REKLAMA

Bydgoszcz: łapówki od więźniów dla funkcjonariuszy według cennika

2016-10-20 16:55
publikacja
2016-10-20 16:55

Sąd aresztował emerytowanego kierownika oddziału zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Ryszarda K., który miał przyjmować łapówki do więźniów według swoistego cennika usług, m.in. za przepustkę czy pomoc we wcześniejszym wyjściu na wolność.

fot. / / YAY Foto

O sprawie w czwartek poinformowały CBA i Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. Podejrzany został zatrzymany w środę, a sąd aresztował go na dwa miesiące.

CBA podał w komunikacie, że w cenniku byłego funkcjonariusza wyjście na wolność jeden miesiąc wcześniej kosztowało 1 tys., dzień przepustki - 100-150 zł, a wcześniejsze warunkowe zwolnienie było jeszcze droższe. Więźniowie, gdy byli konwojowani, mogli też za stosowną opłatą wstąpić do fast-foodu czy restauracji. Wbrew przepisom pozwalano też więźniom na "nielegalne kontakty z osobami trzecimi" oraz robienie zakupów i wnoszenie ich do cel.

Podejrzany, który był kierownikiem oddziału zewnętrznego o charakterze półotwartym, miał współpracować z jednym z osadzonych, który pośredniczył w załatwianiu tych interesów. Ryszardowi K. zarzucono przyjęcie łącznie prawie 36 tys. łapówek.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska poinformowała, że śledztwo w sprawie korupcji w bydgoskim areszcie zostało wszczęte w lutym 2016 r., a dotyczy spraw z 2014 r. Ryszardowi K. przedstawiono zarzut przyjmowania w związku z pełnioną funkcją korzyści majątkowej. Został aresztowany przez sąd na dwa miesiące.

Już latem 2016 r. zarzuty usłyszeli były wychowawca aresztu Grzegorz K. i więzień Bogdan S. Pierwszemu zarzucono przyjmowanie w związku z pełnioną funkcją korzyści majątkowej i zastosowano wobec niego środki wolnościowe, a drugiemu - płatną protekcję.

Prokurator Adamska-Okońska podała, że podejrzany więzień pośredniczył w załatwianiu współwięźniom "korzyści związanych z odbywaniem kary", brał od nich pieniądze i przekazywał je funkcjonariuszom.

Prokurator Adamska-Okońska w rozmowie z PAP nie chciała potwierdzić funkcjonowania w areszcie cennika ani podać jakie sprawy były załatwiane za łapówki. Zaznaczyła tylko, że "skazani odbywający karę pozbawienia wolności mają widzenia z rodzinami, mogą ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienia czy przerwę w odbywaniu kary". (PAP)

rau/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~JACEK
OKAZUJE SIĘ , ŻE W RAMACH "DOBREJ ZMIANY " BARDZO ŁATWO OPLUC DOBREGO CZŁOWIEKA. RZETELNEGO I UCZCIWEGO. JESTEM CIEKAW CO POWIEDZĄ CI WSZYSCY , KTÓRZY TAK STRONNICZO SIĘ TERAZ WYPOWIADAJĄ , JAK WYNAGRODZI KRZYWDY POKRZYWDZONEMYU CBA I PROKURATURA ???????
~copaste
PAP copy/paste.pewnie prosciej bedzie wchodzic na pap.pl
~rzycliwy
szkoda teraz b edzie jescze drozej wzrosnom stawki
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~autor
Spamujesz, że aż się rzygać chce.
~edw
Podobny cennik (przeważnie bardziej rozbudowany) obowiązuje we wszystkich AŚ i ZK, popytajcie ex-kryminalistów.
~je
Zawsze sądzi się mundurowego emeryta.Kto wypuszcza na sutą emeryturkę podejrzanego ?Popełniłeś przestępstwo w mundurze to emerytura mundurowa ci sie nie należy-jak w USA.
~mnie_to_ciekawi
a jaki jest cennik za stanowisko załatwione przez PIS
~jat
Oficjalna stawka to 25% miesięcnego wynagrodzenia.
Im wyższe stanowisko Ci załatwią, tym wyższa kwotowo prowizja.
~ani_ani
Jedyne stanowisko jakie ci może załatwić PiS to jest miejsce w więzieniu. Platformowy trolu i hejterze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki