REKLAMA

Budujemy drogi dom. Ceny materiałów w górę

2023-03-21 15:09
publikacja
2023-03-21 15:09

Podwyżki nie ominęły ani jednej grupy towarów. Najmożniej, bo aż o 38 proc. podrożały cement i wapno. Ceny materiałów budowlanych poszły w górę średnio o ponad 10 proc. Takie dane za luty podała Grupa PSB Handel. 

Budujemy drogi dom. Ceny materiałów w górę
Budujemy drogi dom. Ceny materiałów w górę
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Jak podano w raporcie Grupy PSB Handel, w lutym tego roku w stosunku do lutego 2022 r., wzrosły ceny we wszystkich 20 grupach:

 • cement i wapno (+38 proc.);
 • sucha zabudowa (+25 proc.);
 • ściany, kominy (+19 proc.);
 • wykończenia (+18 proc.);
 • farby, lakiery (+18 proc.);
 • płytki, łazienki, kuchnie (+17 proc.);
 • chemia budowlana (+16 proc.);
 • ogród i hobby (+16 proc.);
 • stolarka (+13 proc.);
 • instalacje, ogrzewanie (+13 proc.);
 • dachy, rynny (+13 proc.);
 • izolacje wodochronne (+13 proc.);
 • narzędzia (+12 proc.);
 • wyposażenie, AGD (+12 proc.);
 • dekoracje (+9 proc.);
 • oświetlenie, elektryka (+8 proc.);
 • izolacje termiczne (+7 proc.);
 • otoczenie domu (+6 proc.);
 • płyty OSB, drewno (+2 proc.).

Z kolei ceny w okresie styczeń-luty 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., wzrosły w 19 grupach towarowych: cement, wapno (+49 proc.); sucha zabudowa (+25 proc.); ściany, kominy (+20 proc.); płytki, łazienki, kuchnie (+19 proc.); wykończenia (+19 proc.); farby, lakiery (+18 proc.); izolacje wodochronne (+17 proc.); ogród i hobby (+17 proc.); chemia budowlana (+17 proc.); instalacje, ogrzewanie (+16 proc.); stolarka (+14 proc.); narzędzia (+13 proc.); wyposażenie, AGD (+13 proc.); izolacje termiczne (+12 proc.); dachy, rynny (+11 proc.); dekoracje (+10 proc.); oświetlenie, elektryka (+9 proc.) oraz otoczenie domu (+8 proc.). Spadek cen wystąpił tylko w grupie płyty OSB, drewno (-4 proc.).

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jpelerj
Nie budujemy, bo nie ma po co. Jeszcze przy tej demografii i zapowiadanym końcu wojny na Ukrainie...
warszawyak
kto buduje w chwili obecnej dom przy takich cenach ?
Ja spaceruję ze swoją przyszłą małżonką z ukrainy po Marsałkoskiej w Warsawie obserwując wywieszone na balkonach apartamentowców oferty na sprzedaż i mówię. Wybierz sobie kochanie który chcesz a za rok kupimy po 5 tys złotych za m 2.
kto buduje w chwili obecnej dom przy takich cenach ?
Ja spaceruję ze swoją przyszłą małżonką z ukrainy po Marsałkoskiej w Warsawie obserwując wywieszone na balkonach apartamentowców oferty na sprzedaż i mówię. Wybierz sobie kochanie który chcesz a za rok kupimy po 5 tys złotych za m 2. Gdzie podziali się ci pseudoanalitycy, którzy rok temu liczyli na korektę w meszkaniówce przy takiej inflacji ?
Niestety musicie się pogodzić z życiem u mamusi. Ma to też dobre strony. Nie tylko nie płacicie za czynsz i prąd ale mamusia też upierze i ugotuje.
ravauw
nie kupisz nigdy juz w Wawie za 5k/m1, ludzie wykupia za 7k/m2 przed Toba....
jpelerj odpowiada ravauw
Zdziwisz się, ale kupi już niedługo, np. na Białołęce. A za jakiś czas i w bardziej centralnych lokalizacjach.
szprotkafinansjery
Ja też chodzę ze swoim cłopakiem po centrum obserwując budowy nowych apartamentowców, patrzę na reklamy inwestycji na ogrodzeniach i mówię: Wybierz sobie kochany, który chcesz, a za rok kupimy po 4 tys zł za m2, takie będą wodogrzmoty, ceny nominalne spadną o 70%, a realne o 120%.
warszawyak odpowiada jpelerj
na wsi zapomniałeś dopisać.
warszawyak odpowiada ravauw
bardzo mi się to podoba ale nie bądź pewny bo ludzie są chytrzy. Niektórzy tu obecni czekają na te 5 tys od 2006 roku kiedy z 4 tys poszło na 8 tys w Warszawie.lewobrzeżnej. Gdy była lekka korekta z 10 tys na 8 tys czekali na 7 tysięcy! Niejaki Button z Wrocławia już nie żyje zapiwszy się na śmierć z rozterki. Po pięć to będzie gdy bardzo mi się to podoba ale nie bądź pewny bo ludzie są chytrzy. Niektórzy tu obecni czekają na te 5 tys od 2006 roku kiedy z 4 tys poszło na 8 tys w Warszawie.lewobrzeżnej. Gdy była lekka korekta z 10 tys na 8 tys czekali na 7 tysięcy! Niejaki Button z Wrocławia już nie żyje zapiwszy się na śmierć z rozterki. Po pięć to będzie gdy Duda z Morawieckim ruszą z Obroną Terytorialną w Ukrainu co zapowiedział trzy dni temu ambasador RP we Francji udzielając wywiadu jednej z miejscowych gazet. Nikomu tego nie życzę !!!
xxpp
sprawdziłem wczoraj ceny mieszkań w mojej okolicy. w ciągu roku poszły w górę o 20%.
przecież miało tanieć. ;)
ivankrakow
Dodaj 20 % inflacji i zrozumiesz, że ceny stanęły
szprotkafinansjery odpowiada ivankrakow
A gdzie tam, spadły realnie o 15%, tak w każdym razie pisze trolley i wibor10% :D

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki