REKLAMA

Bunt w Trybunale Konstytucyjnym. PiS szybko nowelizuje prawo

2023-05-23 18:43, akt.2023-05-23 19:51
publikacja
2023-05-23 18:43
aktualizacja
2023-05-23 19:51

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała we wtorek przyjęcie przez Sejm zmiany przewidującej zmniejszenie liczby sędziów potrzebnych m.in. do pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego. Projekt poparło 15 członków komisji, 13 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Bunt w Trybunale Konstytucyjnym. PiS szybko nowelizuje prawo
Bunt w Trybunale Konstytucyjnym. PiS szybko nowelizuje prawo
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Wcześniej komisja nie poparła złożonych przez posłów KO, Polski 2050 i Lewicy wniosków o odrzucenie tego projektu. Większości komisji nie uzyskał także wniosek KO o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie projektu. Na początku posiedzenia odrzucono też wniosek Kamili Gasiuk-Pihowicz (KO) o zwrócenie się do marszałek Sejmu o przeprowadzenie I czytania projektu na posiedzeniu całej izby.

Według aktualnego harmonogramu przewidzianego na ten tydzień posiedzenia izby rozpatrzenie przez Sejm sprawozdania komisji w sprawie tego projektu jest przewidziane na piątek, na godz. 12.45.

Projekt noweli ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK na początku maja złożyli w Sejmie posłowie PiS; przewiduje on zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego TK z 10 do dziewięciu, a także zmniejszenie liczby pełnego składu TK - z 11 do dziewięciu sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli.

Od miesięcy w TK trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa TK, który uniemożliwiał w ostatnim czasie zebranie się Trybunału w pełnym składzie. Posłowie opozycji wskazywali w związku z tym podczas posiedzenia, że projekt - jako mający rozwiązać doraźny problem - w ogóle nie powinien być omawiany, gdyż nie spełnia wymogów prawidłowej legislacji.

"W związku z tym, że to jest humbug prawny, hucpa polityczna i robienie idiotów z komisji i całej Wysokiej Izby wnioskuję o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu" - mówił Krzysztof Śmiszek (Lewica). Dodał, że w TK od dawna "dramatycznie spada liczba wydawanych wyroków". "Teraz się obudziliście, bo trzeba osądzić ustawę o Sądzie Najwyższym, wcześniej wam ta niesprawność nie przeszkadzała" - pytał autorów projektu.

Tomasz Zimoch (Polska 2050) oceniał, że "projekt ma na celu kolejne manipulacje składem kluczowego konstytucyjnego organu państwa, który przez lata został zniszczony kolejnymi naprawczymi działaniami większości rządowej, jest przejawem pychy i hipokryzji wnioskodawców, którzy siedem lat temu popierali dokładnie odwrotny projekt rozszerzający pełny skład TK".

Tadeusz Cymański z Suwerennej Polski pytał z kolei opozycję, jakiej chce debaty, skoro poseł Śmiszek mówił, że to jest "hucpa". "Protestuję przeciwko powiedzeniu, że jest to w interesie politycznym. (...) W interesie państwa jest, aby jak najszybciej otrzymywać środki z Brukseli" - dodawał nawiązując do oczekującej na rozpoznanie w TK nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Cieszę się, że ta debata na komisji została przeprocedowana. Widzowie, którzy obserwowali posiedzenie, myślę, że wyrobili sobie zdanie, komu zależy na przedłużaniu prac komisji i aby Trybunał Konstytucyjny był nadal zablokowany" - odpowiedział przewodniczący komisji Marek Ast (PiS). Dodał, że jego ugrupowanie nie ukrywa, co "powoduje konieczność dokonania nowelizacji przepisów o funkcjonowaniu TK".

Problem z zebraniem pełnego składu związany jest z tym, że według części prawników, w tym byłych i obecnych sędziów TK, kadencja sędzi Julii Przyłębskiej - jako prezesa TK - upłynęła po 6 latach, czyli 20 grudnia 2022 r. i jednocześnie nie ma ona możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję. Według samej Przyłębskiej, a także premiera Mateusza Morawieckiego i części ekspertów, jej kadencja upływa w grudniu 2024 r. - razem z końcem kadencji Przyłębskiej jako sędzi TK.

Sześciu sędziów Trybunału, w tym wiceprezes Mariusz Muszyński, jeszcze w styczniu skierowało pismo do Przyłębskiej i prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zażądali od niej zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent wskaże nowego prezesa. Na początku marca służby prasowe TK podały, że prezes Przyłębska zwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK, które "bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK podjęło uchwałę, w której stwierdzono brak podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału".

Najbliższe rozprawy w pełnym składzie TK są wyznaczone na 31 maja. Tego dnia w południe Trybunał ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym z wniosku prezydenta Andrzeja Dudy. Nowelizacja ustawy o SN ma - według PiS - wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Wcześniej tego samego dnia - o godz. 10 - wyznaczona jest także rozprawa ws. sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN o prawo łaski.

autor: Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zoomek
"W interesie państwa jest, aby jak najszybciej otrzymywać środki z Brukseli"
Przecież te środki są za obciąganie. Nie lepiej przestać obciągać? Naprawdę trzeba się prostytuować? Co za syf!
devbxl
Tytuł wprowadza w błąd. Bunt to jest w lewackich krzesłach, prawo i sprawiedliwość bardzo rozsądnie postępuje i Polacy to widzą.
kaczyslaw_
Co ty bredzisz? Zawłaszczanie kolejnych instytucji państwowych, które mają być niezależne, to działania rozsądne? Takie działania mogą się podobać tylko i wyłącznie obcym agenturom. Prawdziwi Polacy widzą jak ich kraj jest niszczony przez polskojęzyczny rząd w imię chorych wizji jakiegoś szeregowego posła.
interstellar
Trzeba zakończyć tą szopkę w trakcie jesiennych wyborów.
arzab
To takie typowo polskie - najpierw ustanowić dziurawe, niejednoznaczne "prawo", a potem na jego podstawie robić co mi akurat pasuje ! A konstytucja - to już nic nie znaczący papierek, by nie powiedzieć śmieć !
zoomek
PLANdemia i prawo Power Point. Jak kahała rozkaże to nawet UE nie protestuje że karali bezprawnie za odmowę noszenia szmat hańby. Nie tak? A lasy? Można zamknąć praworządnie?
PE nie prostestuje?
Mam już tego $cierwa dosyć.
kaczyslaw_ odpowiada zoomek
Tutaj akurat znaczna większość polityków z całego świata jest umoczona w ten chory skandal. Sama Urszula jest podejrzana o osiąganie korzyści za umowy z pfizerem.

Powiązane: Reforma sądownictwa czy przejęcie sądów przez PiS?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki