REKLAMA

Buty masowo wychodzą z naszych fabryk

2017-07-05 04:25
publikacja
2017-07-05 04:25

Polska już za kilka lat może wejść do czołówki europejskich wytwórców obuwia - informuje w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

/ ingimage

Od stycznia do maja krajowe zakłady wyprodukowały 17,4 mln par butów. To o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym - wynika z danych GUS, które przytacza "DGP". Jak podaje gazeta, utrzymanie tej dynamiki w następnych miesiącach oznacza produkcję na poziomie ponad 39 mln par, co byłoby rekordowym wynikiem, począwszy od 2004 r., czyli od wejścia Polski do UE.

Jak twierdzą eksperci, rzeczywista produkcja w kraju jest znacznie większa. Podane dane GUS - jak czytamy w artykule - pochodzą bowiem z firm zatrudniających więcej niż 50 osób. Polska Izba Przemysłu Skórzanego (PIPS) szacuje, że w kraju działalność prowadzi ponad 3 tys. zakładów obuwniczych, z których większość to małe firmy.

Jednym z powodów, dla których producenci koncentrują produkcję w kraju, jest większa elastyczność i bezpieczeństwo dostaw. W przypadku produkcji w Chinach, gdzie przed laty przeniosła się w dużej mierze polska produkcja, dostawy trwają kilka razy dłużej. Nie bez znaczenia jest dostęp do dobrej jakości surowców, w tym skóry, którą trudno znaleźć dla Dalekim Wschodzie - informuje dziennik.

Według niego Polska ma szansę zostać czwartym największym producentem w Europie. Od Rumunii, która dziś zajmuje to miejsce, dzieli nas już tylko ok. 2 mln par.

mmi/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Kac
Metka informująca, że wykonano w Polsce to duży argument do zakupu.
~ecce
przeszacowana 3-krotnie tandeta
gajowy1-chyba: niszczy ?
gajowy1
Czym się tu cieszyć. To mówi tylko o tym, że obuwie, produkowane przez polskie firmy, jest coraz gorszej jakości, bo szybko się niższy, a producenci nie uznają reklamacji, więc ludzie zmuszeni są kupować nowe obuwie i przez to jest ten wzrost.
~Tak_myślę
Jeśli rzeczywiście masowo to raczej wyjeżdżają,a nie wychodzą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki