.be/3sVh8I2NYhU
"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~zofia

Przeczytałam listę tematów sponsorowanych przez NCBR. Na niektórych nieco się znam. I śmieszno i straszno. Nie uwzględniam politechnik, uniwersytetów i instytutów - wiadomo muszą mieć na pensje. Poza nimi wiele nadętych tytułów za którymi stoją standardowe produkty rynkowe dostępne za dużo mniejsze pieniądze niż kwoty dotacji.
- Popatrzyłam sobie na "obdarowanych" - niektórzy łyknęli milionową dotację i są w upadłości. Kupa roboty przed CBA. Parę prac, w których w życiu uczestniczyłam, po dodania to ich tytułu słów "nowoczesna metoda" albo "innowacyjna technika" pasowało by do tej listy jak ulał. I to nawet nie poczucie przyzwoitości mnie hamowało. A skąd. Do głowy człowiekowi nie przyszło, że gdzieś dają na takie bzdety pieniądze. Oj głupia ja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~s6

Zlikwidujcie IPN, on zasysa 250 mln zł rocznie. 20 orkiestr wojskowych, kapelani, po co to komu.

! Odpowiedz
0 5 ~pantofelek

A co to niby ma do tematu korupcji ?
Czyli tamci mogli kraść ,a jak ci teraz nie maja to maja zabrac innym albo ci podwyzsza podatki itp
IPN również jest ważny .

! Odpowiedz
0 4 ~Irek

Car z pudle, to miło słyszeć, taki był przemądrzały, gardził ludźmi i tylko zamiatał pod siebie

! Odpowiedz
2 8 ~hahaahhahhah

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Jan_Kurzyd%C5%82owski

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 17 ~mocarz

teoretyczne państwo Tuska to jedna wielka POtologia korupcji i złodziejstwa. Widać że audyt przynosi efekty, niedługo miejsca w pierdlu braknie, bo kradli w każdym obszarze.


! Odpowiedz
4 17 ~kobieta_sukcesu

Zobaczymy czy ktoś odpowie przed sadem i naprawde pójdzie siedzieć ,do tej pory gonią króliki

! Odpowiedz
0 3 (usunięty) odpowiada ~mocarz

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil