REKLAMA

Budynki z wielkiej płyty miały służyć 40-70 lat, części termin ważności już wygasł. "Przyjazne osiedle" pomoże?

2023-09-10 18:00
publikacja
2023-09-10 18:00

W Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty, w których znajduje się ok. 4 mln mieszkań. Przeprowadzenie prac modernizacyjnych, m.in. wzmocnienie konstrukcji nośnej i ocieplenie, pozwoli użytkować te budynki przez 100-120 lat – ocenił Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Budynki z wielkiej płyty miały służyć 40-70 lat, części termin ważności już wygasł. "Przyjazne osiedle" pomoże?
Budynki z wielkiej płyty miały służyć 40-70 lat, części termin ważności już wygasł. "Przyjazne osiedle" pomoże?
fot. Michał Kość / / FORUM

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek o programie rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty "Przyjazne osiedle". Zakłada on m.in. rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak zaznaczył w komentarzu przekazanym PAP Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty, w których znajduje się ok. 4 mln mieszkań. Zauważył, że ich trwałość, w zależności od zastosowanej technologii, szacowano na ok. 40-70 lat, a część z tych terminów już minęła.

"Przeprowadzenie prac modernizacyjnych, m.in. wzmocnienie konstrukcji nośnej i ocieplenie, pozwoli użytkować te budynki przez 100-120 lat. To kluczowe z perspektywy wyzwań polskiego rynku mieszkaniowego" – ocenił Śliwowski.

Specjalista wskazał, że dotychczasowe działania rewitalizacyjne, finansowane głównie ze środków europejskich, dotyczyły przede wszystkim tzw. obszarów zdegradowanych, np. terenów przemysłowych lub centrów miast i w "niewystarczającej skali obejmowały projekty mieszkaniowe". Dodał, że działania te koncentrowały się w większych miastach, a brakowało projektów w mniejszych ośrodkach miejskich.

Zdaniem eksperta szczególnie potrzebne są inwestycje w termomodernizację budynków mieszkalnych. Powołując się na dane Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków, Śliwowski wskazał, iż obecnie 15 proc. z ogółu budynków mieszkalnych w Polsce można uznać za efektywne energetycznie, tj. ich zapotrzebowanie na energię końcową wynosi poniżej 150 kWh na mkw. na rok. "To oznacza zarówno zwiększone zapotrzebowanie na energię, jak i znacznie wyższe koszty dla mieszkańców" – wyjaśnił Śliwowski.

Zauważył także, że programy rewitalizacji mieszkalnictwa mają nie tylko wartość inwestycyjną.

"Badania w Unii Europejskiej pokazały, że gorsza jakość mieszkań jest jednym z ważnych czynników wykluczenia społecznego. Projekty rewitalizacji mogą być dobrym narzędziem poprawy spójności społecznej" – ocenił ekspert.

Zaznaczył, że w zachodniej Europie duże programy rewitalizacji zasobów mieszkaniowych są często podejmowane. "Projektując szczegóły wdrożeniowe polskiego programu można więc korzystać z doświadczeń takich państw jak Wielka Brytania, Holandia czy Niemcy" – podsumował specjalista.

Autor: Adrian Reszczyński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (19)

dodaj komentarz
romulus6
Niemcy zrobili to w latach 90-ch u siebie. My zawsze z opóźnieniem .
no_comment
Prawdziwym problemem to jest brak wind w 4-piętrowych blokach i to trzeba rozwiązać na poziomie rządu. Spółdzielnia/wspólnota tego nie sfinansuje bo zawsze parter+1+2 piętro przegłosuje 3+4 piętro. W starzejącym się społeczeństwie mieszkanie na 3,4 piętrze bez windy to areszt domowy. Co do reszty, konstrukcyjnie te bloki dają radę Prawdziwym problemem to jest brak wind w 4-piętrowych blokach i to trzeba rozwiązać na poziomie rządu. Spółdzielnia/wspólnota tego nie sfinansuje bo zawsze parter+1+2 piętro przegłosuje 3+4 piętro. W starzejącym się społeczeństwie mieszkanie na 3,4 piętrze bez windy to areszt domowy. Co do reszty, konstrukcyjnie te bloki dają radę (rdzewiejące połączenia można "klamrować"), termomodernizacja też nie jest jakimś wyzwaniem - wbrew pozorom to atrakcyjne mieszkania bo są często w centrum miast.
no_comment odpowiada (usunięty)
ze średnią emeryturą na poziomie 3000 zł mogą przebierać w ofertach okolicznych apartamentowców
chlopekroztropek odpowiada no_comment
Nikt nie powiedział, że mieszkanie z którego się wyprowadza ma stać puste. Jak sprzeda/wynajmie, to bedzie stać na inne w bloku z windą (m.in. te z wielkiej płyty). Przeważnie te dziadki zrzędzą, że windy nie ma, ale ich obecne mieszkanie jest gdzieś w dobrej lokalizacji, czyli dużo warte. Jak ktoś chce zjeść ciastko i mieć ciastko,Nikt nie powiedział, że mieszkanie z którego się wyprowadza ma stać puste. Jak sprzeda/wynajmie, to bedzie stać na inne w bloku z windą (m.in. te z wielkiej płyty). Przeważnie te dziadki zrzędzą, że windy nie ma, ale ich obecne mieszkanie jest gdzieś w dobrej lokalizacji, czyli dużo warte. Jak ktoś chce zjeść ciastko i mieć ciastko, to się nad takimi nie ma co użalać.
zoomek
"części termin ważności już wygasł"
To rozumiem że nadzór budowlany nakazuje rozbiórkę?
osiemgwiazd
To cud, że te budynki tak długo stoją. Jednak mimo ogólnie bardzo dobrej konstrukcji płyta pęka, a stalowe zakotwiczenia, na których się te płyty trzymają, rdzewieją. To efekt zmęczenia i zużycia materiałów. Normalna sprawa.
chlopekroztropek
Piramidy w Gizie też są cudem i jeszcze stoją, a mają ponad 4500 lat. Nieco obłupane, ale stoją.
vacarius
Ale nikomu to nie przeszkadza aby sobie liczyć 200 tyś zł za takie mieszkanie. I tak jakiś leszcz kupi za kredyt 2%.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
emk6
i gdyby nie komuna nie byloby elektryfikacji wsi. Wszystko dzieki stalinowi i leninowi. Amen

Powiązane: Przyjazne osiedle

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki